22. prosince 2023 16:15

Jaká rizika hrozí vašim mazlíčkům o Vánocích? Přehled všeho, na co si musíte dát pozor

Purpura na plotně, svíčky na věnci, kolekce na stromku – Vánoce můžou začít! Tedy pokud nemáte domácí zvíře. V opačném případě je potřeba dávat pozor nejen na hrozící popáleniny, otravy čokoládou a spolknuté háčky či ozdoby, ale také je důležité vědět, co dělat, když k něčemu takovému dojde.

Majitelé zvířat si mnohdy nedokážou bez svých mazlíčků představit byť jen jeden den – natož pak vánoční svátky. A stejně jako během nich přilepšují sobě, chtějí přilepšit i zvířatům. Jenže to s sebou nese velká rizika – především pak v tomto období. Přes svátky je totiž většina veterinárních ordinací zavřená a když nastane problém, majitel ho nemá jak vyřešit. A spoléhat se na babské rady, kterých je plný internet, se rozhodně nemusí vyplatit. Naopak, všechno mohou jen zhoršit.

Knedlo, peso, zelo

Jednou takovou ukázkovou radou, která nadělá víc škody než užitku, je zelí. Spolkl váš pes kost v celku? Dejte mu zelí! Vyčistil stromek od kolekce i s háčky? Zelí! Sežral ponožku? Spoustu zelí! Čeho tím docílíte? Že bude mít veterinář mnohem víc práce a vašeho psa navíc můžete přecpáním téhle superpotraviny vážně ohrozit na životě.

Zkušenost s tím má i veterinářka Anet Křesalová. „Pes sežral hřebík, jenže majitel to nevěděl jistě. Nicméně na internetu mu poradili zelí, colu a peroxid. Nejdřív pes zvracel, ale jen krev a zelí. Tak mu majitel dal ještě colu a peroxid. Na veterině stačil jeden rentgen, který odhalil hřebík v žaludku a endoskopicky se přistoupilo k revizi. Běžně by to trvalo 10 minut, takhle zákrok trval přes hodinu,“ popisuje veterinářka, které zákrok komplikovalo nejen množství zeleniny v žaludku, ale i šumící peroxid.

Sama Křesalová k doporučení zelí přistoupí jen po rentgenu a ultrazvuku, kdy se přesvědčí o stavu věci a ujistí se, že podání této zeleniny zvířeti jen více nepřitíží. „Ale lidi jsou schopní to dávat při čemkoliv, což může způsobit větší potíže. Kdyby tam bylo úplné ucpání a člověk mu dá zelí, tak to střevo může prasknout a pak už má člověk jen velmi málo času, aby dostal psa na veterinu a psa zachránil.“

Sladká smrt

Rozhodli jste se pro zdravé vánoční cukroví, a tak ho sladíte místo obyčejným cukrem tím březovým? Pak je důležité, aby vaše zvíře neochutnalo ani jeden kousek. Březový cukr neboli xylitol totiž může vašeho psa zabít, a to i v malém množství. Slinivka totiž začne uvolňovat inzulín až v sedminásobném množství, hladina cukru tak v krvi rapidně klesá a následuje slabost, třes, dezorientace a hypoglykemický záchvat. Hrozí také selhání jater a vnitřní krvácení. Nezapomeňte na to, že xylitol obsahují i výrobky pro diabetiky, žvýkačky, ale i některá arašídová másla, která jsou mnohdy součástí receptů na psí cukroví.

O Vánocích je kolem nás zpravidla o něco víc čokolády než obvykle. I ta může zvířeti dost ublížit. Obsahuje totiž theobromin, který může u psů vyvolat zvracení, průjem, zvýšenou srdeční činnost a záchvaty. Čím kvalitnější čokoláda s větším obsahem kakaa, tím horší. V tomto případě je stejně jako u xylitolu důležité nehledat rady na internetu, ale okamžitě kontaktovat veterináře. Ten podle situace buď provede výplach žaludku a podá léky, které na sebe navážou toxické látky. Pokud je na tom zvíře špatně, mohou nastoupit infuze, monitoring a hospitalizace.

V jednom ohni

Svíčky jsou o Vánocích zkrátka všude. A s pyrotechnikou to není jiné. Pokud se stane, že se vaše kočka či pes popálí, je důležité začít ihned s chlazením a s vytočením telefonu vašeho veterinárního lékaře. U chlazení je však potřeba postupovat s rozmyslem. Jste se psem venku a jediné, co se nabízí, je sníh? Pak raději ihned jeďte k veterináři. Chlazení sněhem, ve kterém jsou bakterie, posypová sůl a další chemikálie, totiž můžete vašem zvířecímu příteli pěkně zavařit. Rána se bude hojit pomaleji a kvůli bakteriím a nečistotám hrozí i sepse organismu.

Je známo, že kočky přitahuje teplo. Proto je třeba být se svíčkami velmi opatrný, stačí nevinné máchnutí kočičím ocasem a neštěstí je na světě. A pokud takovou svíčku (samozřejmě nehořící) sežere pes, vyhledejte veterináře. Vosk je totiž napuštěný chemikáliemi, které mu mohou způsobit vážné zažívací potíže.

Šťastné a jedovaté

Koupili jste si domů řezaný stromek a chcete, aby vám vydržel co nejdéle? Pak jste se určitě setkali s radou ohledně přidání aspirinu a kukuřičného sirupu do vody, ve které stojí. Co na to veterinářka? „Není jednodušší způsob, jak si otrávit kočku. Nemá totiž enzym, který metabolizuje kyselinu salicylovou, aktivní složku aspirinu. Kočkám trvá 19krát déle dostat lék z těla, než je tomu u lidí. Dochází ke kumulaci léku, předávkování, selhávání životně důležitých orgánů a smrti,“ popisuje Anet Křesalová případ z vlastní praxe.

Jedovatá je pro zvířata i oblíbená Vánoční hvězda. Listy této květiny obsahují vysoce dráždivé látky, které způsobují slintání, bolest tlamy, průjem a zvracení. Pokud si myslíte, že už je toho nějak moc a radši byste na to posilnili oblíbeným „vaječňákem“, rozhodně ho nenabízejte svým mazlíčkům. Alkohol je pro ně toxický. Nezapomeňte, že jsou mnohem menší než my, a tak množství, které na nás samotné nemá žádný vliv jim může ublížit.

Darované buvolí kůži na složení koukej

Při rozdávání dárků nemůže přijít zkrátka ani náš zvířecí přítel. Jenže co mu koupit a neublížit mu? U koček je potřeba dát pozor na kvalitu hraček, snadno mohou jejich části spolknout. U psů by měl seznam nevhodných dárků obsahovat ještě buvolí kůži. A je úplně jedno, jestli má tvar kosti nebo donutu k nakousnutí. „Neznám psa, který by potom nezvracel nebo neměl zažívací potíže. Když řeknu lidem, že to není nic k jídlu, že je to odpad z koželužen, při jehož výrobě se používá množství chemie, jsou zděšení,“ říká veterinářka Anet Křesalová. Kromě složení má tenhle vypečený dárek ještě další úskalí. Hmota, kterou pes rozžvýká, opět ztvrdne a o vzniklé ostré hrany a výčnělky se zvíře může poranit.

Čtěte také: Šťastné a příšerné: I Vánoce mohou být plné hněvu a osamělosti. Jak si s emocemi poradit?

Chcete, aby vaše Vánoce se zvířaty byly opravdu svátky klidu a míru? Pak myslete na to, že jakékoliv přilepšování, které vybočí z jejich běžného stravovacího režimu jim může způsobit zdravotní problém, který se v čase zavřených veterin jen těžko řeší. Pro vašeho psa či kočku jsou Vánoce dnem jako každý jiný. Pokud tedy dostanou totéž, co každý den, nebudou se cítit nijak ukřivdění. A nezapomeňte, že v případě rodinných sešlostí je vhodné zajistit zvířeti klidné místo. Ne všichni si potrpí na sváteční radovánky.

Zdroj: Royal Veterinary College, Anet Křesalová

Gabriela Zvonková

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom

Posedlost sluncem

Dokumentární / Cestopisný / Historický / Kulturní a společenský