14. listopadu 2022 06:00
Nikola Zatloukalová

Nejrychlejší zvířata na světě: Gepard vládne jen souši. Vedle koho působí jako šnek?

Přestože dokáže nejrychlejší člověk světa běžet rychlostí zhruba 45 km/hod., stejně by neměl šanci utéct gepardovi. Víte ale, kdo mu může v jeho rychlosti konkurovat?

Rychlost je důležitá – a ve zvířecím světě, kde se doslova bojuje o přežití, to platí dvojnásob. Rychlost rozhoduje o tom, zda kořist uteče predátorovi, ale i o tom, zda bude predátor dnes večeřet. Ani ten nejrychlejší člověk světa se svojí rychlostí těmto zvířatům nemůže rovnat – na souši, ve vodě, ale ani ve vzduchu (zde tomu nahrává i fakt, že neumíme létat).

ZAJÍMAVOST: Hledáte nejpomalejší zvíře na světě? Pak směřujte svoji pozornost na lenochoda tříprstého, kterého můžete najít v tropických oblastech Jižní Ameriky. Jeho průměrná rychlost je 0,11 až 0,16 km/hod. Pro lepší představu je to 1,8–2,4 metry za minutu. V případě samic obávajících se o mláďata jsou to dokonce 4 metry za minutu. Nesmíme vynechat ani trpasličího mořského koníka s rychlostí 0,0015 km/hod. a hlemýždě zahradního s rychlostí 0,0078 km/hod.

Nejrychlejší zvíře na souši

Nejrychlejší zvířata světa – země:

ZVÍŘE VÝSKYT HMOTNOST RYCHLOST
Gepard štíhlý Afrika, část Íránu 21–72 kg 120 km/hod.
Vidloroh americký Severní Amerika až 60 kg 100 km/hod.
Pštros dvouprstý Afrika 90–130 kg 100 km/hod.

Gepard štíhlý

Nejrychlejší zvíře na světě je gepard – minimálně na souši. Své vysoké rychlosti může dosáhnout zejména díky své unikátní anatomii. Jeho páteř je extrémně ohebná, při pohybu tak funguje jako pružina. S odrážením od země mu pomáhají drápy, kterými se zabodává do země. Ocas používá jako kormidlo, může s ním manévrovat i při vysoké rychlosti.

Vzhledem k tomu, že jsou gepardí skoky dlouhé až 7 metrů, spíše než o běh se jedná o let. Co jste možná nevěděli – při běhu se mu neskutečně přehřívá tělo, proto i gepard občas potřebuje trochu odpočinku. Jeho běh je rychlý, ale krátký.

NEJODOLNĚJŠÍ ZVÍŘE SVĚTA? Pokud by vás zajímalo, kdo by dokázal přežít v případě nukleární války, byli by to pravděpodobně švábi. Bez jídla vydrží až tři měsíce a jsou 200krát odolnější proti radioaktivnímu záření než člověk. Naopak velbloudi by se dokázali adaptovat na extrémní horko, nedostatek vody a potravy.

Vidloroh americký

Zatímco gepard by byl skvělým běžcem na krátké tratě, vidloroh je specialista na tratě středně dlouhé a dlouhé. Věděli jste, že vidloroh představuje přechod mezi čeleděmi jelenovitých a turovitých? Rovněž patří k nejstarším savcům světa.

Bylo prokázáno, že vidloroh dokáže na 1,5 km dlouhé trati udržet rychlost 68 km/hod. a při běhu dlouhém 8 km si udrží tempo 65 km/hod. Tyto výkony mu umožňují zejména velké plíce s širokou průdušnicí, nemluvě o objemném srdci. Vidloroh umí varovat ostatní před nebezpečím svými výskoky na místě. Vidloroh americký není jen skvělý běžec, má také výborný zrak – pumu vidí na vzdálenost 6 km.

Pštros dvouprstý

I když pštros patří mezi ptáky, nebylo mu dopřáno schopnosti létat. I přesto patří mezi nejrychlejší běžce na souši. A to díky svému vzhledu – má dlouhý krk a silné nohy. A proto není divu, že se umí pohybovat takto rychle.

Pštrosi stojí na dvou prstech, vnitřní prst je velmi podobný kopytu, což těmto ptákům umožňuje i běh na dlouhé vzdálenosti. Po dobu jedné hodiny dokáže běžet rychlostí kolem 50 km/hod. V průběhu jednoho dne zvládne uběhnout až 40 km.

Ačkoliv se mohou pštrosi zdát jako mírumilovná zvířata, není tomu tak – jsou to nebezpečná teritoriální zvířata, které na vás mohou zaútočit svýma silnýma nohama.

Nejrychlejší vodní zvíře na světě

Nejrychlejší zvířata světa – voda:

ZVÍŘE VÝSKYT HMOTNOST RYCHLOST
Plachetník širokoploutvý Většina oceánů 90 kg 110 km/hod.
Kosatka dravá Norsko, Island, Tichý oceán, pobřeží Kanady cca 10 tun 55 km/hod.
Tučňák oslí Antarktida 9 kg 40 km/hod.

Plachetník širokoploutvý

Plachetník je modrošedě zabarvená ryba, která vám svým vzhledem může připomínat mečouna. Je to dravec lovící při hladině nebo ve střední hloubce. Jeho rychlost je 110 km v hodině, váš městský bazén by tedy přeplaval za pár vteřin.

ZAJÍMAVOST: Plachetník je častým terčem pro sportovní rybáře. Zálibu v jejich lovení měl i Ernest Hemingway.

Tato ryba je snadno poznatelná díky vztyčené hřbetní ploutvi táhnoucí se po celé délce hřbetu. Pokud potřebuje plavat rychle, ploutev složí dolů a ke straně, aby jej nijak nezpomalovala.

Kosatka dravá

Kosatka dravá je největším savcem z čeledi delfínovitých. Díky svému nezaměnitelnému vzhledu ji bez problémů poznáte. Za skvělé výsledky při plavání vděčí nejen hydrodynamickému tvaru těla, ale také neobvyklé stavbě kůže. Ta je nejen hladká, ale také velmi pružná. Kosatka se pohybuje průměrnou rychlostí 10–13 km/hod., ale dokáže se pohybovat i rychlostí až 55 km/hod.

ZAJÍMAVOST: Název „orca“ dostala kosatka od starých Římanů, v překladu to znamená „démon pocházející z pekla“.

Kosatka plave těsně pod hladinou vody, poté se nad ni zvedne a zase se ponoří. Díky tomu si kosatka zachová potřebnou energii.

Tučňák oslí

Tučňák oslí se pohybuje především kolem jižního polárního kruhu. Je to velmi společenské zvíře, které se pohybuje ve skupinách desítek, ale i tisícovek párů (pro porovnání si vzpomeňte na pohádku Happy Feet). Pod vodou dokáže tučňák vyvinout rychlost až 40 km/hod.

Průměrný život tučňáka je 13 let – kritický je první rok života, během něj umírá 30 až 50 procent mláďat.

Kromě rychlosti můžete na tučňákovi obdivovat také jeho schopnost ponořit se do hloubky až 170 metrů. Ačkoliv se jedná o zdatné plavce, na souši se pohybují poměrně nemotorně – mohou za to jejich končetiny na konci těla, při plavání jim však slouží jako kormidlo.

Nejrychlejší zvíře ve vzduchu

Nejrychlejší zvířata světa – vzduch:

ZVÍŘE VÝSKYT HMOTNOST RYCHLOST
Sokol stěhovavý Celý svět (vyjma Antarktidy) 500–750 g 398 km/hod. (střemhlavý let)
Tadarida guánová Amerika 13 g 160 km/hod.
Rorýs obecný Evropa, severní Afrika, Asie 34–52 g 110 km/hod.

Sokol stěhovavý

Nejrychlejší zvíře na celém světě je dle různých měření právě sokol patřící mezi druhy dravých ptáků. Sokol má dlouhá a špičatá křídla, kterými při letu rychle mává – plachtí jen v krátkých úsecích. Sokol loví výhradně v letu a na kořist útočí svými pařáty.

ZAJÍMAVOST: Pokud by padal volným pádem člověk, dosáhl by rychlosti kolem 180 km/hod.

Sokol si svých obětí všímá z velké výšky, do ní se dostává krouživým stoupáním. Při útoku na kořist přitáhne křídla k tělu a pro svoji oběť se doslova řítí střemhlav dolů. Aby nedošlo k vlastnímu zranění, snaží se sokol padat na křídlo oběti.

Tadarida guánová

Když se lidé začali zabývat stavbou letadel, zkoumali princip fungování ptačího těla. To ale možná byla chyba – dle mezinárodní studie Institutu Maxe Plancka, která zkoumala netopýry, bylo prokázáno, že brazilská tadarida dokáže létat rychlostí až 160 km/hod. To je docela velká konkurence pro všechno ptactvo.

ZAJÍMAVOST: Tamarinda žije ve velkých skupinách – klidně o desítkách milionů jedinců.

Této rychlosti může netopýr dosáhnout díky aerodynamickému tvaru těla a dlouhým štíhlým křídlům. Netopýr je přeborník ve vodorovném letu. Ačkoliv netopýři létají průměrnou rychlostí 75 km/hod. a s použitím echolokace loví drobný hmyz, při výzkumu netopýr vyvinul rychlost kolem 160 km.

Rorýs obecný

Letí svištivě, rychle a prudce. Kdo je to? Jeden z nejlepších letců na světě – rorýs obecný. Ten je charakteristický právě nárazy křídel. Rorýs žije v migrujících skupinách a vyskytuje se po celém světě. Ve vzduchu se zdržuje většinu života, dokonce v něm i spí, pije a páří se. Výjimkou je hnízdění.

Jejich svižný let je kombinován s plachtěním, při něm mohou být ve výšce asi dvou kilometrů, při klesání často padají do mikrospánku. Při tom vypíná jen polovina mozku, druhá kontroluje let, aby se předešlo zranění. Rorýs za den nalétá až 900 km. Za rok je to odhadem 190 000 km.

Zdroj: Encyclopedia Britannica

Nikola Zatloukalová