9. září 2025 14:00
Martin Kolář

Knižní událost roku: Nová záhada Dana Browna se odehrává v Praze, město reaguje bohatým programem

Nová kniha amerického spisovatele Dana Browna Tajemství všech tajemství se odehrává v pražském Klementinu, ve Staronové synagoze, v krytu Folimanka i v Bastionu U Božích muk na Karlově.

Městská firma Prague City Tourism (PCT), která má na starosti cestovní ruch v hlavním městě, tak očekává zvýšený zájem turistů o lokality zmíněné v knize. Připravila proto několik tras vycházek s profesionálními průvodci, které povedou těmito místy. Přichystala také tematickou edici suvenýrů. Informovala o tom v tiskové zprávě.

Ze zahraničních zkušeností víme, že díla Dana Browna dokázala příznivě ovlivnit kulturní turismus. V Paříži například po vydání Šifry mistra Leonarda vzrostla návštěvnost Louvru o několik procent, stejně tak tomu bylo u Rosslyn Chapel ve Skotsku. Podobný trend očekáváme i v Praze, uvedla místopředsedkyně představenstva PCT Jana Adamcová.

První zájemci se mohou na komentovanou vycházku Praha Dana Browna vydat v pátek 12. září. Účastníky zavede do mysteriózních zákoutí Prahy spojených s mystikou, prastarou mytologií a alchymií, uvedla mluvčí PCT Klára Janderová. Během vycházky navštíví například Staronovou synagogu či Starý židovský hřbitov. Nabídka vycházek se bude postupně rozšiřovat. V plánu je trasa, která povede do krytu Folimanka a do nedalekého Bastionu U Božích muk. Vycházky budou jak v češtině, tak cizojazyčné.

Vycházky a suvenýry

Cena dvouhodinové skupinové vycházky včetně vstupného do navštívených objektů je 666 korun, s anglicky mluvícím průvodcem 999 korun. Privátní vycházka pro jednu až dvě osoby stojí 4900 korun s českým výkladem, 5700 korun v angličtině, 6500 korun v čínštině či arabštině.

V nabídce PCT se objeví i nové suvenýry s motivy knihy Tajemství všech tajemství. Půjde o magnetky, mince, záložky nebo zápisníky.

Město očekává, že kniha přivede do Prahy cestovatele, kteří se zajímají o kulturu, historii a památky. Historicky již Praha zažila zvýšený zájem zahraničních návštěvníků o konkrétní místa například po uvedení filmu Mission: Impossible - Ghost Protocol nebo po natáčení populárních korejských seriálů. Jde o typově odlišné snímky, nicméně i v případě děje knihy Tajemství všech tajemství lze předpokládat zvýšený zájem o místa spojená s obsahem díla, uvedla Janderová.

Podle ředitele České centrály cestovního ruchu - CzechTourism Františka Reismüllera mohou z knihy těžit i další česká města. Naše hlavní město se dostalo na stránky světového bestselleru a čtenáři budou chtít zažít jeho unikátní a tajemnou atmosféru také ve skutečnosti. My jim ukážeme cestu i dál - do regionů, které nabízejí srovnatelně silné příběhy a zážitky, uvedl Reismüller.

Česko sehrané s USA

Na domácí fanoušky spisovatele Browna cílí CzechTourism na portálu Kudyznudy, kde odkazuje na místa v metropoli zmíněná v knize. V USA se agentura zapojila do Brownovy knižní tour v největším americkém knihkupectví Barnes & Noble v New Yorku. Kolegové v zahraničí komunikují téma přímo v zemích, kde působí, oslovují místní média, spolupracují s influencery s vysokou sledovaností a připravují pro ně press i influencer tripy, stojí v tiskové zprávě CzechTourism.

Zájem o některé české památky vzbudily i oba díly počítačové hry Kingdom Come: Deliverance. Po vydání prvního dílu v únoru 2018 se zvýšila meziroční návštěvnost Sázavského kláštera, který se ve hře objevil, zhruba o 20 procent. Druhý díl se odehrává v Kutné Hoře a na hradu Trosky. Od dubna do června stoupla návštěvnost Kutné Hory meziročně o 11,6 procenta, na Troskách o 15,6 procenta.

První zájemci si knihu Tajemství všech tajemství mohli koupit dnes od 7:00 v přízemí Staroměstské radnice v Praze. Ve stejný čas se začala prodávat v anglické verzi v New Yorku. Prvních sto zákazníků v Praze získalo knihu s vlastnoručním podpisem autora.

Čtěte také: Zachránil tisíce Židů, zmizel a dodnes nemá hrob. Do osmi dnů se vrátím, věřil Wallenberg

Brownovy romány vycházejí v 56 jazycích a prodalo se jich přes 250 milionů výtisků. V roce 2005 byl Brown magazínem Time jmenován jedním ze 100 nejvlivnějších lidí na světě. Tři z románů byly adaptovány do celovečerních filmů s Tomem Hanksem v roli Langdona a v režii Rona Howarda: Šifra mistra Leonarda (2006), Andělé a démoni (2009) a Inferno (2016). Filmy celosvětově vydělaly dohromady 2,24 miliardy dolarů.

Zdroj: ČTK, Prague City Tourism, CzechTourism

Video, které jste mohli minout: Hry, sport, ale i sladkosti a fast food. Za co nejčastěji utrácejí české děti kapesné?

Martin Kolář

Martin Kolář

Externí redaktor Prima COOL a Prima ZOOM

Populární filmy na Prima Zoom