Revoluční umělá čelist řeší krutý typ rakoviny. Výroba je úchvatně jednoduchá

Prezentace společnosti Mobius 3D Technologies (Zdroj: Mobius 3D Technologies)

Titan se dosud v případě rakoviny čelisti používal v podobě destiček. Lékařům se teď ale poprvé podařilo voperovat dokonalou titanovou repliku původní pacientovy čelisti, což otevírá nové možnosti boje proti kruté podobě zákeřné nemoci.

Je to oficiální, éra náhradních dílů pro lidstvo je tady. Tak by se s nadsázkou dal okomentovat úspěch čtyřletého výzkumu, na kterém se Nizozemský institut pro rakovinu podílel s tamní firmou Mobius3DT, zabývající se vývojem technologií 3D tisku. Jejich společnou snahu završila úspěšná operace pacienta, kterého o čelist připravila rakovina úst a krku.

Operace čelisti bývají zdlouhavé a rizikové

Případů téhle zákeřné rakoviny přibývá, v současnosti jich lékaři celosvětově evidují na 600 tisíc. Léčba kromě chemoterapií a radioterapií obnáší většinou i chirurgický zákrok, a ačkoli často jde jen o drobný zásah, v pokročilých případech může pacient o část čelisti přijít.

Je asi zbytečné zdůrazňovat, jak obrovský dopad něco takového může mít na kvalitu lidského života, nehledě na estetickou stránku věci. Lékaři se proto v závažnějších případech pokoušejí chybějící kus čelisti nějak nahradit. Existuje možnost odebrat kousek holenní kosti a upravit jej. Operace, která mimochodem trvá okolo 12 hodin, má ale mnoho nevýhod včetně faktu, že je vhodná jen pro zhruba 3 z 10 pacientů.

V ostatních případech proto přicházejí na řadu titanové destičky, jež s pomocí šroubů zbylé kousky čelisti drží pohromadě. Drtivých 40 procent případů ale skončí zle – šrouby se mohou uvolnit, a titanové destičky se mnohdy dokonce protlačí pacientovými sliznicemi či kůží ven.

Běžně dostupná do dvou let

Právě proto je titanová náhrada tak revoluční. Lékaři ji vytvořili přímo na míru, podle snímků pacientovy skutečné čelisti z magnetické rezonance, takže přesně a bez jakýchkoli úprav na operačním stole zapadne do jeho anatomických proporcí. Je daleko pevnější než titanové destičky a vylepšená technologie jejího uchycení by měla eliminovat komplikace. Tak to alespoň výzkumníci komentují v tiskové zprávě.  Operace by navíc měla trvat o dost kratší dobu než dosud.

Nová technika by mohla být do dvou let relativně běžně dostupná, odborníci se ale u čelisti rozhodně zastavit nehodlají. Nyní se budou snažit podobné titanové implantáty použít k rekonstrukci dalších částí obličeje a lebky.

Zdroj: Netherlands Cancer Institute

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom