22. listopadu 2022 15:00

Slavný král dítě získal korunu již jako batole. Záhadná smrt byla vyřešena po 500 letech

Český král, který se narodil po smrti svého otce, měl velmi krátký a strastiplný život. Nevyhnul se skandálu a nedočkal se ani svatby.

V listopadu 1457 se z teprve sedmnáctiletého krále, který se v té době zrovna připravoval na svatbu, najednou stala nemohoucí umírající troska. Viditelné podlitiny po celém těle ukazovaly na mor, úporné břišní křeče zase na otravu. Jeho život vyhasl jen tři dny poté, co ulehl na lůžko. Záhadné úmrtí mladičkého krále trvalo objasnit celých 528 let.

Králem ve čtyřech letech

Ladislavovi se říkalo Pohrobek proto, že když se v roce 1440 narodil, bylo to celé 4 měsíce po smrti jeho otce Albrechta II. Jeho téměř nezdravě ambiciózní maminka Alžběta Lucemburská mu svatoštěpánskou uherskou korunu na hlavu nasadila už jako dvouměsíčnímu. Uherský sněm Pohrobka za krále uznal 31. ledna 1444, teprve čtyřletý Ladislav byl ale v té době už sirotek. Trůn navíc získal jen oficiálně. Vládl za něj jeho poručník Jan Hunyadi. V Českých zemích jeho nárok uznal zemský sněm až v roce 1453 a správcovskou funkci za něj vykonával Jiří z Poděbrad.

Skutečné vlády si Ladislav moc neužil. V Uhersku se mu v březnu roku 1457 povedlo vyvolat skandál, protože nechal popravit Hunyadiho syna kvůli obvinění z vraždy. Když viděl, jaký odpor a nenávist jeho rozhodnutí vyvolalo, odjel do Prahy rozhodnutý se v Čechách ujmout vlády. Tehdy mu bylo pouhých 17 let. Jako téměř plnoletému mu doporučovali rychle se oženit a zplodit dědice trůnu, a tak Ladislav poslal sedm set poslů, aby jeho jménem požádali o ruku francouzskou princeznu Magdalenu.

Uprostřed svatebních příprav ho ale náhle zmohlo záhadné onemocnění. Horečky vystřídaly migrény a břišní křeče, po těle se mu začaly objevovat modré skvrny a uzliny v tříslech se mu zvětšily tak, že se je styděl ukázat přivolaným lékařům. Veškeré pouštění žilou a požívání projímadel nemělo na jeho stav žádný vliv. Příjezdu své vyvolené se už nedočkal. Zemřel 23. listopadu 1457 uprostřed modlitby při posledním pomazání.

Jeho nemoc odhalili vědci v roce 1984

Králova záhadná smrt způsobila komplikace hlavně Jiřímu z Poděbrad. Jako zemský správce a tím pádem žhavý kandidát na čerstvě uvolněný trůn (jenž posléze opravdu získal) čelil podezření, že Pohrobka otrávil. Podezření neunikla ani jeho žena, tvrdilo se, že Ladislavovi dala otrávené jablko.

Záhadu rozluštila až věda 20. století. V roce 1984 Ladislavovy kosterní ostatky podrobil chemickému zkoumání tým doktora Emanuela Vlčka a vyšlo najevo, že příčinou smrti bylo fatální onemocnění krevních buněk – leukémie.

ZDROJ: David Papajík, Ladislav Pohrobek (1440–1457): Uherský a český král

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom