Nemoc, na kterou zemřel Stanislav Gross: ALS dopadá tvrdě na sportovce
Amyotrofická laterální skleróza, tedy ALS, je velmi vzácné onemocnění, které se nedá léčit. A navíc ani netušíme, proč a jak vzniká.
Bývalý český premiér Stanislav Gross zemřel 16. dubna 2015 na následky nemoci jménem amyotrofická laterální skleróza neboli ALS. Stejná nemoc dostihla i slovenského fotbalistu Mariána Čišovského, který jí podlehl po šestiletém boji v neděli 28. června 2020, a v současnosti sužuje i další (bývalé) sportovce. Nemocí trpí mimo jiné hokejista Aleš Kranjc, v roce 2022 jí podlehla švédská hokejová legenda Börje Salming.
Čtěte také: Odešla z léčebny a ubodala ženu. Michelle Sudků je nekrofilní sadistkou
Toto onemocnění, kterým podle odhadu americké laboratoře ALS Therapy Development Institute trpí na celém světě kolem 450 000 lidí, je přitom stále ještě pro lékaře i vědce záhadou.
Jde o smrtelné neurodegenerativní onemocnění mozku, které způsobuje degeneraci a ztrátu mozkových a spinálních neuronů. Tyto buňky centrální nervové soustavy ovládají vůlí ovlivnitelné svalové pohyby – kvůli tomu dochází k postupné svalové slabosti až atrofii. Mozek nakonec není schopen ovládat většinu svalů a pacient zůstává paralyzován při zachování psychických a mentálních schopností. Nakonec mu zůstávají jen pohyby očí. Příčiny onemocnění nebyly zatím dostatečně objasněny.
Jaké faktory jsou nejdůležitější?
Podezřelých příčin je více, ale zatím není jasné, jak spolu pravděpodobně více faktorů souvisí. Zajímavé jsou však vědecké výzkumy, které ukazují, kdo nejčastěji touto chorobou trpí. Výsledky se od sebe velmi liší, je tedy důležité sledovat, na co všechno už se přišlo:
– Švédská případová studie zjistila, že ALS se častěji objevuje u potomků velmi mladých nebo velmi starých matek.
– Stejná práce zaznamenala vyšší počet nemocných mezi lidmi, kteří mají mladší sourozence. Proč? Pravděpodobně proto, že riziko ALS zvyšuje vystavení různým infekcím v dětském věku – což je časté právě v rodinách s mladšími dětmi.
– Americká studie upozornila, že v USA je nejvyšší počet lidí s ALS mezi aktivními příslušníky americké armády.
– Několik prací se shodlo na tom, že mezi lidmi s ALS je nadprůměrně mnoho osob, které se věnují intenzivně sportu nebo podobným vysilujícím aktivitám.
– Ve studii z Itálie se zase ukázalo, že častěji se tato choroba objevuje u lidí, kteří hrají déle než 5 let profesionálně fotbal, překvapivé je, že se dokonce objevila statistická skupina hráčů, u níž se ALS projevuje nejčastěji – jde o záložníky.
– Na zvýšený počet onemocnění ALS mezi amatérskými fotbalisty upozornila i studie z Velké Británie.
– Několik vědeckých studií našlo statistické korelace mezi ALS a některými zemědělskými pesticidy.
Zdroj: National Institutes of Health / ALS Association / iDnes.cz