23. března 2023 11:40

Proč muži nemají penisovou kost? Evoluce měla k jejímu odebrání jasný důvod

I naši nejbližší zvířecí příbuzní mají penisovou kost. Současným lidským samcům nicméně chybí.

Naprostá většina kostí v savčím těle je připojena k ostatním a tvoří kostru. Tato věta vypadá jako samozřejmá informace, jenže baculum, jak zní odborný název pro penisovou kost, k ničemu připojeno není a je v samčím rozmnožovacím orgánu volně jen pro zpevnění údu.

V závislosti na zvířeti má baculum velikost od milimetru do téměř metru délky a tvar, který se liší od jehlicovitých trnů až po vidlice či hroty,“ píše odborný měsíčník Scientific American v článku Why Human Have No Penis Bone. Šedesáticentimetrová penisová kost dospělého mrožího samce už by se dala použít jako kyj. Matilda Brindle a Christopher Opie v odborném článku na webu Proceeding B tvrdí, že se jedná „o nejrozmanitější ze všech kostí“. Podle nich se tato kost nachází jen u osmi savčích řádů včetně primátů. Jen člověk má jednoduše smůlu.

Čtěte také: S menopauzou libido zásadně nemizí. Chuť na sex spolehlivě zabíjí něco úplně jiného

Evoluce penisové kosti

Poplujeme-li na vlnách evoluce proti proudu času, dojdeme do doby zhruba před 95 miliony lety. V té době žil poslední společný předek primátů a masožravců – a i ten baculum měl. To znamená, že všechny druhy savců, kteří penisovou kostí nedisponují (včetně člověka), ji musely během evoluce ztratit.

Z jakého důvodu ke ztrátě došlo? Víme, že evoluce míří za jediným cílem, kterým je rozvoj druhů. Vědci přišli na to, že je velikost kostěného penisu spojená s jeho schopností více dráždit samici, případně prodloužit její rozkoš. Což jde ruku v ruce s dobou intromise, tedy pohlavního styku.

Zjistili jsme, že po celou dobu vývoje primátů bylo baculum spojeno s dobou intromise (průnik do samice) delší než tři minuty,“ píše se dále v článku od Scientific American. V praxi to znamená, že delší milování znamenalo větší kost.

Mohlo by vás zajímat: Sexuální hračka stará 2 000 let nabízí vzrušující vhled do života Římanů. Jak s ní dosahovali potěšení?

Smutná zpráva o lidských samcích

Proč jsou tedy lidští samci o tuto evoluční vymoženost ochuzeni? Odpověď je jednoduchá a vlastně trochu smutná. Podle výzkumníků se lidé úplně nedostanou do kategorie „prodloužené intromise“. Průměrná doba od penetrace do ejakulace je totiž u lidských mužů méně než dvě minuty, což vedlo k tomu, že evoluce kost vyhodnotila jako nepotřebnou.

Zdroj: Scientific American

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom