2. ledna 2023 16:02

Strašek je postrach moří. Jednou ranou seká končetiny, omráčí rybu a vidí rakovinu

Strašek paví sice nepatří vzrůstem mezi obří predátory oceánu, když ale dojde na pěstní souboj, dokáže poslat k zemi i rybu.

Když se mluví o predátorech moří, málokdo si vzpomene na drobného korýše, který dorůstá od 3 do 18 cm a žije v hloubce až 40 metrů pod hladinou. Strašek paví ale své protivníky dokáže pěkně potrápit a mezi svými sousedy platí za dravce, před kterým je lepší vyklidit cestu než se pouštět do přímého boje. Jeho končetiny jsou totiž smrtící jako údery ninjů nebo Ivana Draga z filmové ságy o Rocky Balboovi.

Knockout bez slitování

Zmíněná slova myslíme naprosto vážně, přičemž jako důkazní materiál slouží i dokumentární série Mimořádné zvířecí smysly na Prima ZOOM. Jak totiž záběry ukazují, strašek se neváhá při svém putování po kamenitém dně opřít ani do kraba s jeho potenciálně nebezpečnými klepety. Stačí jediný úder a krabí paže leží amputovaná jako po zásahu sekáčku na maso.

Straškovy palice využívají systém jakési pružiny, díky níž dokáže vyvinout enormní množství energie. Rychlost úderu ve vodě může dosáhnout až 80 km/hodinu. Není divu, že si strašek poradí i s mnohem většími soupeři, jakými jsou kupříkladu ryby. Ty jsou během zlomku vteřiny sraženy k zemi, aniž by tušily, co a kdy je zasáhlo.

Odhalí i rakovinu

Extrémní síla úderu však není jedinou vychytávkou nenápadného, leč smrtícího korýše. Vědce zaujala i jeho schopnost vidět rozdíl mezi zdravými buňkami a těmi napadenými rakovinou. A to i ve stadiu, kdy se v organismu neprojevují žádné jiné symptomy. Strašek totiž dokáže vnímat jak polarizované, tak nepolarizované světlo, což je vlastnost, jíž například člověk nevládne. Pokud by se vědcům podařilo straškovy schopnosti napodobit, bylo by možné rakovinu dříve odhalit i izolovat.

Zdroj: Medical Design and Outsourcing

Petr Semecký

redaktor FTV Prima, Prima ZOOM

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom