Nový seriál s Vikingy ukazuje slavnou bitvu o Londýnský most. Strhli ho nájezdníci i ve skutečnosti?
Oficiální teaser seriálu Vikingové: Valhalla
Středobodem nového seriálu Vikingové: Valhalla bude bitva na Londýnském mostě. Historici se však dosud přou, zda ke zničení mostu vikinskými bijci vůbec došlo.
Seriál Vikingové se brzy dočká nepřímého pokračování. Scenárista a spisovatel Michael Hirst se po životě Ragnara Lothbroka a jeho synů soustředí na osudy dalších historických postav a posouvá v seriálu Vikingové: Valhalla vyprávění až na začátek 11. století. Nová upoutávka však řadu historiků jemně dráždí.
Olav Haraldsson and the London Bridge#Vikings #England pic.twitter.com/6JBbla7qQp
— Skjalden (@RandomDanish) April 4, 2015
Za vše může vykreslení bitvy, při níž měli vojáci vedení Olafem II. zničit v roce 1009 nebo 1014 dřevěný Londýnský most. Kolem této události totiž panuje mnoho neshod a bez ohledu na to, že se zničení mostu stalo námětem pro velmi oblíbenou dětskou říkanku, není vůbec jisté, že k jeho zkáze v té době vůbec došlo. Jednou z věcí, kterou předkládá pojednání zveřejněné v odborném časopise London Archaelogist, je skutečnost, že se o události nezmiňuje slavná Anglosaská kronika.
Zničení mostu chybí...
Anglosaská kronika je dílo zachycující významné okamžiky anglické historie přibližně od roku 60 př. n. l. do 12. století našeho letopočtu. Je všeobecně považována za nejdůležitější zdroj informací o území dnešní Anglie od odchodu Římanů přes vládu Anglosasů až po nástup Normanů. A podle London Archaelogist je nepravděpodobné, že by zničení Londýnského mostu – v té době velmi významného nejen svými rozměry, ale důležitostí pro obranu Londýna – nebylo v kronice zachyceno.
Vikingové: Valhalla Zdroj: Netflix
Odkud tedy pochází ono tvrzení, že byl Londýnský most zničen? I to je předmětem kritiky, protože jako první naznačuje možnou zkázu mostu až básník Ottar Svarti, který složil píseň o Olafovi II. přibližně sto let po jeho smrti. A aby pochyb nebylo málo, kritikou postupně prošel i překlad písně, o který se zasloužil Samuel Laing v roce 1844. Moderní zkoumání díla Ottara Svartiho, konkrétně části, která má pojednávat o zničení mostu, totiž odhalilo, že se o něm v prvním verši rozhodně nemluví a zmínka o mostě, resp. Londýnu, je v originále jen velmi vágní a není vyloučeno, že spolu nesouvisí.
Autoři seriálu nicméně jdou po stopě obecného konsenzu, že Olaf II. most zničil a věnují scéně převážnou část upoutávky. Není to na škodu už vzhledem k mnoha dřívějším odklonům od historie v původních seriálových Vikinzích. Navíc není nikde psáno, že se Michael Hirst rozhodl pro stoprocentní autenticitu. Měli byste mít ale určitě na paměti, že ne všechny historické události lze vykládat tak jednoznačně, jak se píše v učebnicích dějepisu.
ZDROJ: London Archeologist