14. listopadu 2021 00:10

Jsou kočky chytřejší než psi? Vědci se pokusili věčný spor vyřešit

Porovnávání dvou nejoblíbenějších domácích mazlíčků není vůbec jednoduché.

Na to, zda mají kočky vyšší inteligenci než psi či naopak, mají majitelé zvířat většinou jednoznačnou odpověď. Ti, kteří mají rádi kočky, tvrdí, že chytřejší jsou kočky, a ti, co se řadí mezi psí nadšence, zase považují za inteligentnější psy. Pradávný spor ale podle vědců nemá žádné jednoduché řešení. „Kočky jsou chytřejší ve věcech, které kočky potřebují dělat, a psi jsou zase chytřejší ve psích záležitostech,“ vysvětlila odbornice na psy Alexandra Horowitzová. S jejím komentářem souhlasí i profesor evoluční antropologie Brian Hare: „Ptát se, jestli jsou kočky chytřejší než psi, je jako ptát se, jestli je lepším nářadím kladivo nebo šroubovák. Záleží, k čemu to nářadí používáme.“

Rozdíly v kognitivních schopnostech

Přesto se ale dají srovnat kognitivní dovednosti, které kočky a psi nepotřebují k přežití. Například jejich schopnost řešit různé úkoly, pochopit ze specifických zkušeností, co se v kterých situacích děje, a sociální inteligenci.

Větší sociální inteligenci lidé sice častěji připisují psům, podle zvířecí behavioristky Kristyn Vitaleové tento mýtus ale již vyvrátilo několik různých studií. Kočky nejenže dokážou rozlišit svá jména od podobně znějících zvuků, ale dokonce preferují interakci s člověkem před jídlem i hračkami a lidská pozornost je pro ně důležitá stejně jako pro psy.

Dá se vítěz určit?

Jak tedy jejich inteligenci rozlišit jinak? Mohla by hrát roli velikost mozku? Psi by v tom případě zvítězili a výzkumníci už provedli rozsáhlý test 550 druhů zvířat, který připomínal slavný dětský experiment z roku 1972, při němž vědci testovali schopnost dětí od 3 do 5 let počkat se snědením bonbonu, a získat tak větší odměnu. Zvířecí verze „marshmallow testu“ ukázala, že obecně platí následující: čím větší mozek, tím větší schopnost počkat si na větší odměnu. Má to ale háček. Kočky v něm chyběly. O tom, jak by dopadly, tak můžeme zatím jen spekulovat.

Další problém je, že se ke kočkám a psům už od narození chováme velmi odlišně. „Psy například už od štěněte cíleně socializujeme, bereme je všude s sebou, jezdí autem, chodí mezi ostatní psy i lidi, docházejí na cvičák,“ vysvětluje Vitaleová. „Majitelé koček svým mazlíčkům rozhodně tolik příležitostí k socializaci ani k výcviku nedávají.

Kdo tedy vyhrál? To jediné, co si podle odborníků můžeme z četných výzkumů odnést je, abychom oceňovali inteligenci a sociální schopnosti obou druhů, protože z obou jejich vlastnosti dělají milé společníky.

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora