Unikátní objev starodávného vikinského meče překvapil vědce. Vikingové ho neukovali
Když v roce 2021 amatérské archeolog našel na západním pobřeží Norska zdánlivě zbytečný kus kovu, rozhodně nepředpokládal, že má v rukou cennost starou 12. století. A zrezlý předmět i nadále překvapuje.
Původní nález z roku 2021, který byl proveden na farmě v západní části Norska, byl letos na jaře doplněn dalším kouskem, a ten k překvapení vědců k prvnímu nálezu dokonale pasoval. Netrvalo dlouho a vědci provedli prvotní analýzu, po níž zjistili, že se jedná o části bohatě zdobeného vikinského meče, který ležel zakopán v zemi po více než 1200 let. Archeologové jsou z objevu samozřejmě nadšení, neboť i ze zlomkového nálezu dokáží ocenit úchvatnou práci kovářů a navíc, jak často se stane, že najdete na dvou rozličných místech země dva kusy téhož meče?
Meč nepochází z Norska
Podle archeoložky Ann Zanette Glørstad z Univerzity v Oslu jsou oba nálezy součástí jílce meče třídy D, které se vyznačovaly svou výraznou váhou a také nepřehlédnutelným ornamentálním zdobením. To je ostatně patrné i na pozůstatcích, které byly amatérskými archeology v Norsku objeveny. Glørstad sice přiznává, že ornamenty nejsou na 1200 let ztraceném jílci vidět dobře, přesto jsou zde patrné zvířecí motivy, jež byly tolik typické pro danou éru – stejně jako technika niello, při níž se do stříbra přimíchala železitá směs vytvářející černé pruhování.
Identita původního majitele zatím zůstává pro vědce skrytá, nález nicméně poskytuje dost vodítek alespoň pro obecné určení, komu mohl meč patřit. Samotné zdobení podle Glørstad naznačuje, že meč pochází z říše Franků, případně Anglie. Ostatně podobné meče byly nalezeny po celé Evropě, mimo jiné i v hrobce z 9. století na skotském ostrově Eigg. V samotném Norsku se pak našlo pouze dvacet podobných exemplářů, což naznačuje, že tento typ meče nebyl pro místní Vikingy dobře dostupný. Kdo ho tedy mohl získat?
Majitelem byl bohatý Viking
Nutnost dovozu ve spojení s bohatým zdobením jasně naznačují zámožný původ vikinského majitele, který mečem mimo jiné prokazoval svůj sociální status. Dalším vodítkem je pak hrob bohaté vikinské ženy, jenž leží poblíž nálezu a v jehož útrobách byly nalezeny hodnotné předměty dokonce až z Irska.
After 1200 years, two pieces of an ornate #Viking sword have been reunited, and they still fit together like a #puzzle.
— Ancient Origins (@ancientorigins) July 2, 2022
Read more: https://t.co/W4rYYgDAJk pic.twitter.com/C4t6w3OV6N
Vedoucí pracovník Norského archeologického muzea Håkon Reiersen přiznává, že vědci věděli, že je místo nálezu druhé části meče pro vědce velmi cenné, přesto podobný objev nikdo nečekal. Ostatně hodnotu nálezu potvrzuje i skutečnost, že muzeum aktuálně pracuje na očištění jílce a hodlá ho restaurovat a následně vystavovat. Zároveň však bude pozůstatek meče nabídnut ke zkoumání i dalším vědeckým pracovníkům z Evropy, neboť norští vědci přiznávají, že by právě spolupráce se zahraničními profesionály mohla blíže odhalit původ zbraně.
Zdroj: University of Stavanger