15. listopadu 2022 06:00

Přestaňte nesmyslně hrabat a pálit listí. Odborníci radí mnohem lepší vychytávku

Pokud vždy na podzim hrabete a například pálíte spadané listí ze zahrady, měli byste zpozornět. Podle odborníků si totiž letos můžete ušetřit práci a ještě díky tomu prospějete své zahradě.

Lidé se na svých zahradách listí, které na podzim popadá na trávníky, většinou raději zbavují. V USA je zvykem ho nacpat do plastových pytlů a vyhodit na skládku. Ročně ho tam skončí neuvěřitelných 8 milionů tun. Do sběrných dvorů či kontejnerů na bioodpad se dostává i v Česku. Mnoho lidí ho také pálí. Na větších zahradách s mnoha stromy je přitom jeho hrabání po většinu podzimu tak trochu sisyfovská práce. Proto možná rádi uslyšíte, že si ji můžete ušetřit. A co víc, budete z toho jedině těžit.

Hnojivo i ochrana

Máloco totiž poskytne zahradní půdě tolik vitamínů a důležitých látek, jako právě podzimní listí. Dusík, uhlík, fosfor, draslík a další hnojiva se do půdy uvolní ještě o něco lépe, když spadané listí přejedete a rozsekáte sekačkou. Ano, esteticky to jistě není taková bomba jako úplně čistá zahrada, ale o to zelenější a zdravější trávník vám v dalším roce vyroste. Tenká vrstva mulče ze spadaného listí dokonce pomůže zamezit tomu, aby se v trávníku objevoval nechtěný plevel. A to není vše.

V listí najde útočiště a možnost přezimovat hmyz, který poslouží jako potrava dalším zvířatům a ptákům. A čím víc ptáků, tím méně insekticidů bude později třeba, čímž ochráníme i ten potřebný hmyz – například včely.

Slabá vrstva stačí, zbytek nahrňte ke stromům a keřům

Podle odborníků nemá (samozřejmě kromě už zmíněné vizuální stránky věci) ponechání listí na zahradě žádné nevýhody. Varují ale, že je třeba nechat jen tenkou vrstvu; pokud máte listí víc, nepronikne jím k trávníku světlo a zahubí ho to. Přebytečné listy můžete ale bez problémů nakupit a nahrnout ke kořenům stromků a keřů. „Listí v lese poskytuje 50–80 procent všech živin, které stromy získávají,“ vysvětlila v jednom z rozhovorů environmentalistka Melissa Hopkinsová z organizace Audubon. „A kromě toho udržují vlhkost i stromům příjemnou teplotu. Jsou pro ně jako zlato.“

Zdroj: NPR

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom