Nosí vám vaše kočka mrtvá zvířata? Tady je jednoduchý návod, jak ji to odnaučit
Každý majitel koček někdy dostal dárek v podobě mrtvého ptáka či myši. I tento zlozvyk však lze odnaučit.
Jestli má vaše kočka přístup ven, s největší pravděpodobností vás už obdarovala nějakou nechutností v podobě mrtvého rejska, kusu sýkorky nebo rozžvýkaného pavouka. Tyto nevítané dárečky ale nejsou jen odporné. Domácí kočky totiž lovením ptáků a malých savců jednoznačně škodí přírodě.
Odborníci z britské Exeterské univerzity ale naštěstí našli řešení. Nová studie ukázala, že nejlepší strategie na odnaučení koček podobných návyků jsou podobné jako ty, které sami používáme, chceme-li se zbavit svých zlozvyků.
Kočičí nuda i instinkt
K tomu, abychom kočičí mazlíčky zbavili nechtěného chování, je nejdříve potřeba pochopit, proč ho dělají. Příčinou samozřejmě může být hlad, u domácích koček ale výrazně převažují dvě úplně jiné motivace: instinkt a nuda. Vědci proto zkoumané domácí kočky, které byly všechny vášnivými lovci, rozdělili do pěti skupin.
U první skupiny postupovali jako většina majitelů a zvířatům nasadili na krk buď rolničku, nebo výrazně barevný obojkový kryt, který na kočce vypadá trošku jako renesanční okruží a díky své výrazné barevnosti má lovce kořisti „prozradit“ už z dálky.
Druhé skupině koček vědci nabídli, jako prostředek získávání potravy, různé krmící hlavolamy. Zvířata tak musela pro zisk kořišti pracovat fyzicky i mentálně stejně jako v přírodě.
Třetí skupina od nich začala pravidelně dostávat speciální stravu bez obilovin, bohatou na maso a proteiny.
Čtvrté skupině výzkumníci „naordinovali“ pět až deset minut, ve kterých si s nimi jejich majitelé měli za úkol důkladně hrát. Pátá skupina pak byla kontrolní.
Zvonečky nefungují, pomůže lepší strava
Výsledky, které autoři studie získali, byly zajímavé, neboť se ukázalo, že nejrozšířenější metoda, tedy zvoneček nebo rolnička na obojku, má nulový efekt. Výrazný nákrčník sice dokázal před kočkami vyplašit ptáky, kočičí lovci si to ale vynahradili a zabili o to víc malých savců. Absolutním fiaskem byla různá krmicí zařízení. Frustrované kočky raději lovily o 33 procent víc, než aby složitě dolovaly jídlo z hlavolamů.
Co naopak pomohlo, byla hra s majiteli. Vydováděné kočky zabily o 25 procent méně zvířat, než ostatní. A ještě lépe na tom byly ty, které dostávaly krmivo bez obilovin a bohaté na maso. U nich se povedlo snížit potřebu lovit o celých 36 procent.
Vědci teď budou ve výzkumu pokračovat. Speciálně je zajímá, proč složení stravy kočičí lovecký pud tolik ovlivňuje a které složky tento pokles vraždících choutek přesně způsobují. Pokusí se také obě úspěšné metody zkombinovat a zjistit, jestli se doplňují anebo zda energie vydaná při hře pozitivní vliv masité stravy ruší.
Zdroj: Cell