24. října 2023 14:25
Martin Kolář

Celé město žije v jednom domě: Panelák na Aljašce má i vlastní nemocnici a kostel

Čtrnáctipatrová stavba byla vybudována roku 1956 a dodnes bez problémů slouží potřebám všech obyvatel města.

Město Whittier na Aljašce je zcela výjimečné: pokud víme, nikde jinde na zemi nenajdete město, které by bylo celé soustředěné do jedné jediné budovy. A to včetně policejní stanice, školy, nemocnice, kostela a prádelny.

Ve Whittieru žije pouhých 255 lidí v mimořádně drsných přírodních podmínkách. A tak se všichni obyvatelé sestěhovali do jediné budovy, bývalých kasáren americké armády. Čtrnáctipatrová stavba byla vybudována roku 1956 a dodnes bez problémů slouží potřebám všech obyvatel města. Jmenuje se Begich Towers neboli Begichovy věže.

Sněhu až po uši

Díky vojenskému původu stavby má dům široké chodby, které slouží místním jako ulice – obyvatelé domu zde posedávají s přáteli v domácím oblečení nebo klidně v pyžamech, povídají si a hrají šachy. Nic jiného jim také nezbývá: v zimě zde napadne asi 180 centimetrů sněhu, který přikryje celou oblast. Ledový vítr vane rychlostí v průměru 90 kilometrů za hodinu… Jediný způsob, jak se do Whitteru dostat, je čtyřkilometrovým železničním tunelem, který se na noc zavírá. V zimě je tedy město-dům prakticky izolované od zbytku světa.

Zato v létě se sem vydávají desetitisíce turistů, kteří touží po nádherné aljašské přírodě. V paneláku je celoročně také malý hotel, kde se může ubytovat zvědavý návštěvník...

Zdroj: CBS News

Martin Kolář

Externí redaktor Prima COOL a Prima ZOOM

Populární filmy na Prima Zoom