17. října 2022 06:00
Nikola Zatloukalová

Největší psi na světě: Žebříček obřích chlupáčů má jasného vítěze

Na světě existuje hned několik psích plemen, která jsou opravdu velká. Patří sem nejen německé dogy, ale také bernardýni nebo třeba skotský jelení pes. Které plemeno psa je ale opravdu největší? A jaké nemoci velkým psům hrozí? Nejen o tom se dnes dočtete.

Jaká psí plemena patří k největším na světě? A kdo získal titul největšího psa na světě? Čtěte a zjistíte to.

Žebříček největších psích plemen světa

Plemeno psa Velikost plemene
Německá doga 80 až 90 cm
Neapolský mastin 66 až 80 cm
Skotský jelení pes cca 80 cm
Bernardýn 70 až 90 cm
Novofundlandský pes 69 až 76 cm
Irský vlkodav minimálně 79 cm
Anglický mastif 70 až 90 cm

Největší plemeno psa: Německá doga

Německá doga je považována za největší psí plemeno pocházející z Německa. Prvotní název byl Deutsche Dogge, v překladu to znamená německý mastif. Předtím, než plemeno zapustilo své kořeny v Německu, byl standart německé dogy ustálen křížením irského vlkodava a anglického mastifa. Přestože tito psi váží jen kolem 45 až 54 kg a nepatří mezi nejtěžší plemena světa, patří mezi nejvyšší.

Průměrná německá doga měří kolem 70 až 76 cm (především u fenek), ale mohou být daleko vyšší. Pes může být velký 80 až 90 cm. Právě německé dogy jsou světovými rekordmany. O tom se můžete dočíst níže.

Pravdou však zůstává, že kvůli své velikosti tito psi nejsou dlouhověcí – průměrná délka jejich života je mezi 6 až 8 lety.

Neapolský mastin

Neapolský mastin je plemeno pocházející z Itálie – molossoidní plemena jsou řazena mezi největší plemena vůbec. A není divu. Tito psi jsou využíváni jako hlídači. Samec mastina je velký zhruba 66 až 80 cm v kohoutku, jeho váha je v rozmezí 60 a 70 kilogramů. Feny tohoto plemene jsou obvykle menší, mají o pár centimetrů méně a váží 50 až 60 kg.

Neapolský mastin je nebojácné plemeno s obranářským postojem – pro ochranu své rodiny udělá vše. Namísto toho, aby se mastin snažil nezvaného návštěvníka vystrašit štěkotem, přibližuje se potichu. I proto je tento pes vhodný jen pro zkušené kynology, kteří mají dostatek času na jejich výchovu.

Skotský jelení pes

Historie skotského jeleního psa se začala psát ve Skotsku, kde bylo toho plemeno užíváno k lovu jelenů a snadnému skolení jejich kořisti. Ačkoliv je skotský jelení pes vyšší a těžší než chrt, má podobnou stavbu těla – je protáhlé, přímo uzpůsobené k rychlému pohybu.

Jelení psi měří kolem 80 cm a váží zhruba 50 kg. Ačkoliv se v současnosti k lovu jelenů nepoužívá, plemeno se často účastní nejrůznějších výstav, případně ke sportovnímu lovu s návnadou.

Bordeauxská doga

Bordeauxská doga má vícero názvů – bordeauxský mastin, francouzský mastin, ale i bordeauxský pes. Tato doga má mohutné tělo a svým původem patří k nejstarším plemenům Francie. Doga měří mezi 58 až 68 cm a váží 57 až 68 cm. Ačkoliv jde o míry běžné pro všechna molossoidní plemena, v něčem se liší. V poměru se zbytkem svého těla má doga největší hlavu.

Bordeauxská doga nebyla používána jen k ochraně domu, ale téměř ke všemu – od hlídání stád po tahání provazu. Jde o pracovitého psa se spoustou energie, pokud je venku. Doma se z něj stává lenoch, který si rád odpočine.

Novofundlandský pes

Toto pracovní psí plemeno pochází z Newfoundlandu. Nebylo šlechtěno k tomu, aby hlídalo, původně mělo pomáhat rybářům. Ptáte se, s čím? Tito psi byli schopni vytahovat sítě z lodí, tahat provazy a chytit cokoliv, co by spadlo přes palubu. Včetně posádky.

Jde o vodomilné plemeno psa, které je skvělým plavcem. Je potvrzena spousta případů, kdy tento pes zachránil lidi z moře. Plemeno měří mezi 69 až 76 cm a váží kolem 68 cm. Díky huňatému kožichu však pes vypadá ještě o něco větší.

Anglický mastif

Anglický mastif se může k největším psím plemenům světa řadit oprávněně. Dorůstá výšky kolem 76 cm, vážit ale může až 110 kg. Takže zatímco německá doga drží výškový rekord, anglický mastif je rekordmanem, co se váhy týče. Nejtěžším psem na světě byla jmenována fena Aicama Zorba s váhou 156 kg.

Pro toto plemeno je výška důležitá – nebyli využíváni jen pro bojové sporty, ale také pro lov býků, medvědů a lvů. V současnosti jde však o milosrdné plemeno, které je ideální do rodin s dětmi. Tito psi jsou pohodáři, nemluvě o jejich loajalitě.

Bernardýn

Bernardýn je plemeno, které vzniklo ve Švýcarských Alpách jako záchranářský pes. Ve filmech je často vyobrazován se soudkem rumu. Na výcviku těchto psů měli velký podíl mniši z Hospicu svatého Bernarda. Toto plemeno dorůstá 64 až 76 cm, váží kolem 62 až 82 kg. Ačkoliv bylo toto plemeno psa využíváno primárně k záchraně lidí, dnes už se jedná o rodinné psy, kteří jsou mírní, oddaní, přátelští. A mají rádi děti.

Irský vlkodav

Nejen skotský jelení pes, ale také irský vlkodav byl vyšlechtěn primárně k lovu – konkrétně k lovu vlků. Od loveckého psa se jeho vývoj směřoval ke stopování a ochraně. Jde o velmi staré plemeno, které bylo do Irska přivezeno kolem roku 7 tisíc před naším letopočtem.

Na rozdíl od toho, k čemu byli tito psi dříve vycvičeni, jsou v současnosti poměrně tišší a zdrženliví. Přesto si zachovávají svoji inteligenci a vyrovnanost. Minimální výška tohoto plemene je 79 cm.

Největší pes na světě 2022

Největším psem na světě je aktuálně německá doga jmenující se Zeus. Pochází z Bredfordu v americkém Texasu, má dva roky a v kohoutku měří celých 104,6 centimetru. Touto výškou Zeus střídá svého předchůdce, taktéž německou dogu – Freddyho. Ten v roce 2021 zemřel ve věku nedožitých 9 let. Freddy byl o centimetr menší než Zeus.

Tito dva velikáni však nebyli největšími psy celkově. Rekord zapsaný v Guinessově knize rekordů drží také Zeus – doga z Michiganu v Americe měřila v kohoutku úctyhodných 111,8 cm. Je jisté, že tento rekord jen tak někdo nedožene.

ZAJÍMAVOST: V roce 2007 proběhlo setkání tehdy největšího a nejmenšího psa na světě. Došlo k setkání Gibsona o velikosti 107 cm s Boo Boo, samičkou čivavy. Ta byla velká 10,16 cm.

Na jaké zdravotní problémy trpí největší psi světa?

Největší psí plemena jsou náchylná k degenerativním chorobám. Jednou z nich je dysplazie kloubů, konkrétně loketního a kyčelního. Jedná se o uvolnění kloubních struktur. V případě, že se jedná o dysplazii kyčelního kloubu, je jamka kloubu obvykle mělká, a proto není hlavice stehenní kosti správně udržovaná. Poté dochází k vykloubení.

Pokud kloub nefunguje normálně, způsobuje tření mezi kostmi, což vede k zánětu a rozvoji degenerace. Dojde ke ztuhnutí končetiny, snížení fyzické aktivity psa (i kvůli bolestem), následně i k obezitě.

Problémem jsou však také problémy s lokty. Udržují hlavu, krk a hruď. Velcí psi se obecně dožívají nižšího věku než menší psí kolegové. Očekávaná délka života velkého psa je mezi 7 až 10 lety, menší plemena se mohou dožívat 15 a více let.

Zdroj: The Dodo

Nikola Zatloukalová

Populární filmy na Prima Zoom

Posedlost sluncem

Dokumentární / Cestopisný / Historický / Kulturní a společenský