19. června 2021 12:02

Václav Havel a Rolling Stones se v roce 1990 vzájemně okouzlili natolik, že z toho byl koncert na Strahově

Před závěrem svého turné Urban Jungle se Rolling Stones objevili v Praze. Pro ně, tehdejšího prezidenta Václava Havla a nejméně 100 000 diváků šlo o nevšední zážitek.

„Kameny se valí do Prahy!“ ujišťoval česky s přízvukem ne nepodobným japonskému Mick Jagger diváky Československé televize. Blížil se 18. srpen 1990 a legendární Rolling Stones se chystali vystoupit na Strahovském stadionu v Praze.

Kameny se valí do Prahy

Když prezident Václav Havel pozval „Stouny“ v roce 1990 do Prahy a oni opravdu přijeli, zapůsobilo to jako bomba. Na stadion vyhrazený do té doby jen spartakiádám dorazilo kolem 100 000 fanoušků lačných slyšet naživo nestárnoucí „Satisfaction“ i novější skladby známé většinou jen z úzkostlivě střežených „elpíček“ nebo stokrát kopírovaných audiokazet. „Z hvězdného nebe se snesla do naší republiky kapela Rolling Stones,“ uvedl koncert svých oblíbenců na Strahově Václav Havel. A měl naprostou pravdu.

Stouni v Praze! Mnozí Češi a Slováci teprve teď uvěřili, že komunisté doopravdy skončili, že to není jen nějaké další přechodné období. Tím spíše, že šlo o vůbec první koncert skupiny v zemích bývalého východního bloku. „Praha jako město a Československo jako země měly vždy hudbu v erbu své kultury,“ vysvětloval den před koncertem Mick Jagger rozhodnutí slavné kapely vystoupit právě zde.

Podívejte se, jak se Mick Jagger učil mluvit česky:

Slušní bouřliváci Rolling Stones

„Rád bych řekl jednu věc: po desítiletí provází kapelu Rolling Stones legenda o jejich bouřliváctví, o jejich extrémně intenzivním způsobu života, o dramatickém průběhu jejich koncertů, o jejich provokativnosti. Ale když jsem se s nimi setkal na Pražském hradě, zjistil jsem, že to jsou docela normální, fajn kluci, kteří mají rádi muziku – to bylo první překvapení,“ popsal Václav Havel své pocity týden po koncertu v srpnu 1990 v rozhlasových Hovorech v Lánech.

Nic nepotvrzuje jeho slova lépe než záběry kamery sledující Václava Havla a jeho vysněnou návštěvu na Pražském hradě, když jim jen pár hodin před koncertem (trochu jako malý kluk svým kamarádům) ukazoval reprezentační i méně okázalé prostory nejdéle obývaného hradního komplexu na světě. Rolling Stones v péči hudebníka Michaela Kocába a architekta Zdeňka Lukeše přitom svým zjevným respektem k Hradu i jeho dočasnému nájemci Václavu Havlovi působili jako reklama na typické britské gentlemany.

A Strahov, kam „Stouni“ vzápětí zamířili, zase na oplátku šokoval je. Za sebe to opět v Hovorech v Lánech shrnul Václav Havel. „Oni jsou zvyklí, že na jejich koncertech se děje leccos, že se tam někdy objevuje agresivita, na některých koncertech byli dokonce i mrtví, a tak byli atmosférou u nás naprosto okouzleni,“ popsal své dojmy tehdejší prezident. „Považuji to za nadějeplný signál – i když jde o pouhý koncert rockové kapely, je to zároveň signál, který napovídá cosi širšího o kultuře dřímající v této společnosti, a především v mladé generaci, o její občanské kázni, něco, co odkazuje k atmosféře listopadových dnů s ideou tolerance, pokojnosti, mírumilovnosti, kázně, obětavosti. Vidím v tom signál, který ukazuje, že v naší zemi žijí kulturní, vzdělaní lidé, že tu existuje tvůrčí potenciál, že tedy nejsme jen státem potenciálních rasistů.“ Tak snad měl Václav Havel pravdu…

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom