17. listopadu 2022 06:00

Neandertálce nevyhubila válka s člověkem. Nový objev ukazuje na zkázonosné rozhodnutí

O existenci Homo neanderthalensis víme zhruba od roku 1829, přesto naše znalosti tohoto vývojového článku nejsou dokonalé. Neandertálci pronikli až do Asie a byli manuálně zruční, možná i jako první začali pohřbívat své mrtvé. Doposud jsme však stále netušili, co přesně stálo za jejich smrtí.

Dlouho se mělo za to, že za zkázou neandertálců stojí Homo sapiens, tedy dnešní lidé. Buď díky početní převaze zabrali veškeré zdroje jídla a obydlí, přenesli na ně patogeny virů nebo je rovnou vyhubili. Nové studie ale ukazují, že Homo sapiens nemusí být úplně na vině. Příčinou vyhynutí neandertálců mohl být jejich sexuální život.

Za vše může incest

Vědci z Institutu Maxe Plancka provedli několik studií s ostatky neandertálců. Analyzovali například genom z kostry neandertálské ženy ze Sibiře a zjistili, že její rodiče mohli být nevlastními sourozenci. Pohlavní styk mezi příbuznými v té době nebyl nic moc vzácného. Neandertálci navíc žili v poměrně malých a izolovaných skupinách, takže nebylo moc na výběr.

Incest samozřejmě zvyšuje šance na genetické poruchy a snižuje evoluční výhodu, takže neandertálci v podstatě dávno spěli ke svému konci. Vědci navíc provedli určité simulace, které ukazují, že incestní společnost je náchylnější k rychlému vyhynutí. Podle zmíněných simulací by společnost o 1 000 členech vyhynula do 10 000 let, pokud by čtvrtina z nich rodila děti z incestních svazků.

Čím větší počet, tím větší počet

Krvesmilstvo postihuje právě skupiny, které jsou populačně chudé. Před podobnou zkázou nás chrání právě náš populační růst. Pokud lidstvo zůstane v rozumném počtu, má poměrně slušnou šanci existovat ještě nějakou dobu.

Zatím se tedy zdá, že Homo sapiens jsou v zániku Homo neanderthalensis nevinně. Neandertálci však nejsou jediní hominidé, kteří dnešním lidem ustoupili. Záhadné vyhynutí totiž potkalo i druhy Homo floresiensis a Homo erectus, takže i když incest mohl být zásadním faktorem v otázce vyhynutí neandertálců, Homo sapiens nemusí nutně zůstávat mimo podezření.

Zdroj: Wired

Filip Šula

Redaktor FTV Prima, Prima ZOOM

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom