12. října 2023 13:22

Pražský koncert Michaela Jacksona dnes působí jinak než kdysi. Zpěvák chtěl na hotel malé dítě

Fanoušci mohli pořadatelům koncertu utrhnout ruce a ti, kteří se na Letnou nedostali, se mačkali u plotu okolo. Ne všichni ale byli z krále popu nadšení.

Všechno začalo tím, že se na začátku září roku 1996 na Letné, na místě Stalinova pomníku, objevila obří socha popového krále. Jackson, který měl zahájit své koncertní turné k albu HIStory, do Prahy přiletěl už 3. září, tedy čtyři dny před vystoupením. Měl naplánovaný bohatý program, během nějž si chtěl, mimo jiné, prohlédnout památky. S ním ale jako by přijela úplně nová atmosféra a šílenství, které se těm, kdo jej nezažili, dá dnes jen velmi těžko popsat.

Jezdil v dodávce, na nižší auta skákali fanoušci

Z letiště Jackson zamířil nejprve do hotelu InterContinental, kde byl po celou dobu své návštěvy ubytovaný v luxusním apartmá s pěkným výhledem přímo na svou vlastní sochu. Lidem, kteří v hotelu tehdy pracovali, musí ještě dodnes pískat v uších z řevu a výkřiků fanoušků, kteří se sem sjeli ze všech koutů republiky i Evropy a budovu téměř neustále obléhali. Po Jacksonově příjezdu pětitisícový dav zablokoval Pařížskou i kus nábřeží a kompletně přerušil na rušné křižovatce provoz.

Doprava v centru Prahy vůbec dostala v průběhu Jacksonovy návštěvy zabrat. Kdykoli král popu vystrčil nos, městem se prakticky nedalo projet; na zpěvákovo auto doprovázené ochrankou se nabalovaly vozy novinářů kličkující mezi fotografy a fanoušky. „Samozřejmě je to problematické,“ vyjádřil se tehdy promotér turné Serge Grimaux pro Rádio Svobodná Evropa, „ale na druhou stranu, všechny na to upozorňoval, že se bude chtít potkávat s lidmi, chce jít do muzea, hodně toho vidět, chce jít do nemocnice. Dnes chtěl jít nakupovat, tak šel nakupovat…

Čtěte také: Vražda kolotočáře Kočky mladšího: Opulentní pohřeb zastavil Prahu, střelec už je na svobodě

Vzhledem k tomu, že se fanoušci nerozpakovali ani vyskočit na kapotu doprovodných aut, když někde uvízla v koloně, jezdil král popu výhradně v dodávce, která byla vyšší a na niž se špatně lezlo. Nakonec došlo i k tragédii, když vůz německé televize, snažící se dohonit Jacksonovu kolonu, srazil na ulici malého chlapce.

Pozval si do svého apartmá dítě

Popovou hvězdu na Pražském hradě přijal i tehdejší prezident Václav Havel, který pak navštívil i samotný koncert. Ale ačkoli i tohle vyvolalo kontroverzi, z dnešního úhlu pohledu se jeví jako zdaleka nejproblematičtější Jacksonův bizarní záměr vybrat si jedno dítě z davu fanoušků, které ho bude moct navštívit v jeho luxusním apartmá a „přátelsky si s ním popovídat“. Tehdy ale dnes už notoricky známá obvinění ze sexuálního zneužívání dětí teprve začínala prosakovat na veřejnost.

Na druhou stranu fakt, že Jackson tráví svůj čas v přítomnosti dětí rád, byl obecně známou informací, a nikoho tak nevyvedlo z míry, že během dní, které v Praze strávil, navštívil známý Dětský domov Charlotty Masarykové na Zbraslavi a také pacienty dětského oddělení Nemocnice Motol.

Pro kritiky cirkus, pro fanoušky show

Samotné zpěvákovo vystoupení na Letné 7. září 1996 byla naprosto bezprecedentní událost. Přímo jej sledovalo na 120 tisíc lidí a další tisíce se mačkaly za plotem, na střechách a v ulicích v okolí. Víc lidí se sešlo jen na legendárním koncertě Rolling Stones v roce 1990. Pink Floydi v roce 1994 měli návštěvnost zhruba stejnou jako král popu, Jackson s sebou ale z Los Angeles přivezl v tuzemsku nevídanou show, včetně neuvěřitelných 1 200 tun techniky a jednoho kompletního televizního studia. Bezpečnost návštěvníků muselo hlídat 1 200 policistů a 150 zdravotníků.

Na obřím pódiu během dvouapůlhodinového koncertu střídal kostýmy jak na běžícím páse; kulisu jeho zpěvu a legendárním tanečním pohybům navíc tvořilo nepřeberné množství pyrotechniky, světelných efektů a projekcí. Fanoušci byli naprosto u vytržení. Kritici ovšem jeho vystoupení shodili a označili jej, i kvůli událostem, které mu předcházely, za „směšný cirkus“ nebo „nejhorší kulturní zážitek“.

Ať už situaci změnila ostrá slova kritiků, nebo se lidem už po několika dnech celé šílenství, které s sebou příjezd krále popu přinesl, začalo zajídat, konec Jacksonovy pražské návštěvy byl o dost méně slavný než její začátek. Na letišti se s ním loučilo již jen pár skalních fanynek.

Zdroj: Český rozhlas / LA Times / Chicago Tribune / Trip Out

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom