Lajka a další psi vyšlapali cestu ke hvězdám. Co jedli před odletem na smrt?
Nejznámějším psím kosmonautem byla bezpochyby Lajka, kterou čekal krutý osud v plamenech. Psích výletníků do kosmu však bylo mnohem víc.
Přestože existují zvířata mnohem blíže k člověku, ukázali se psi jako ideální kandidáti modelových organismů pro první testovací lety do vesmíru. Nabízela se i opice, a skutečně se s nimi v americkém vesmírném programu experimentovalo. Podmínek v raketě i přetížení se však děsily a chovaly se nepředvídatelně. Proto startovaly v anestezii. U psů se výcvikem dalo docílit poslušnosti a lepšího chování během letu.
Lajka uhořela, jiní se vrátili
Sověti vypustili do vesmíru kolem 50 psích hrdinů. Belka a Strelka se stali slavnými díky tomu, že let na oběžné dráze přežili, Dezik a Cygan zase byli prvními psy, kteří se živí vrátili z výšky 100 km nad zemí. Tito psi měli štěstí, neboť nejslavnější Lajka shořela zaživa a úmrtí se dočkaly i další desítky psů, na které byly stanovené specifické nároky. Nemohlo se jednat o žádné obry, protože prostor v kabině byl omezený. Psi nesměli být delší než 43 cm, maximální povolená výška byla 35 cm a váha nesměla přesáhnout 6 kg.
Často se jednalo o křížence a nalezence na moskevských ulicích. Kříženci totiž často mají to „lepší“ z obou rodičů. Pokud dokázali přežít na ulici, měli navíc dobrý základ pro přežití i v testovacích podmínkách. Tito psi před startem hodovali z jejich pohledu jako králové, když dostávali misku dušeného masa a chleba. Návrat živých pejsků byl pro Sověty definitivním důkazem, že je možné, aby let absolvoval i člověk.
Zdroj: History.com