5. září 2022 09:20

Nejslavnější pohřby všech dob: Dianinu rakev sledovalo 2,5 miliardy lidí, na rozloučení s Jacksonem se dostal jen zlomek fanoušků

Pohřby velkých osobností se málokdy odehrají pouze v okruhu blízkých. A mnohdy z toho vznikají nezapomenutelné okamžiky.

Rozloučení s princem Philipem patřilo mezi nejsledovanější pohřby posledních let. Kdo se podobně velké pozornosti dočkal před ním?

1. Princezna Diana

Dianino tragické a hlavně nečekané úmrtí v roce 1997 šokovalo i rozesmutnilo miliony lidí nejen ve Velké Británii, ale po celém světě. A její pohřeb to dokonale reflektoval. Samozřejmě se při něm přísně dodržoval protokol, nepočítalo se však s lidským faktorem. Když pohřební vůz její rakev vezl ulicemi Londýna, město doslova zaplavili truchlící Britové, kteří se na procesí přišli podívat, aby se s milovanou princeznou rozloučili. Dvě a půl miliardy lidí navíc událost sledovaly živě v televizi, což je víc než jedna třetina tehdejší lidské populace.

Na rozloučenou Dianě zpíval Elton John, pohřbu se zúčastnili světoví monarchové, vrcholní politici i celebrity jako Tom Hanks, Tom Cruise se svou tehdejší manželkou Nicole Kidman a Luciano Pavarotti. Ti, na něž celá událost dopadla mimořádně těžce, byli ovšem téměř zapomenuti – princové William a Harry.

„Má matka zrovna zemřela a já jsem musel kráčet daleko za její rakví, obklopený tisíci lidí, kteří mě sledovali, a kamerami, co všechno natáčely,“ svěřil se princ Harry o několik let později v interview pro magazín Newsweek. „Nemyslím si, že by mělo jakékoli dítě být nucené tohle podstoupit. Nemyslím si, že by to ještě dnes někdo dovolil,“ dodal mladší z Dianiných potomků.

2. Abraham Lincoln

Okolnosti pohřbu zavražděného prezidenta Spojených států amerických Abrahama Lincolna byly zajímavé tím, že když roku 1865 potřebovali Američané dopravit jeho ostatky z Washingtonu do státu Illinois, kde měl být pohřben, museli prezidentovo tělo poslat vlakem přes několik států.

Zhruba 7 milionů lidí se během této Lincolnovy poslední cesty přišlo s oblíbeným politikem rozloučit. Takto spontánně vzniklo vlastně nejdelší pohřební procesí v dějinách naší planety.

3. Ájatolláh Rúholláh Chomejní

Stejně jako v případě pohřbů královských či politických osobností, i náboženské vůdce si lidé přáli velkolepě uctít. Když v roce 1989 zemřel íránský šíitský vůdce, politik a klerik Rúholláh Chomejní, podél třicet kilometrů dlouhé cesty k hřbitovu se shromáždilo 10 milionů lidí. To je celá jedna šestina veškerého tehdejšího íránského obyvatelstva. A samotného obřadu se zúčastnilo mezi 2,5 až 3,5 milionů lidí.

Tento těžko představitelný dav bohužel způsobil obrovské problémy. Lidé se tlačili a snažili se alespoň dotknout pohřebního plátna přehozeného přes Ajatolláhovy ostatky. Při této snaze však strhli i jednoduchou dřevěnou rakev a tělo mrtvého Chomejního z ní vypadlo na zem. Stráže musely začít střílet, aby se k rakvi dostaly. Ostatky byly následně naloženy do helikoptéry, které se ještě při vzletu drželo několik truchlících.

4. Papež Jan Pavel II.

Pohřeb hlavy katolické církve se bez dramatických projevů smutku sice obešel, ale dav, který se s Janem Pavlem II. přišel roku 2005 do Říma rozloučit, byl podobně velký. Podle odhadů se k uctění památky muže, který v čele katolické církve stál neuvěřitelných 30 let, sešly 4 miliony lidí.

Pohřeb stál 12 milionů dolarů a zúčastnilo se ho 70 světových prezidentů a premiérů, čtyři králové, pět královen, vůdci 14 různých světových náboženství a celá řada dalších významných lidí a celebrit.

5. John Lennon

Když byl člen legendární kapely Beatles v roce 1980 zavražděn, byl zároveň umlčen jeden z nejzásadnějších hlasů tehdejší doby. Lennon žádný pohřeb ve skutečnosti ani neměl, neboť jeho ostatky byly velmi krátce po smrti zpopelněny. Lidé si ale přesto našli způsob, jak ho uctít. Jak se zpráva o jeho zabití šířila světem, vznikaly po celé planetě zcela spontánně různé akce k oslavě jeho památky.

V jeho rodném Liverpoolu se tak například sešlo okolo 30 tisíc lidí, v New Yorku se truchlících shromáždilo dokonce 50 tisíc. Nejpamátnějším momentem spojeným s odchodem slavného zpěváka však bylo dlouhých deset minut ticha, které dva dny po jeho smrti, 14. prosince 1980 ve dvě hodiny odpoledne východního času, drželi fanoušci z celého světa, s nimiž dokonce ztichly i hudební rádiové stanice.

6. Michael Jackson

Smrt krále popu Michaela Jacksona zastihla jeho fanoušky zcela nepřipravené. Jak se zpráva o jeho úmrtí šířila, kolaboval kvůli obrovskému zájmu internetových uživatelů jeden zpravodajský web za druhým. Ještě aby ne, když celkový provoz na internetu stoupl o neuvěřitelných 20 procent.

Prvotní nevíru a šok vystřídal obrovský smutek. Vzhledem k poměrně nejasným okolnostem Jacksonova úmrtí dostali jeho obdivovatelé možnost se s popovou legendou rozloučit až 7. července 2009, tedy celých 12 dní po jeho smrti. Víc než 1,6 milionu fanoušků mělo zájem o lístky na vzpomínkovou bohoslužbu a pořadatelé z nich náhodně vybrali 8 750 lidí, jimž dovolili se jí zúčastnit. Los Angeles toho dne povolalo do akce 3 tisíce policistů.

7. Conjeevaram Natarajan Annadurai

Jméno indického politika vám možná nic neřekne, o významnou osobnost se však bezpochyby jedná. První ministr indického státu Tamil Nadu zemřel v roce 1969 na rakovinu po pouhých dvou letech ve funkci. Jeho pohřeb měl však překvapivě nejvyšší účast v dějinách celého světa. Aby se mohli s bývalým hercem, spisovatelem a velkým zastáncem tamilské kultury rozloučit, vyrazili tehdy do ulic neuvěřitelné davy lidí, jejichž počet sahal až k 15 milionům.

8. Aretha Franklin

Královna soulu byla nepřehlédnutelnou, výraznou a excentrickou ženou a přesně takovou zůstala i ve své smrti. Její pohřeb v roce 2018 trval několik dní a televize jej přenášely živě.

Zpěvaččino mrtvé tělo bylo po dva dny vystavené v Muzeu afroamerických dějin Charlese H. Wrighta a během pobytu v pozlacené rakvi ho dokonce dvakrát převlékli. Její pohřební procesí navíc sestávalo ze stovky růžových Cadillaců.

9. Jim Henson

I tvůrce legendárních Mupetů měl celkem jasnou představu, jak má jeho pohřeb vypadat. Trval dokonce na tom, že nikdo nesmí být oblečený v černém, což mu všichni po jeho smrti v roce 1990 velmi rádi splnili.

Předtím, než se konal obřad pro rodinu a přátele, uspořádali pozůstalí dvě velké vzpomínkové akce pro veřejnost, které se odehrály v New Yorku a Londýně. Obě navštívili i Mupeti a pro návštěvníky sehráli živá představení.

10. Jimmy Dean

Mezi slavnými lidmi se našli i tací, na jejichž posledním rozloučení se děly mimořádně podivné věci. Například country zpěvák Jimmy Dean zanechal pro svůj pohřeb v roce 2010 zcela specifické instrukce, které pozůstalí do puntíku splnili, přestože byly nanejvýš kuriózní.

Dean si přál být pohřben v mauzoleu ve tvaru piana, které si ještě během života sám pro tyto účely za v přepočtu 7,5 milionu korun zakoupil. Dokonce si tam nechal vyrýt i nápis „Here lies one hell of a man“, což bychom česky mohli přeložit zhruba jako „Zde leží muž s velkým M.“

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom

Posedlost sluncem

Dokumentární / Cestopisný / Historický / Kulturní a společenský