Václav Havel a Rolling Stones se v roce 1990 vzájemně okouzlili natolik, že z toho byl koncert na Strahově
Před závěrem svého turné Urban Jungle se Rolling Stones objevili v Praze. Pro ně, tehdejšího prezidenta Václava Havla a nejméně 100 000 diváků šlo o nevšední zážitek.
„Kameny se valí do Prahy!“ ujišťoval česky s přízvukem ne nepodobným japonskému Mick Jagger diváky Československé televize. Blížil se 18. srpen 1990 a legendární Rolling Stones se chystali vystoupit na Strahovském stadionu v Praze.
Kameny se valí do Prahy
Když prezident Václav Havel pozval „Stouny“ v roce 1990 do Prahy a oni opravdu přijeli, zapůsobilo to jako bomba. Na stadion vyhrazený do té doby jen spartakiádám dorazilo kolem 100 000 fanoušků lačných slyšet naživo nestárnoucí „Satisfaction“ i novější skladby známé většinou jen z úzkostlivě střežených „elpíček“ nebo stokrát kopírovaných audiokazet. „Z hvězdného nebe se snesla do naší republiky kapela Rolling Stones,“ uvedl koncert svých oblíbenců na Strahově Václav Havel. A měl naprostou pravdu.
Stouni v Praze! Mnozí Češi a Slováci teprve teď uvěřili, že komunisté doopravdy skončili, že to není jen nějaké další přechodné období. Tím spíše, že šlo o vůbec první koncert skupiny v zemích bývalého východního bloku. „Praha jako město a Československo jako země měly vždy hudbu v erbu své kultury,“ vysvětloval den před koncertem Mick Jagger rozhodnutí slavné kapely vystoupit právě zde.
Podívejte se, jak se Mick Jagger učil mluvit česky:
Slušní bouřliváci Rolling Stones
„Rád bych řekl jednu věc: po desítiletí provází kapelu Rolling Stones legenda o jejich bouřliváctví, o jejich extrémně intenzivním způsobu života, o dramatickém průběhu jejich koncertů, o jejich provokativnosti. Ale když jsem se s nimi setkal na Pražském hradě, zjistil jsem, že to jsou docela normální, fajn kluci, kteří mají rádi muziku – to bylo první překvapení,“ popsal Václav Havel své pocity týden po koncertu v srpnu 1990 v rozhlasových Hovorech v Lánech.
Nic nepotvrzuje jeho slova lépe než záběry kamery sledující Václava Havla a jeho vysněnou návštěvu na Pražském hradě, když jim jen pár hodin před koncertem (trochu jako malý kluk svým kamarádům) ukazoval reprezentační i méně okázalé prostory nejdéle obývaného hradního komplexu na světě. Rolling Stones v péči hudebníka Michaela Kocába a architekta Zdeňka Lukeše přitom svým zjevným respektem k Hradu i jeho dočasnému nájemci Václavu Havlovi působili jako reklama na typické britské gentlemany.
Václav Havel a Rolling Stones 1 Zdroj: profimedia.cz
A Strahov, kam „Stouni“ vzápětí zamířili, zase na oplátku šokoval je. Za sebe to opět v Hovorech v Lánech shrnul Václav Havel. „Oni jsou zvyklí, že na jejich koncertech se děje leccos, že se tam někdy objevuje agresivita, na některých koncertech byli dokonce i mrtví, a tak byli atmosférou u nás naprosto okouzleni,“ popsal své dojmy tehdejší prezident. „Považuji to za nadějeplný signál – i když jde o pouhý koncert rockové kapely, je to zároveň signál, který napovídá cosi širšího o kultuře dřímající v této společnosti, a především v mladé generaci, o její občanské kázni, něco, co odkazuje k atmosféře listopadových dnů s ideou tolerance, pokojnosti, mírumilovnosti, kázně, obětavosti. Vidím v tom signál, který ukazuje, že v naší zemi žijí kulturní, vzdělaní lidé, že tu existuje tvůrčí potenciál, že tedy nejsme jen státem potenciálních rasistů.“ Tak snad měl Václav Havel pravdu…