Zakázal alkohol a pohřbil Sovětský svaz. Čím Gorbačov naštval československé komunisty?
Pane Gorbačove, strhněte tu zeď, vyzýval v Berlíně americký prezident Ronald Reagan svůj sovětský protějšek. A Michail Gorbačov to udělal. Kamkoliv před rokem 1989 přijel – v Berlíně, Praze nebo třeba Reykjavíku – mladistvě vyhlížející sovětský vůdce už jen svou přítomností vzbuzoval úžas a naději. I když to neplánoval, stal se nakonec hrobařem největšího impéria novodobých dějin, Sovětského svazu.
Gorbačov se narodil 2. března 1931 do zemědělské rodiny ve vesnici Privolnoje poblíž Stavropolu (dnes asi 434 000 obyvatel) v Předkavkazsku. Jako dítě zažil hladomor, který se kvůli Stalinovým chybám, násilné kolektivizaci a zabavování potravin rozšířil v mnoha oblastech SSSR a hlavně na Ukrajině. Během hladomoru zemřela polovina jeho vesnice, Gorbačov sám přišel o dvě sestry a strýce. V roce 1937 jeho otce pro údajné sympatizování se Lvem Trockým zatkla sovětská NKVD, později byl ale jako voják Rudé armády zraněn u Košic.
Stoupající hvězda
Velký vliv na malého Gorbačova měl jeho dědeček, který mu vyprávěl o Marxovi a Leninovi. Gorbačov vstoupil do komunistické strany už ve svých 21 letech, v Moskvě vystudoval práva a strmě stoupal po stranickém žebříku. Stal se prvním náměstkem pro zemědělství, v roce 1973 už byl členem Ústředního výboru KSSS a v roce 1980 se stal nejmladším členem stárnoucího nejužšího vedení Sovětského svazu, všemocného politbyra.
Když v roce 1982 zemřel Leonid Iljič Brežněv (75), byl Gorbačov členem výboru na přípravu jeho pohřbu a nesl také jeho rakev ke kremelské zdi. Když v následujících necelých třech letech do čela Sovětského svazu nastoupili a nedlouho poté i zemřeli další dva odpůrci jakýchkoliv reforem Jurij Andropov (69) a Konstantin Černěnko (73), byl Gorbačov ve svých 54 letech zvolen do čela komunistické strany. Nízký věk ale nebyl jediným esem, které měl v rukávu.
Americans have a severe disease — worse than AIDS. It's called the winner's complex. pic.twitter.com/hVkb9BSjN7
— Mikhail Gorbachev (@MrMGorbachev) December 28, 2021
Okouzlující Raisa
V celé historii komunistických vůdců – a nejen těch v Sovětském svazu – neexistovala viditelná „první dáma“. Ze stínu komunistické šedi vystoupila teprve Gorbačovova manželka Raisa a hned okouzlila svět. S Gorbačovem se poznali na studiích v Moskvě, Raisa byla o rok mladší a studovala sociologii na filozofické fakultě Lomonosovovy univerzity. Po boku Michaila Gorbačova absolvovala všechny státní návštěvy a vystupování a především dokonalé šaty jí vynesly srovnání s Jackie Kennedyovou. Obyvatelé Sovětského svazu bojující s chudobou a drcení rovnostářstvím naopak Raisu podezírali, že si za miliony rublů nechává z Paříže posílat modely od návrhářů, jakými byli Yves Saint-Laurent a Pierre Cardin.
Skutečnost ale byla mnohem prozaičtější. I když byla Raisa francouzskou módou okouzlena, spolupracovala s ruskou módní návrhářkou Tamarou Makejevovou, jež byla členkou moskevského módního salonu Kuzněcký Most. Raisa, která měla dobrý vkus a do Ruska přivedla mnohé západní značky, jako třeba Burda Moden, s návrhářkou probírala detaily svých rób navrhovaných pro každou příležitost zvlášť. Výsledek okouzlil svět a šokoval Rusy. Raisa zemřela na leukémii v roce 1999 ve věku 67 let.
Watching the Reagan portion of the Pete Souza documentary makes me think about Nancy Reagan and Raisa Gorbachev’s dueling fur coats. This pic made an impression on 10 year old me. pic.twitter.com/6zzHjdijag
— Agatha Harkness’ Publicist (@lenetra806) October 17, 2020
Přestavba a nové myšlení
Gorbačov po svém nástupu do vedení SSSR 11. března 1985 oznámil dvě hlavní oblasti reforem. Říkal jim glasnosť a perestrojka. Glasnosť (otevřenost) vyzvala k větší otevřenosti ve vládě, což mimo jiné umožnilo určitou svobodu slova a méně cenzury. Perestrojka (přestavba) byla restrukturalizací hospodářství a průmyslu a měla se pokusit zlepšit sovětskou ekonomiku. Díky perestrojce se poprvé od Leninova Nového ekonomického plánu z roku 1922 v Sovětském svazu objevilo omezené soukromé podnikání.
V roce 1987 museli českoslovenští komunisté se skřípěním zubů vydat Gorbačovovu knihu Perestrojka i novoje myšlenije dlja našej strany i dlja vsego mira, česky Přestavba a nové myšlení. Vlastnictví útlé knihy s bílou obálkou, jež vyšla v nákladu 145 000 výtisků, vyvolávalo pocit něčeho nepatřičného. Zatímco v ČSSR vládl tvrdou rukou tuhý režim tandemu Gustáv Husák/Miloš Jakeš, z Moskvy nečekaně dorazila ideologická a ekonomická obleva.
An AP photographer took the iconic shot of Mikhail Gorbachev closing the book on the Soviet Union on Christmas Day 1991. Here's how that photo earned him a punch in the gut. https://t.co/vf6ozM5QG4
— Greg Myre (@gregmyre1) December 24, 2021
První a poslední prezident
Gorbačov se pokusil omezit vliv komunistické strany a odstavit od moci konzervativní jestřáby ve vedení Sovětského svazu tím, že zavedl volený parlament a novou funkci prezidenta SSSR a sám byl 15. března 1990 zvolen prvním prezidentem.
Jeho pokus reformovat zemi zabírající šestinu světa ale nevyšel. V srpnu 1991 se konzervativci pokusili Gorbačovovy reformy zrušit a samotného Gorbačova uvěznili na Krymu. Srpnový puč se sice díky zásahu vycházející hvězdy Ruské federace Borise Jelcina nepovedl a Gorbačov se vrátil do Kremlu, byla to ale už jen jeho labutí píseň. Na funkci prezidenta Gorbačov rezignoval 25. prosince 1991 a Sovětský svaz jako takový zanikl oficiálně k 31. prosinci 1991.
30 years ago today: The Soviet Union is no more.
— HKA (@HAfreede) December 25, 2021
Soviet leader Mikhail Gorbachev closes his resignation speech at Kremlin Moscow on Dec. 25, 1991. pic.twitter.com/2r8pQEg6qX
Skvrna na Slunci
Gorbačov si lidé nepamatují jen podle jeho politiky, která umožnila východní a střední Evropě zbavit se komunistických režimů, ale také podle nezaměnitelné výrazné skvrny na čele a temeni. Jde o kožní útvar zvaný oheň (naevus flammeus), který se objevuje už při narození obvykle na obličeji a krku, případně na rukou. V anglicky mluvících zemích se podle své barvy nazývá „skvrna od portského“, sám Gorbačov ji s humorem sobě vlastním překřtil na „skvrnu na Slunci“.
Z medicínského hlediska je naevus flammeus vrozenou poruchou cévních kapilár, které jsou rozšířené, což se na kůži projeví jako červená skvrna. Tato porucha postihuje asi 0,5 procenta novorozenců a odstranit se dnes dá sklerotizačním laserem. Dřívější léčebné metody zahrnující tekutý dusík nebo rentgenové záření se moc neosvědčily a oheň tak svého nositele provázel po celý život. Tak tomu bylo i v případě Michaila Gorbačova.
Former Soviet leader Mikhail #Gorbachev said on Friday that Washington grew "arrogant and self-confident" after the collapse of the Soviet Union in 1991, leading to the expansion of the #NATO military alliance https://t.co/KfVQKuu4yn pic.twitter.com/jDlnmGd1LX
— AFP News Agency (@AFP) December 24, 2021
Neúspěšná prohibice
Rusové i další obyvatelé bývalého Sovětského svazu si Michaila Gorbačova pamatují nejen jako strůjce ve své podstatě neúspěšných reforem, ale také jako neúspěšného bojovníka proti alkoholu. Už v květnu 1985, tedy měsíc poté, co se stal generálním tajemníkem ÚV KSSS, vydal sérii vyhlášek známých jako suchý zákon, které měly Rusy odnaučit pít alkohol. Stát výrazně omezil prodej a výrobu destilátů a zakázal domácí výrobu alkoholu.
Nadějné výsledky ale brzy zastínily vážné problémy. Z trhu zmizel cukr a droždí, protože Rusové se vrhli na výrobu „samohonky“. Jestliže byly moskevské parky před prohibicí v půl šesté ráno poseté opilci, kteří se ale postupně zvedli a dopravili se do práce, za prohibice se situace změnila. Parky byly sice stále plné bezvládných těl, ta se ale nezvedala ani v 11 hodin dopoledne. Lidé totiž v zoufalství začali pít vše, co nějak souviselo s alkoholem. Ke slovu přišel denaturovaný líh, parfémy a nejrůznější podomácku vyráběné samohonky, které způsobovaly otravy a dokonce i úmrtí. Z prohibičního zákona začala těžit mafie a byla narušena i výroba v továrnách. Po dvou letech tak úřady prohibici neslavně zrušily.
Michal Gorbačov zemřel 30. srpna 2022 po těžké nemoci ve věku 91 let.
ZDROJ: The Guardian: Mikhail Gorbachev – the forgotten hero of history