Lenochod sleze ze stromu jen z jediného důvodu. Vědci nechápou, proč se tak děje
Peru: Divoké bojiště - Lenochod
Jednou týdně sleze lenochod ze svého bezpečného stromového úkrytu, aby si odskočil na záchod. Proč podstupuje takové nebezpečí jen proto, aby se vykálel na zemi?
Lenochodi jsou známí svým neuvěřitelně pomalým a pohodovým životem, který tráví většinu svého času v korunách stromů. Zavěšeni na větvích za hákovité drápy všech končetin spí, jedí, páří se, rodí i vychovávají své mladé. Dolů ze stromů slezou jednou týdně jen kvůli jediné činnosti, a tou je vylučování exkrementů. Pro vědce je však takové chování nepochopitelné; nejenže si tím ubírají už tak málo energie, ale navíc se pravidelně pouštějí do takřka sebevražedné mise, která často končí tragicky.
Nebezpečný rituál
Po zemi se totiž pohybují ještě pomaleji a neobratněji než ve výšinách, neboť neumějí chodit a po pevnině se spíš vlečou, čímž jsou snadnou kořistí pro spoustu predátorů. Proč si tedy dělají takovou námahu a nevykonávají velkou potřebu v relativním bezpečí ve větvích? Jak můžete vidět v dokumentu Peru: Divoké bojiště, který vysílá Prima ZOOM, vědci na to mají hned několik teorií.
Lenochod tříprstý Zdroj: iStock
Většina odborníků se domnívá, že jde o způsob komunikace; feromony přítomné v moči a trusu poskytují ostatním druhům mnoho důležitých informací. Kdyby se lenochodi vyprazdňovali ze stromů, tyto zprávy by se snadno roztrousily ve vzduchu. Dalšími teoriemi důvodu nebezpečného záchodového rituálu je hnojení stromů či výživa můr a řas přebývajících v husté a nepoddajné lenochodí srsti.
Zdroj: Sloth Conservation