Jak často se má měnit povlečení? Zpozornět by měli hlavně muži
Jak často vám trvá, než v posteli vyměníte ložní prádlo? Doporučení vědců dodržuje jen málokdo z nás.
Ten pocit svěžesti, když vaše unavené tělo spočine v čerstvém, voňavém povlečení, je k nezaplacení. Přesto se pro leckoho jedná o vzácnost – přece jen prát, sušit a povlékat množství ložního prádla nepatří mezi činnosti, které by si většina z nás kdovíjak užívala. Po jaké době se však přestává jednat o otázku osobních preferencí a měly by do hry vstoupit názory odborníků?
Problémy v posteli
Britský prodejce lůžkovin Pizuna Linens realizoval průzkum, jehož se účastnilo 2 250 dospělých lidí. Z výsledků vyšlo, že každé dva týdny mění povlečení 62 procent single žen, ale pouze 29 procent single mužů. Naopak 45 procent nezadaných mužů vypere povlečení pouze jednou za tři až čtyři měsíce; nemluvě o tajemných 12 procentech single mužů, kteří perou jen tehdy, „když si vzpomenou“. U párů byla nejčastější frekvence kolem tří týdnů. Jako hlavní důvody snížené frekvence praní lůžkovin respondenti zmínili to, že si nevzpomenou (67 procent) nebo že jim je to prostě jedno (35 procent).
Research by online bed retailer Time 4 Sleep,only 28% of Brits change their bedsheets once a week – the recommended time.
— Ladys Maids (@LadysMaids) October 29, 2021
40% change their sheets every fortnight and 24% change them once every three or four weeks! @ladysmaids1 we include this in our cleaning schedules. No Excuses pic.twitter.com/ETDh5J9cwU
Přitom jiný britský průzkum z roku 2014 dopadl o něco lépe. Rozdělil celkem 1 866 respondentů do tří skupin – zhruba třetina z nich prala povlečení jednou týdně, další třetina jednou za dva týdny a nejméně početný zbytek měnil ložní prádlo méně často. Hlavním faktorem odlišujícím zástupce těchto skupin byl věk – s přibývajícím počtem let rostlo množství těch, co prali každý týden, a naopak klesal počet volnomyšlenkářů, kteří prali jednou za tři týdny či méně. Taktéž se nepřekvapivě potvrdilo, že muži mají nižší hygienické nároky než ženy, jelikož se většina z nich dokázala smířit s delší dobou bez vypraného povlečení.
Zdravotní hlediska
Psycholožka a odbornice na spánek Lindsay Browning se k těmto datům příliš shovívavě nestaví. Podle ní bychom totiž měli měnit povlečení minimálně každé dva týdny – ideálně dokonce po týdnu. Důležitost tohoto procesu se projevuje zejména v teplejších měsících – hlavním problémem je totiž pot. Když se potíme do povlečení, látka se stává méně prodyšnou a vytrácející se pocit svěžesti se projevuje také sníženou kvalitou našeho spánku. A konečně pro letní měsíce je typická také přítomnost alergenů.
Fuj postel 4 Zdroj: profimedia.cz
Dále je třeba zmínit i roztoče, kteří se živí odumřelou lidskou kůží. Té se tělo během noci přirozeně zbavuje a na to nemá klima vliv – odumřelou kůži v našich peřinách najdeme v průběhu celého roku. Následný výskyt roztočů pak může vést třeba k vyrážkám. Celkově lze tedy říci, že bez ohledu na roční období může dlouhodobé spaní ve špinavém povlečení vést ke zhoršenému spánku i zdravotním obtížím. Nejde tedy zdaleka jen o to, zdali si na aviváží prodchnutou peřinu potrpíte.
ZDROJ: BBC, Metro.co.uk