Sloni se začínají rodit bez klů, na vině je člověk. Proč to může vést k jejich vyhynutí?
V Mosambiku se kvůli působení pytláků začali rodit sloni bez klů. Podle vědců jde o další dramatický důkaz vlivu člověka na okolní přírodu, kdy se u jednoho z největších suchozemských zvířat doslova mění anatomie.
Sloni bez klů se objevovali už dříve, šlo však o velmi vzácnou genetickou mutaci. To, co se teď ale děje v Mosambiku, naznačuje, že se tamní populace slonů začala přizpůsobovat desítky let trvajícím útokům pytláků a lovců slonoviny.
Sloni jako zdroj příjmu
Sloni byli kvůli slonovině během občanské války v Mosambiku (1977–92) téměř vyhubeni. Obě válčící strany si za slonovinu na černém trhu kupovaly zbraně a další materiál nutný k vedení války. Za oběť lovcům slonoviny tak padlo 90 % slonů. Sloni bez klů – šlo hlavně o samice – ale byli pro pytláky bezcenní. Nechávali je tedy na živu, což vedlo ke zvýšené pravděpodobnosti, že se rozmnoží a přenesou nepřítomnost klů na své potomstvo.
A tak se také stalo. Vědci studovali v národním parku Gorongosa tamní populaci asi 700 slonů a pátrali, proč se zde sloní samice často rodí bez klů. Ve své studii zveřejněné v časopise Nature pak došli k jednoznačnému závěru – zvířata byla ve skutečnosti geneticky upravena působením hromadného a dlouhodobého lovu slonoviny.
Elephants are evolving to not grow tusks due to poaching, says a study.
— AJ+ (@ajplus) October 22, 2021
90% of Mozambique's elephants were killed for ivory to fund the civil war. 50% of females born after were tuskless. Researchers say this may harm recovery as the tuskless gene is fatal to male babies. pic.twitter.com/GVSElwtweZ
„Jedním z nápadných rysů je, že mnoho sloních samic nemá kly a nás tento fenomén zaujal. Uvědomili jsme si, že i když toho bylo napsáno poměrně hodně těmi, kdo pozorovali skutečnost, že sloni jsou někdy bez klů, zejména v místech, kde se hodně pytlačilo, nikdo vlastně nechápal proč,“ komentoval pro list The Guardian důvody k výzkumu člen týmu Robert Pringle z Princetonské univerzity.
Stáda bez samců?
Analýza DNA zkoumaných slonů odhalila dvojici genů na chromozomu X, včetně jednoho s prokazatelným vlivem na vývoj zubů savců, jež by mohly být původcem mutace. U lidí jsou tyto geny spojeny se syndromem, který zastavuje růst postranních řezáků.
Tato mutace na jednom nebo více genech nakonec chrání sloní samice před pytláctvím, ale pro sloní samce, kteří se v děloze nevyvíjejí správně, může být smrtelná. Vědci došli k závěru, že tato genetická abnormalita postihne přibližně polovinu sloních samců, jejichž matka byla bez klů. To by znamenalo, že stáda nejvíce ohrožená pytláctvím budou za několik generací bez samců.