29. května 2023 12:00

Vaše kočka možná není tlustá. K čemu doopravdy slouží její povislé břicho?

Podivovali jste se někdy nad tím, proč má vaše či cizí kočka podivně povislé břicho, i když jinak nejeví známky obezity? Důvodem je anatomie, která kočkám nadělila vytahanou kůži z několika důvodů.

Téměř každý, kdo má doma dospělou kočku, si už někdy při pohledu na ni řekl, že by jí neškodilo trošku zhubnout. Majitele kočkovitých šelem provokuje zejména velké břicho, které jejich mazlíčci téměř šoupají po zemi. Ačkoli je ale v dnešní době kočičí obezita samozřejmě častým problémem, právě povislé bříško na ni u koček vůbec neukazuje. Ba naopak, je důležitou součástí jejich přirozené anatomie, a dokonce jim i pomáhá.

Čtěte také: Gigantičtí potkani terorizují oblíbenou část Británie. Jsou velcí jako kočka a prohryžou i skálu

Ochranný štít i rezerva při skoku

Jedním z nejzásadnějších důvodů, proč kočkovité šelmy tento břišní váček mají, je ochrana při rvačkách s ostatními kočkami. Volná kůže se silnou vrstvou tuku chrání důležité orgány jak před zuby, tak před drápy kočičích soků. Asi každý, kdo někdy viděl bojovat dvě kočky (anebo se jen snažil tu svou podrbat na břiše), ví, jak dokážou v takových situacích používat drápy zadních nohou. Volná kůže navíc v případě, že by se rvačka zvrtla, pomáhá zvýšit šance se protivníkovi vysmeknout.

Druhým důvodem plandavého kočičího bříška je pohybová flexibilita. Tím, že kůže šelmu nijak neomezuje, může se při skoku výborně natáhnout. Doskočí proto mnohem dál i výš.

Místo navíc využijí hlavně divoké kočkovité šelmy

Povislé bříško proto samozřejmě nemají jen kočky domácí, ale také lvi, tygři a další volně žijící kočkovité šelmy. Ty je využívají ještě k jednomu zásadnímu účelu. Vzhledem k tomu, že na rozdíl od domácích mazlíčků nejedí dvakrát denně konzervičku a nemají v misce granule po celý den, plně využijí příležitosti se najíst k prasknutí, když už se jim podaří nějakou potravu ulovit. A tehdy se jim volná kůže na břiše dost hodí. Lidé si například ve stejné situaci musejí povolovat knoflíky u kalhot.

Jak tedy poznáme, že je naše kočka skutečně obézní? Úplně nejjednodušší způsob je přiložit jí ruce na boky a zkusit nahmatat žebra. Samozřejmě nesmí vystupovat úplně, to by zvíře bylo zase moc hubené, trochu cítit byste je pod kůží ale měli. Pokud se vám je nahmatat nepodařilo, měli byste se poradit s veterinářem, který vašeho mazlíčka vyšetří a případně mu i nasadí vhodnou dietu.

Zdroj: Live Science

I gepard má povislé bříško:

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom