3. března 2023 06:00

Sexuální hračka stará 2 000 let nabízí vzrušující vhled do života Římanů. Jak s ní dosahovali potěšení?

Úctyhodně dlouhý předmět archeologové našli v bývalé starořímské pevnosti na území Velké Británie. Nová analýza teď ukázala, že spíš než k práci sloužil k ženskému potěšení.

Trosky starodávné pevnosti Vindolanda v severní Anglii pocházejí téměř z počátků našeho letopočtu. Starověcí Římané tuhle oblast okupovali mezi lety 85 a 370 a pro archeology toho po sobě zanechali opravdu hodně.

Mohlo by vás zajímat: V Římě staví metro ke Koloseu už 14 let. Šnečí tempo má fascinující vysvětlení

Před necelými dvaceti lety tam odborníci například odkryli jeden z příkopů, v němž, jak se ukázalo, byly naházené desítky předmětů pocházející z opravny obuvi a oděvů – od bot přes doplňky a ševcovské i šicí nástroje až po různý odpad z výroby.

Byl mezi nimi taky zvláštní, podlouhlý dřevěný předmět vzdáleně připomínající malý kyj se zvláštně zaobleným madlem. Archeologové si nebyli úplně jistí, k čemu sloužil, považovali jej ale za další z mnoha ševcovských nástrojů. Nejnovější analýza ale odhalila, že jeho účel byl zcela jiný…

Jistotu nemají

Odborníci z univerzit v Dublinu a Newcastlu totiž po mnohaletém zkoumání 16 centimetrů dlouhého artefaktu došli k názoru, že to, na co se dívají, je penis. Respektive celkem věrná, do hladka ohoblovaná a očividně často užívaná dřevěná napodobenina penisu, která – jak věří – nejpravděpodobněji sloužila jako dámská erotická pomůcka. A navzdory tomu, jak očividně „příjemně“ je předmět tvarovaný, vědci soudí, že sloužil většinou spíš ke stimulaci klitorisu než k penetraci.

Přečtěte si také: Podle prstu na ruce opravdu poznáte délku penisu

Pravda, ani teď si nejsou přesností svého odhadu jistí na sto procent. Stále ještě zcela nevyloučili hypotézu, že předmět mohl být jakýmsi talismanem, který si lidé hladili pro štěstí, případně paličkou. Že jde o zobrazení penisu, jsou si ale jistí na sto procent.

A je to taky velký objev – a tím nemyslíme působivé rozměry. Jde totiž o historicky první dřevěný falus pocházející ze světa starých Římanů.

Nejstarší erotická pomůcka je z Německa

Pokud jde o erotické pomůcky, jejich historie je daleko delší. Nejstarší napodobenina penisu sloužící k uspokojení, kterou se kdy podařilo najít, totiž pochází z doby před 28 000 lety. Archeologové ji objevili na území dnešního Německa a 20 centimetrů dlouhý kamenný předmět museli poskládat ze 14 úlomků.

Zdroj: Antiquity, Cambridge University Press

Sledujte Utajené příběhy českých dějin právě teď a tady:

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom