Potí se vůbec kočky? Pokud si nedáte pozor, hrozí přehřátí
Potí se kočka? Touhle otázkou se trápil snad každý majitel kočičí kamarádky při pohledu na její huňatý kožíšek v letních měsících. Kočky totiž obecně nezapáchají a ani nebývají vlhké. Tak jak se ochlazují?
Zatímco lidé se – jak je obecně známo – ochlazují pocením, které je především v letních měsících patrné mimo jiné v městské hromadné dopravě při pohledu na promočená trička a halenky spolucestujících, naši kočičí miláčkové na sobě obecně dávají přehřívání těla málo znát. Ostatně mají přece i v létě poměrně huňatý kožíšek, na který když sáhnete, nenese známky výrazné vlhkosti. Takže jak to je? Potí se kočky?
Potí se kočka?
Odpověď je jednoznačně kladná, nicméně existují rozdíly mezi plemeny. Obecně však můžeme říci, že pakliže máte kočku srstnatou, pak k pocení dochází především na čtyřech drobných místech jejího těla. Na čumáku, konečníku, polštářcích tlapek a samozřejmě na strucích, kterým řada majitelů říká prostě cecíky. Nejsnáze můžete pocení své kočky pozorovat právě na vlhkém čumáku, případně na packách, které mohou na stole či podlaze zanechávat vlhké stopy. Stejně jako u lidí se jedná o pokus kočičího těla redukovat zvýšenou teplotu organismu. Obdobnou funkci má kočičí tělo i v případě kožichu, který koncem zimy začne řídnout, aby byla zabezpečena vyšší prodyšnost.
Kočka 1 Zdroj: iStock
Kočky se mohou chladit i dalšími způsoby. Ať už je to schování se do stínu, případně pití studené vody, kde už ale zůstávají závislé na svém majiteli, který k podání chladné tekutiny hlavně v teplém období přistoupí. Obecně platí, že pakliže necháme kočku vyhřívat se na parapetu, žádné větší nebezpečí přehřátí organismu jí nehrozí a sama se zvládne chladit mimo jiné i pravidelným mytím.
Leda by se nacházela v prostředí, které je dlouhodobě nevětrané, s vysokou vlhkostí a malým výskytem chladivého stínu. Proto jsou velkým nebezpečím hlavně automobily. Nemusíte v něm kočku ani zapomenout, k přehřátí může dojít i kvůli tomu, že váš dlouho jedoucí vůz není dobře větraný. Jasnou signalizací je dýchání s otevřenou tlamičkou, stejně jako v případě psů. Pod kontrolou by měla být i sportovní aktivita kočky, kdy extrémní běhání po bytě rovněž může vést ke zvýšené teplotě a při častém opakování i poškození organismu.
Kočka 2 Zdroj: iStock
Přestože se naše chlupaté kamarádky potí, málokdy z nich ucítíte jakýkoli výrazný zápach. Před tím kočky chrání právě jejich majestátní kožíšek, který vstřebává vylučovaný kožní maz. Nejčastěji lze mastnou srst postřehnout v jarních měsících, kdy dochází k obměně srsti a kdy hlavně dlouhosrstá plemena vyžadují pomoc s vyčesáváním. Po odstranění podsady často narazíme na mastná místečka, o která už se kočka sama postará. A ano, i vyčesávání pomáhá k chlazení těla a ochraně před přehřátím.
Unikát jménem Sphynx
Speciálním případem je plemeno Sphynx, které mnozí považují chybně za zcela bezsrsté. Ačkoli tyto kočky vypadají jako holé, na povrchu těla mají jemné chmýří, které alespoň drobně pomáhá udržovat zvířeti ideální teplotu. Vzhledem k nekompletnímu pokrytí srstí však dochází k výraznějšímu a především viditelnějšímu pocení po celém povrchu těla.
Zároveň je pro řadu méně zkušených majitelů problémem výše zmíněný kožní maz, který se nemá v případě tohoto plemene „kam vsáknout“. Sphynx tudíž bývají často na těle mazlavější, také mohou lehce páchnout a nedostatek ochlupení jim vytváří i více ušního mazu. Není divu, že je u Sphynx nutné častější koupání, které si však plemeno, poprvé domestikované v roce 1966 v kanadském Torontu, velice užívá.
Zdroj: CAF