3. února 2023 16:00

Nejsmrtelnější události v historii USA: Co zabilo milion Američanů?

Amerika má relativně krátkou, zato hodně pohnutou historii. Za svou existenci zažila spoustu trudných událostí, katastrof a válečných konfliktů, které přinesly velký zármutek společně se značným počtem úmrtí.

11. září 2001

Kurz světových dějin se 11. září 2001 zásadně změnil. Čtyři letadla na komerčních linkách společností American Airlines a United Airlines byla unesena celkem 19 příslušníky islamistické organizace al-Káida. Dvě z letadel narazila v 08:45 ráno do věží Světového obchodního centra v New Yorku. Obě zasažené budovy se vlivem situace do dvou hodin zhroutily a poničily okolní budovy. Třetí letadlo narazilo do amerického Pentagonu poblíž Washingtonu, D.C. Čtvrté letadlo se zřítilo u města Shanksville v Pensylvánii. Díky vzpouře jeho pasažérů, kteří aktivně bojovali s teroristy, se mu nepodařilo doletět do cíle.

Po útocích Spojené státy vyhlásily „válku proti terorismu“, což vedlo k invazi do Afghánistánu a svržení vlády hnutí Tálibán, jež al-Káidě poskytovalo zázemí. Při zákeřných útocích zahynulo 2 974 lidí.

Ničivé zemětřesení v San Franciscu

Život v San Franciscu nebyl na počátku 20. století úplně jednoduchý. Přes 400 000 lidí se tísnilo v levných činžovních domech, s jejichž stavbou se zřejmě až příliš pospíchalo. O tom, že nejde o bezpečně postavené budovy, se město přesvědčilo 18. dubna 1906, kdy jej zasáhlo masivní zemětřesení. Trvalo minutu, ale za tu dobu zničilo značné množství budov a činžovními domy se šířil zničující požár, s nímž hasiči bojovali po čtyři dny. Během katastrofy zahynulo 3 000 lidí, 200 000 jich zůstalo bez domova.

Hurikán v Galvestonu

Jeden z nejničivějších hurikánů poznaly Spojené státy 8. září 1900, kdy zasáhl texaské pobřeží v oblasti města Galveston. Hurikán o síle 4. stupně Saffirovy-Simpsonovy stupnice devastoval město rychlostí 241 km/h. Tisíce domů byly zničeny a trosky poletující vzduchem páchaly více škody. Řádění hurikánu si vyžádalo 8 000 životů.

Rozšíření viru AIDS

Od roku 1981 zaznamenávali američtí lékaři zvláštní případy pneumonie a rakoviny především mezi homosexuálními muži v New Yorku a Kalifornii. Následná zjištění prokázala, že virus se kromě pohlavního styku přenášel i krevní transfúzí. O rok později dostal zhoubný virus své pojmenování – Acquired Immunodeficiency Syndrom neboli syndrom získaného selhání imunity – AIDS. Mezi jeho příznaky patří rapidní úbytek váhy, bolestivé vředy nebo akutní zápal plic.

V roce 1995 byla zkáza viru AIDS na svém vrcholu a ročně mu padlo za oběť 50 000 Američanů. Koncem devadesátých let počet infekcí znatelně klesl, zejména díky kampaním vyzývajícím k bezpečnému sexu a antiretrovým terapiím. Počet úmrtí ročně se snížil z 50 000 na 10–15 000 lidí ročně.

Válka ve Vietnamu

Dlouhá a nepopulární válka se Severním Vietnamem začala původně jako vojenská intervence proti komunistickým silám, bohužel se ale zvrhla v dekádu trvající krvavý konflikt. Občanské protesty mladých Američanů a dlouhodobé utrpení jak amerických vojáků, tak vietnamských civilních obyvatel zničujícímu a dlouhodobému průběhu války nezabránily. Američtí vojáci ve vietnamských džunglích trpěli, umírali a zabíjeli dlouhých 11 let. Když Spojené státy nakonec ustoupily, čítaly ztráty na amerických životech 58 220 lidí.

Nebylo to zdaleka poprvé, co Američané utrpěli masivní ztráty ve válečném konfliktu. Ve válce v Koreji zemřelo odhadem 36 914 vojáků, první světová válka si vyžádala 116 516 amerických životů a ve druhé světové válce položilo život 405 400 Američanů.

Americká občanská válka

Mezi nejkrvavější části amerických dějin patří nechvalně známá občanská válka z let 1861–1865. Konflikt států Unie a Konfederace, která usilovala o odtržení od Unie, si vyžádal 750 000 obětí na životech. Vysoké číslo přitom představuje 2,5 % tehdejší americké populace. Kdyby se podle expertů vedla podobná válka dnes, vyžádala by si životy 7 milionů amerických obyvatel.

Pandemie covid-19

Dopady světové pandemie covid-19 jsme pocítili všichni. Oslabená ekonomika, přetížené zdravotnictví, rostoucí nezaměstnanost a všeobecný strach o život postihly celý svět. První oběti  zákeřného onemocnění se objevily v únoru roku 2020, měsíc poté dosáhla pandemie kritického stavu. První rány dopadly na New York, který zaznamenal 200 000 pozitivních případů.

V prvních třech měsících zaznamenaly Spojené státy na 14 000 potvrzených úmrtí a vážnost situace vyžadovala rychlé hledání vakcíny. Na přelomu roku 2021 byly vyvinuty dva typy, a v květnu 2022 už bylo alespoň jednou dávkou naočkováno 78 % americké populace. Spojené státy však přesto čelily smutné bilanci 1 milionu mrtvých od začátku pandemie.

Epidemií podobného významu byla naposledy smrtící epidemie chřipky z roku 1918, kterou rozšířil americký armádní kuchař během služby v Kansasu v březnu roku 1918. Během první světové války se virus, nesprávně označovaný jako „španělská chřipka“, rozšířil do zámoří. Na rozdíl od známých typů chřipky ohrožujících na životě téměř výhradně děti a seniory, španělská chřipka ohrožovala lidi v celém věkovém spektru. Na smrtelnou nemoc tehdy zemřelo 200 000 Američanů.

Zdroj: History.com

Filip Šula

Redaktor FTV Prima, Prima ZOOM

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom