7. srpna 2023 11:51
Lucie Kořistová

Vědci vymysleli techniku, jak usnout za jednu minutu. Vychází z jógy

Speciální regulace dýchání okysličuje tělo, zklidňuje mysl a uvolňuje svaly. Technika, s jejíž pomocí usnete za jednu minutu i vy.

Už jste si dali uklidňující koupel, teplé mléko a pěkně dlouho počítali ovečky, ale pořád ještě ležíte bdělí v posteli a nemůžete usnout? S tím by mohl být konec. Doktor Andrew Weil tvrdí, že zná způsob, díky kterému i insomniaci usnou během pouhých 60 vteřin. A to bez léků na předpis, drog a dalších uklidňujících látek. Metodu nazval 4–7–8 a popisuje ji jako přírodní uklidňující prostředek na centrální nervový systém, který napomáhá snižovat napětí v těle.

„Je to naprosto jednoduché. Metoda 4–7–8 vám nezabere téměř žádný čas, nevyžaduje žádné vybavení a může být prováděna kdekoliv,“ vysvětluje Andrew Weil na svém kanálu YouTube. Metodu může vyzkoušet naprosto každý. I vy můžete obětovat čas, kdo ví, třeba se naučíte skvělý způsob, jak si přivolat spánek.

Jak usnout za jednu minutu?

Zavřete ústa a klidně se nadechujte nosem, přitom počítejte do 4. Nyní zadržte dech a počítejte do 7. Nakonec vydechujte ústy, přitom napočítejte do 8. Výdech by měl být dlouhý, v celku a během něj by se vám z pusy mělo ozvat „šššššššššššš“. Nadechněte se znovu, celý cyklus opakujte třikrát. „Všimněte si, že se vždy nadechujete tiše nosem, zatímco ústy vydechujete se slyšitelným zvukem. Špička jazyka zůstává po celou dobu ve stejné poloze,“ říká Weil.

Podle něj musí výdech trvat dvakrát déle než nádech. „Je jedno, jak rychle budete počítat, záleží na tom, abyste zachovali poměr 4–7–8,“ popisuje propagátor nejrychlejší uspávací metody na světě.

Technika vychází z pránajámy, jogínského cvičení, jehož účelem je ovládnutí životní energie – prány. V praxi to však znamená vědomou regulaci dechu. Weil, který vystudoval medicínu na Harvardu, tvrdí, že technika 4–7–8 je tak účinná, protože umožňuje kyslíku, aby vám lépe naplnil plíce. Tento větší přísun kyslíku má relaxační účinek na parasympatickou nervovou soustavu, která podporuje klidový stav. V období stresu bývá nervový systém stimulován nerovnoměrně, což může způsobit nedostatek spánku.

Udýchat se k spánku

Stejně jako relaxační parasympatický nervový systém i metoda 4–7–8 vám pomůže soustředit se víc na své tělo a odvádí vás od každodenních myšlenek, které mohou narušit spánek. „Cvičení je přírodní sedativum pro nervový systém,“ uvádí Weil.

Také tvrdí, že jeho metoda pomáhá překonávat úzkost. To potvrzují i komentáře pod videem na YouTube. „Zkusil jsem to a hned jsem se cítil lépe,“ zní jeden z nich.

„Trpím obsedantně kompulzivní poruchou a úzkostmi. Často se cítím nervózní, i když beru léky. Metoda mi pomáhá se zklidnit,“ pochvaluje si další komentující.

Doktor Weil doporučuje cvičit tuto techniku dvakrát denně po dobu šesti až osmi týdnů, pak prý zvládnete usnout za pouhých 60 vteřin.

Zdroj: Matcha.com / Dr. Weil / Medical News Today

Lucie Kořistová

Externí redaktor Prima ZOOM

Populární filmy na Prima Zoom