23. listopadu 2022 18:20

Psi mají k člověku geneticky blíž, než se myslelo. Od zbytku zvířat je odlišuje jedinečná schopnost

Říká se, že pes je nejlepší přítel člověka. A díky nové vědecké studii nyní víme, že v tom nehraje roli náhoda nebo trénink, ale genetika.

Pes je jedním z nejstarších domestikovaných zvířat vůbec a po boku člověka se objevuje už minimálně 14 tisíc let. Mnoho lidí je dokonce přesvědčených, že jim jejich čtyřnohý přítel rozumí každé slovo a vědci teď přišli na to, že tohle tvrzení nebude daleko od pravdy. Štěňata se totiž, jak ukázala nejnovější vědecká studie, se schopností komunikace s lidmi už rodí.

Oční kontakt i jednoduchá gesta

Ne že by štěňata dokázala s člověkem složitě rozmlouvat o nesmrtelnosti chrousta. Automaticky ale navazují oční kontakt a tento takzvaný sociální pohled dokážou soustředěně držet. Jsou také schopná bez předchozího tréninku reagovat na jednoduchá gesta, jako například ukazování směru a předmětů. A to vše ještě před tím, než jsou vůbec připravená opustit matku. Podle vědců je geneticky dáno až 40 procent jejich schopnosti si s námi porozumět, a dokonce celých 70 procent psů dokázalo správně přečíst a interpretovat lidská gesta.

Bylo ideální, že se výzkum odehrál před tím, než u psů začal jakýkoli výcvik, vzhledem k tomu, že jsme stáli o změření jejich spontánních a časně se rozvíjejících schopností si s danými úkoly poradit,“ vysvětlila autorka studie Emily Brayová.

Základní povely není vůbec těžké psa naučit:

Vědce zajímá genetika

Výzkumníci pracovali se 375 štěňaty, ze kterých se mají stát asistenční psi. Průměrný věk testovaných psů byl okolo 8 týdnů a ne všichni se takzvaně „chytli“; většina psů neměla sice se sociálními vodítky výzkumníků žádný problém, několik jich ale nerozumělo vůbec. Ukázalo se tak, že i ve štěněčích schopnostech komunikovat hrají velkou roli genetické dispozice.

Dalším krokem výzkumníků proto bude vyhledání specifických genů, jež s sebou tuto schopnost nesou. Zároveň hodlají lépe prozkoumat a kvantifikovat, jak tyto sociální schopnosti ovlivňuje plemenná diverzita a pozorovat další vývoj komunikačních dovedností štěňat, se kterými ve studii pracovali.

Zdroj: Scimex

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom

Posedlost sluncem

Dokumentární / Cestopisný / Historický / Kulturní a společenský