18. října 2022 06:00

Je lepší spát na pravém, nebo na levém boku? Jedno to rozhodně není

Vědci stále častěji dokazují, že vliv na naše zdraví má i pozice, ve které rádi spíme. Některé neduhy můžete dokonce značně zhoršit, a to dokonce zanedbatelným detailem – výběrem boku, na němž ležíme.

Jako by nestačilo, že nějaké problémy se spánkem má zhruba polovina Čechů. Řešíme matrace, polštáře, stres, hledáme účinné metody na usínání a světlo, u kterého rozhodně neusínat. Dokonce i polohy, které jsou během usínání sice oblíbené, ale vašim zádům udělají medvědí službu (například oblíbená poloha na břiše s jednou nohou položenou do boku je podle nových výzkumů jednou z nejhorších věcí, co můžete svým zádům udělat). A teď abychom se ještě soustředili na to, na kterém boku máme častěji ležet.

Levý, či pravý?

Odpověď je celkem jednoduchá, ale nikoli jednoznačná. Naprostá většina lidí má žaludek na levé straně, takže pokud spí na levém boku, díky gravitaci jeho obsah daleko spíš zůstane tam, kde má být. Což je velmi důležitý a podstatný fakt hlavně pro lidi, co trpí gastroezofageálním refluxem. To je stav, kdy se kvůli ochablému jícnovému svěrači žaludeční kyseliny občas dostanou do jícnu. Výsledkem je třeba nepříjemný pocit „pálení žáhy“ a ve vážnějších případech se můžou objevit i další problémy: nevolnost, zvracení, bolesti na hrudi, potíže s dýcháním, chronický kašel, záněty hrtanu, vředy a tak dále.

Jak potvrdil výzkum, v případě častých bolestí žaludku pro vás spánek na pravém boku bude rozhodně problematičtější, a pokud se překulíte na levý, prospěje vám to.

Spánková apnoe mění situaci

Jestliže na reflux netrpíte, ale trápí vás spánková apnoe, tedy poruchy dýchání, které můžou občas dokonce vyústit i v zástavu dechu, bude situace úplně opačná. Výzkum v roce 2011 potvrdil pozitivní vliv polohy na pravém boku na tohle onemocnění a v roce 2018 dokonce během výzkumu ukázala pozitivní změny i echokardiografie. Vědci navíc přišli na to, že pacienti, kterým selhává srdce, polohu na pravém boku hledají intuitivně.

Lidem trpícím tímto onemocněním dokonce nevyhovuje ani poloha na zádech, v níž se sice většině lidí špatně usíná, ale podle vědců je nejméně problematická. O poloze na břiše ani nebudeme mluvit, ta je pro změnu asi to nejhorší, co si můžete udělat, a dokonce se z ní dělají i vrásky.

Během rozhodování o tom, na který bok si lehneme, je proto třeba vzít do úvahy hlavně vlastní zdravotní stav a tím se řídit.

Zdroj: Wiley Online Library

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom