Předci lenochodů byli velcí jako sloni. Za jejich vymření může mnohem menší predátor
Záhada obrů doby ledové - lenochod
Gigantický pravěký lenochod patřil k největším suchozemským zvířatům, která se proháněla po planetě. Přesto ho vyhubil nepřítel, který byl několikanásobně menší a slabší.
Dnes jsou lenochodi považováni za víceméně neškodná zvířata. S jejich pomalým stylem života jsou častokrát dokonce terčem posměchu. Před 13 tisíci lety by se ale jejich prapředkům nikdo nesmál. Na rozdíl od svých stále žijících příbuzných byli totiž dávní gigantičtí lenochodi velice působiví, když vážili přes několik tun a dosahovali velikosti slona, ti „menší“ se podobali rozměrům bizona.
Gigantický lenochod Zdroj: profimedia.cz
Neohrožení pralidé
Představitelé pleistocénní megafauny se pohybovali na území Jižní a Střední Ameriky, přičemž v období tepla během doby ledové migrovali až do oblasti dnešního Yukonu. Jak můžete vidět v dokumentu Záhada obrů doby ledové 9. dubna v 15:50 na Prima ZOOM, když se gigantičtí lenochodi postavili na zadní, svými dlouhými a velkými drápy by rozdrásali člověka mrknutím oka. Archeologické nálezy však o agresivních sklonech nic neříkají. Stejně jako dnešní lenochodi byli i jejich předchůdci převážně býložravci.
Přesto byli obří savci častým terčem pravěkých lovců, kteří je stopovali a postupně zcela vyhubili. Dodnes není známo, proč tomu tak bylo, nicméně nejpravděpodobnějším motivem bylo lovení lenochodů pro maso i kosti. K jejich vymření došlo zhruba před 12 tisíci lety, kdy si kombinace změny klimatu a častých honů vybrala svou daň.
Zdroj: Encyclopedia Britannica