Nejčastější konspirační teorie o 11. září: Kdo má stát za tragédií, která otřásla světem?

Svět si připomíná 20 let od teroristických útoků v USA během 11. září

Každý rok kolem 11. září mají svátek všichni zastánci názorů a teorií, že události onoho dne v roce 2001 byly připraveným spektakulárním divadlem mocných.

Konspirátoři mají pré snad u každé významné historické události, která nabízí řadu prostoru pro více či méně šílené teorie. A 11. září 2001 není výjimkou. Jak si vedou příznivci politických, zbrojařských, zednářských, židovských, finančnických a jiných komplotů v souvislosti s teroristickými útoky na Světové obchodní centrum, Pentagon a (téměř) i Bílý dům?

O co vlastně tehdy šlo?

Jen ve Spojených státech tito nadšenci a milovníci tajemství vytvořili několik seskupení a spolků, dokonce často i v rámci své profese, které zpochybňují závěry oficiálního vyšetřování a zjištění obsažených v oficiálních vyšetřovacích dokumentech. A nejenže je zpochybňují, oni i žádají, aby americká vláda zveřejnila pravdu o událostech 11. září 2001. Problémem ale je, že už z principu zpochybní jakoukoliv pravdu z úst americké vlády, prostě proto, že vyjde právě z úst americké vlády. Neodmítli by ji jen v případě, že by to byla ta pravda, kterou vyznávají oni. Je to vskutku začarovaný kruh.

Podstatou všech pravd zastánců spikleneckých teorií je tvrzení, že vše, co se v roce 2001 stalo, bylo předem připravené tehdy vládnoucí politickou klikou kolem prezidenta Bushe ve spolupráci s kapitány vojenskoprůmyslového komplexu a nejvyššími finančními kruhy v USA. Ti všichni totiž údajně chtěli najít nového vnějšího nepřítele, čímž by se zmobilizovala americká společnost, oživila by se ekonomika, nastartovaly by se finanční toky i zbrojní programy a americká vláda by získala zase o něco větší podíl kontroly nad světovým děním a nerostnými surovinami. Únosy letadel, útoky na WTO i Pentagon tak byly záminkou k válce na Blízkém východě a invazím do Afghánistánu a Iráku.

Vlastně to zní jednoduše, srozumitelně a má to silný punc skandálního odhalení. Asi nejeden politolog a historik by zajásal, kdyby byla podstata historických událostí tak jednoduchá, srozumitelná a předvídatelná. Nemuseli by totiž tolik bádat, prostě by pro svou práci využívali krásné a bezchybně fungující politické a historické vzorečky jako v matematice. Nicméně v roce 2006 z průzkumů The New York Times a CBS News vyplynulo, že 16 procent Američanů věří tomu, co americká vláda o událostech 11. září říká, ale 59 procent mělo za to, že něco zatajuje. Podhoubí milovníků odhalování tajných pravd i tam, kde nejsou, je tedy velmi rozsáhlé a hluboké.

Nejpopulárnější teorie nikdo nikdy nevyvrátí. Nemůže!

Když spadly obě věže Světového obchodního centra i unesená dopravní letadla, vyrojila se spousta teorií, co se vlastně 11. září stalo. Postupem času se však vydělily ty nejpopulárnější a nejžádanější z nich, stejně jako je to třeba u písňových hitů. Z některých se stanou evergreeny, které jedni milují a jiní nenávidí, protože jim je neustále nutí v rádiích a televizi. Evergreeny už jsou i mezi konspiračními teoriemi kolem 11. září. Které to jsou?

Řízená exploze

Už klasickým hitem je tvrzení, že obě věže WTO i budova WTO č. 7 spadly díky předem připravené řízené explozi a demolici. Trhlinu v téhle teorii najdeme hned zkraje. Jak by se ukryla ta hromada pyrotechniků a jejich pomocníků, kdyby připravovali vyhození takových kolosů do vzduchu? Nikdo z těch, co se dostali onoho tragického dne z věží ven živí, si nepamatuje, že by někdy před tím viděli nějaké podezřelé chlápky, kteří by něco kutili v útrobách Dvojčat. Navíc řízené demolice budov se provádějí odspodu, aby došlo k co největší devastaci stavby a zbyly z ní co nemenší kusy, které posléze jen komplikují odklízení. Dvojčata se však rozpadala při zřícení odshora v místech, kde narazila letadla.

Domněnky o demolici mají nejspíše původ v situaci WTC č. 7 bezprostředně po pádu věží. Jedna z nich totiž pádem zcela narušila statiku WTC č. 7, záchranáři a hasiči tedy byli z budovy odvoláni, přičemž v rádiu padl v této souvislosti výraz „pull it“ ve smyslu, aby se stáhli. Tato fráze se ale používá i při demolicích budov, jenže znamená bourání pomocí buldozerů a těžké techniky, nikoliv pomocí výbušnin.

Exploze uvnitř věží mají prý dokazovat i vylétající papíry a trosky z oken během pádu věží. K tomu, aby se něco takového dělo, není potřeba explozí, ale pouze masivního tlaku vzduchu, který se tlačí ven a bere vše s sebou. A takový tlak bez problému vyvinou i stovky tun sutě a zbytků padajících pater budovy. Tvrdošíjní milovníci spiknutí říkají, že k explozím došlo v podzemí dvojčat, což dokazují vyražená okna v přízemí. Ve skutečnosti je vyrazilo hořící a výbuchy expandující letecké palivo, které se šachtami a potrubími dostalo až dolů a do podzemních prostor. Ostatně masivní výbuchy letecký kerosin způsobil i v 77. a 22. patře.

Ocel se taví v pecích, ne v budovách

Další spiklenecké teorie usvědčují vyšetřovatele i vládu ze lží poukazem na tvrzení, že se po nárazech letadel začala kvůli požárům a obrovskému žáru tavit ocel kovové konstrukce dvojčat. Tato informace je prý obsažena v oficiálních dokumentech vyšetřování a je prý lživá, protože hořící letecké palivo či vybavení kanceláří nemůže způsobit žár, jenž by roztavil ocel. To je pravda, nemůže, ale je také pravda, že oficiální dokumenty nic takového netvrdí. Vyšetřovatelé pouze přišli na to, že vlivem horka z požárů ocel nosné konstrukce zkřehla. Kvůli tomu pak nedokázala obrovskou váhu dvojčat unést a po určité době se zhroutila a s ní se k zemi odporoučely celé věže. Stejná situace nastala i v budově WTC č. 7. Do ní žádné letadlo nenarazilo, podle milovníků skrytých pravd tedy neměla důvod spadnout. Jenže de facto na ni spadla jedna z věží obchodního centra, což způsobilo rozsáhlé požáry a narušení statiky, což opět oslabilo ocelovou konstrukci a přivodilo její zhroucení.

Fáma o čtyřech tisících Židů

Jedna z opravdu pikantních konspiračních konstrukcí tvrdí, že 11. září 2001 se do práce u svých zaměstnavatelů sídlících ve WTC nedostavilo na čtyři tisíce zaměstnanců židovského původu, což je evidentní důkaz, že „někdo něco věděl“. Vyšetřování přineslo poněkud jiná čísla. Z celkového počtu všech obětí teroristického útoku na WTC připadlo 15 procent na osoby židovského původu. Kde se ona číslovka vlastně vzala? Snad z úst tehdejšího ministra zahraničí Izraele, který po útocích informoval, že v oblasti New Yorku a Washingtonu je kolem 4 tisíc občanů Izraele, kteří mohli být tragédií nějakým způsobem zasaženi.

Al-Káida za nic nemůže

Oblíbenou zkazkou je také verze událostí, která praví, že celou akci 11. září 2001 připravily americké tajné služby, ale hodily to na nebohou Al-Káidu. Tady potom ale vyvstává otázka, proč sám bin Ládin a mnoho předáků Al-Káidy neustále hrdě tvrdili, že teroristické útoky jsou jejich akcí a nápadem. Sám nejvyšší bin Ládin na nahrávkách dokonce tvrdí, že i když on byl nejoptimističtější, co se týče škod na WTC, tak jeho odhady ani zdaleka nepředpokládaly, že by se Dvojčata kompletně zřítila k zemi. Pokud by byla Al-Káida nevinná, proč by přistupovala na hru nenáviděného nepřítele, tedy amerických tajných služeb, a poskakovala by mu do noty přesně podle jeho taktovky přihlášením se k odpovědnosti za teror? Jen by tím zakryla pravou tvář imperialistické a elitářské Ameriky, která se svými občany hraje špinavou hru.

Místo hrdinství džihádských bojovníků dálkově řízená letadýlka

Žádní teroristi nikdy žádná letadla neunesli, do Dvojčat v New Yorku narazila dálkově řízená letadla s obětními beránky na palubě. I to je oblíbená teorie. Problémem je, že Boeing do svých dopravních letadel nedává zařízení umožňující jejich dálkové řízení vysílačkou či rádiovým vysílačem. Samozřejmě že existují aparatury, pomocí nichž se dají letadla ovládat i bez pilota v kabině, ale jejich zástavba je velmi složitá a nápadná. Takový letoun by neunikl zvědavosti letištních techniků, kontrolám, ale i cestujícím. Navíc existují záznamy telefonních hovorů cestujících, kteří oznamovali, že letouny unesli teroristi, což potvrdila i data z nalezených černých skříněk letadel.

Pentagon se stal objetí vlastní rakety

Mystici také tvrdí, že na budovu Pentagonu nedopadl dopravní letoun, ale řízená střela odpálená samozřejmě z nějakého amerického letounu, lodě nebo vojenského zařízení. I v troskách budovy Pentagonu se našly letecké černé skříňky, které ovšem rakety jaksi nemívají. Našla se tam také těla obětí a roztříštěné kusy havarovaného boeingu. Odpůrci oficiálních pravd však mají nejspíše za to, že všichni záchranáři a přeživší z Pentagonu dostali vládní sérum lži a útok rakety zatloukají. Také všechny fotografie z místa dopadu jsou nejspíš vyretušované, protože trosky rakety vypadají jako části dopravního Boeingu.

Vojenské letectvo bylo rychlejší než cestující

Další oblíbená teorie tvrdí, že na palubě letu č. 93 nebyli žádní hrdinové, protože ani neměli čas se jimi stát. Letoun totiž sestřelily stíhací stroje amerického letectva. Jenže data z nalezených černých skříněk říkají, že cestující se teroristům postavili na odpor a ti vidouce, že svého záměru nedosáhnou, úmyslně se strojem narazili do země. Navíc archivy amerického letectva v roce 2006 vydaly dokumenty a záznamy, ze kterých jasně vyplývá, že velení protivzdušné obrany se o únosu letadla dozvědělo, až když už leželo roztříštěné na pensylvánské půdě. V té době se ani v jeho blízkosti na dostřel protileteckých raket nepohybovala žádná vojenská letadla ani jiné systémy protivzdušné obrany. Ty totiž byly zaneprázdněny právě probíhajícími simulačními cvičeními, jejichž námětem byl paradoxně únos dopravního letadla na mezinárodní lince.

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom