21. června 2023 11:40

K rakovině kůže stačí pár spálení na sluníčku. Ročně ohrozí 30 000 Čechů

O tom, zda někdy v pozdějším věku dostaneme rakovinu kůže, se rozhoduje už v dospívání. Samotné spáleniny samozřejmě rakovinu nezpůsobují, jsou ale indikátorem něčeho velmi důležitého.

Jestli jste mazání opalovacím krémem (stejně jako autorka tohoto článku) nesnášeli už jako děti, a jako teenageři jste proto veškeré ochranné krémy v létě okázale ignorovali navzdory tomu, že máte světlou pleť a po pár hodinách na přímém slunci vypadáte jako vařený humr, měli byste teď rozhodně zpozornět. A vůbec nezáleží na tom, jestli jste jako dospělí už o dost zodpovědnější. I kdybyste se totiž od pětadvaceti let každý den polévali ochranným faktorem 50, kdykoli se chystáte vystrčit nos z domu, riziko rakoviny kůže se vás pořád týká. Protože, jak vědci zjistili, stačí se v dětství a dospívání jen pětkrát pořádně spálit a na problémy je zaděláno.

Každé spálení se počítá

Zpráva Americké asociace pro výzkum rakoviny uvádí, že u žen, které sledovala dlouhodobá studie a které se mezi 15 a 21 lety na slunci mnohdy spálily až do puchýřků, vyletělo riziko, že v pozdějším věku budou bojovat se zákeřným melanomem o 80 procent. O celkem 68 procent se u nich zvýšila také pravděpodobnost bazaliomu, nejčastějšího, ale ne tak agresivního typu kožní rakoviny. „Rodiče by o tomhle rozhodně měli vědět,uvedl Abrar Quareshi z katedry dermatologie univerzity Brown. „Tím, že naučí děti a dospívající se před sluncem chránit, mohou u nich riziko budoucích rakovin kůže velmi snížit. Pozor by si ale samozřejmě měli dávat i starší lidé, protože negativní vlivy slunečního záření se v průběhu života kumulují.“

Spáleniny od sluníčka samozřejmě samy o sobě rakovinu kůže nezpůsobí. Jsou ale velmi důležitým indikátorem toho, co nevidíme – poškození kožních buněk škodlivým UV zářením. Naše kůže se proti němu do jisté míry dokáže bránit sama, když produkuje melatonin, díky kterému ztmavne, což pomáhá buňky před poškozením chránit. Proto je také u rizika rakoviny kůže jedním z velmi podstatných faktorů takzvaný fototyp pleti. Zarudnutí kůže je nicméně velmi jasným indikátorem toho, že naše přirozená obrana byla zcela nedostatečná a k poškození buněk došlo.

Mažete se pravidelně opalovacím krémem?

Třicet tisíc nemocných ročně

Pravděpodobně nejhorší statistiky ohledně rakoviny kůže má Austrálie. Před sedmdesátinami se nějaká z jejích forem objeví u dvou ze tří Australanů a 2 000 lidí tam na ni ročně umírají. I v České republice patří kožní karcinomy k častým nádorovým onemocněním, i když to vzhledem k místnímu podnebí samozřejmě není tak tragické jako u protinožců. Přesto ale ročně onemocní okolo 30 tisíc osob.

Ne vždy jde navíc o starší lidi, rakovina kůže se může vyskytnout i u dětí. K prevenci přitom kromě ochrany před škodlivým UV zářením patří i pravidelné prohlížení kůže. Podezřelá znaménka, vystouplé pihy anebo pihy, které nemají jasně ohraničené okraje, jsou vícebarevné či v poslední době změnily tvar či barvu, je vždy lepší nechat prohlédnout dermatologem. U rakoviny kůže totiž vždycky platí, že čím dřív k lékaři přijdeme, tím lépe.

Zdroj: American Asociation for Cancer Research

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom