Smrt Freddieho Mercuryho: Hudební ikona nahrávala až do konce života a odmítala léky
V listopadu roku 1991 předčasně skončil život jedné z nejvýraznějších osobností populární hudby. Freddie Mercury nemoc AIDS dlouho tajil, což mu bylo později i vyčítáno.
Historie popu nezná mnoho větších jmen než Freddie Mercury. Výstřední, přitom však neuvěřitelně nadaný zpěvák kapely Queen patřil v 70. a 80. letech k nejvýraznějším osobnostem globální kultury – navíc právě jeho si pravděpodobně vybavíte jako typického frontmana rockové kapely. Poslední roky jeho života i kariéry však byly silně poznamenány onemocněním AIDS, jemuž 24. listopadu 1991 ve věku 45 let podlehl. Jak závěr jeho života probíhal?
Utajovaná nemoc
V říjnu roku 1986 se v britském tisku objevily informace, že Mercury podstoupil krevní testy na přítomnost viru HIV a z něj vycházející nemoci AIDS. Jeho partner Jim Hutton později přiznal, že se Mercury o pozitivním výsledku testu dozvěděl před Velikonocemi 1987, sám však tou dobou v médiích tyto spekulace popíral. Tento stav trval několik let, během nichž zájem bulvárních novinářů o Mercuryho zdraví rostl – zatímco kapela omezovala množství koncertů a zpěvák viditelně hubl.
Mercuryho posledním veřejným vystoupením se tak stala účast na předávání cen Brit Awards počátkem roku 1990, kde skupina Queen dostala ocenění za celoživotní hudební přínos. Pobledlý a vyhublý Mercury jen poděkoval fanouškům a tiše odešel z jeviště. V květnu 1991 natočil video k písni These Are the Days of Our Lives, kde byl jeho zhoršující se zdravotní stav nepopiratelný. Až do poslední chvíle se snažil nahrávat své vokální party a přesvědčoval zbytek kapely, aby toho s ním nahráli co nejvíce a že tento materiál zpracují, až Freddie nebude mezi živými.
Nečekaný konec
V posledních měsících života se Mercury stáhl do svého domu na západě Londýna. Starala se o něj především jeho bývalá přítelkyně a celoživotní láska Mary Austin (a zároveň pozdější dědička většiny jeho majetku včetně slavného domu) i jeho blízký přítel a hudebník Dave Clark. Těsně před smrtí odmítal Mercury brát léky, aby proces urychlil.
Pouhý den před Mercuryho smrtí bylo vydáno prohlášení, v němž dlouhodobé podezření konečně potvrdil a přiznal, že trpí nemocí AIDS. Krátce nato zemřel, příčinou byl zápal plic související s AIDS. Pohřeb se konal o pár dnů později jen v poměrně úzkém kruhu rodiny a přátel. Mercuryho dům se však stal téměř poutním místem fanoušků rockové hudby, a jak před pár lety ukázal masivní kasovní úspěch životopisného snímku Bohemian Rhapsody, odkaz Freddieho Mercury je stále velmi živý; slovy klasika, show must go on!
Zdroj: Music Times