29. listopadu 2022 17:45

Naučte se speciální kočičí úsměv, abyste snadněji komunikovali se svým roztomilým chlupáčem

Kočky, jak cizí, tak domácí, na tenhle jednoduchý výraz v lidské tváři reagovaly se zvýšenou důvěrou. Naučit se ho zvládne každý.

O kočkách se mezi majiteli domácích mazlíčků traduje spousta různých mýtů, včetně těch narážejících na jejich inteligenci či neloajálnost. Podle některých vědců kočky dokonce umí věci skoro hraničící se superschopnostmi a celkem solidní výzkum proběhl i ohledně toho, jak poznat, že je zrovna vaše kočka psychopat.

Dalo by se tak říct, že díky tomu, co potvrdila studie publikovaná v magazínu Nature, máme konečně vhled do kočičí mysli, který můžeme prakticky využít; pokud totiž „kočičí úsměv“ použijete, existuje větší pravděpodobnost, že vám kočka bude důvěřovat. Na druhou stranu, sami vědci přiznávají, že pro majitele koček tohle nebude žádná novinka.

Důkazy poskytl behaviorální výzkum

Jde totiž o výraz, který si u koček spojujeme se spokojeností – pomalé mrkání s přivřenýma očima. Teď se ale ukázalo, že na stejný výraz imitovaný lidmi kočky prokazatelně reagují. V první části výzkumu kočky daleko ochotněji tímto výrazem častovaly ty své majitele, kteří na ně také pomrkávali. Ve druhé části pak odborníci zkoumali jejich reakce na neznámého člověka a to, zda fakt, že na ně předtím, než k nim natáhne ruku, pomrkává, hraje nějakou roli. Jak už možná tušíte, i tady byla odpověď jednoznačná.

„Můžete si to vyzkoušet i doma,“ tvrdí psycholožka Karen McCombová, „nebo s kočkou, kterou potkáte na ulici. Hodně majitelů koček to koneckonců už dávno předpokládalo, je však vzrušující pro to najít vědecké důkazy.“ Na druhou stranu ani tenhle výraz není všemocný, takže bohužel nelze tvrdit, že se například hasičům nebo veterinářům blýská na lepší časy bez poškrábaných rukou. Na naštvanou či vystresovanou kočku bude totiž pravděpodobně i ten nejsvůdnější kočičí úsměv krátký.

Zdroj: Nature.com

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom