25. května 2022 12:30

Kočičí parazit zásadně mění mozek i vzhled člověka. Nemocí trpí třetina Čechů

Podle nové studie může parazitické onemocnění, kterému se připisuje i schopnost ovlivňovat lidskou psychiku, změnit vzhled svého lidského hostitele k lepšímu.

Někteří lidé jsou prostě na první pohled atraktivní, mají jisté „kouzlo“, zkrátka něco, co k jejich rysům ostatní přitahuje. Možná se tak narodili… jak ale ukazuje nový výzkum, možná taky mají jenom v těle parazity, kteří si je atraktivnějšími udělali.

Co všechno způsobuje Toxoplasma gondii?

Podle nové studie zveřejněné v odborném magazínu Mozek, kognice a duševní zdraví totiž velmi běžný prvok Toxoplasma gondii, způsobující známé onemocnění zvané toxoplazmóza, dokáže změnit rysy svého hostitele k lepšímu. Nakazit se jím můžete hlavně z výkalů infikovaných koček. O nákaze ale nemusíte až do konce života vědět.

Toxoplazmózou trpí zhruba třetina Čechů a není tomu ještě tak dávno, co se vědci domnívali, že pokud nejde o těhotnou ženu nebo jedince s problematickou imunitou, je pro člověka tento primárně kočičí parazit neškodný. Mnoho nových výzkumů ale ukazuje, že tento prvok dokáže u lidí ovlivnit duševní zdraví, zhoršit duševní onemocnění a modifikovat nervovou soustavu. U nás se tématem zabývá známý evoluční, molekulární a buněčný biolog Jaroslav Flegr.

Spekulovalo se ale i o vlivu onemocnění na hostitelův vzhled a zahraniční vědci to teď dokázali potvrdit. Vytvořili kompozitní fotografie deseti infikovaných a deseti neinfikovaných lidí, jejichž výsledkem byly dva různé obličeje. Cílem výzkumu bylo s pomocí dotazníku vyhodnotit atraktivitu těchto obličejů. A ten složený z lidí s toxoplazmózou dopadl v testu atraktivity nesrovnatelně lépe.

Bojíte se přenosu kočičích parazitů na člověka?

Výsledky prokázané u myší i lidí

Výsledky jdou, stejně jako v případě předchozích výzkumů jiných dopadů infekce, ruku v ruce s výsledky výzkumu na krysách a myších. Má to zřejmě svůj důvod – drobným hlodavcům prvok mění chování, aby je kočka, v které se prvoci toxoplazmózy dokážou pohlavně rozmnožit, snáze ulovila. A protože se mezi hostiteli dá přenést i sexuálně, je možné, že ovlivňuje i další faktory – hormony či vzhled. A u lidí, zdá se, způsobuje totéž. Jestli je ale ovlivňování atraktivity od prvoka cílený proces, anebo vedlejší efekt, je ještě třeba prozkoumat a vědecky prokázat.

Zdroj: Brain, Cognition and Mental Health

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom

Posedlost sluncem

Dokumentární / Cestopisný / Historický / Kulturní a společenský