Slavný vikingský drtič lebek – byl žena. Archeology i historiky objev zaskočil
Jsou výzkumy, které je třeba zopakovat. I ten s vikingskou ženou
Velký vůdce z Björkö
Před dvěma roky oznámili přírodovědci historikům, že jeden z nejznámějších vikingských válečníků z desátého století byl zřejmě žena. Vyvolalo to tehdy velké kontroverze a také potřebu tuto studii udělat ještě jednou a lépe, protože to zkrátka nemělo být teoreticky možné. Jenže nejnovější analýza pomocí těch nejmodernějších lékařských a genetických metod to potvrdila – slavný zabiják, drtič lebek a velký vůdce z Björkö nebyl muž, ale žena. Celý příběh začíná už před více než stoletím, když na podzim roku 1878 otevřeli švédští archeologové pohřební komoru ukrytou na švédském ostrově Björkö. Ten sloužil v minulosti Vikingům jako důležité obchodní centrum, základna i skladiště. Říkali mu tehdy Birka – a nový výzkum ukazuje, že mu možná vládla žena. Právě ženské tělo totiž leželo ve výše popsaném hrobě – ale bylo ozdobené, jako by patřilo vikingskému válečníkovi, včetně všech poct, zbraní, slavnostních oděvů, a dokonce se dvěma koňmi.
Žena? Nemožné
Že by se mohlo jednat o ženské tělo nikoho vůbec nenapadlo, přitom se Švédové do bojovníka z Birky “zamilovali” – psali o něm nejen archeologové a historici, ale vznikaly o něm také romány a dokonce i komiks. Až roku 2017 použili vědci na kostru analýzu DNA, která řekla: “Tohle byla žena.” Řada kritiků se s tímto zjištěním nedokázala vypořádat – že by žena mohla mít za Vikingů tak vysoké postavení a ještě by byla ozbrojená: Nejčastějším protiargumentem se stalo, že žena byla jen manželkou válečníka, který byl v hrobě pohřben primárně, kosti se pak nějak pomíchaly a vědci to nakonec úplně popletli. Žena-bojovnice, to je přece mezi Vikingy něco neslýchaného.
Tohle samozřejmě genetiky řádně naštvalo, takže provedli ještě jednu analýzu, tentokrát speciálně tak, aby vyloučila všechny možné pochybnosti. A vyloučila… Vědci to popsali v odborném časopise Antiquity – s tím, že “kostra byla jednoznačně ženská”. Potvrdili, že původní DNA analýza byla zcela správná a také se vymezili vůči nařčení, že kostry popletli – v hrobě byl po analýze všech kosterních pozůstatků pohřbený jediný člověk, a to vikingská válečnice.
Sex, tedy pohlaví je zcela jasné, zatím nevyjasněná ale zůstává otázka, jakou roli tato žena měla ve společnosti, tedy, jaký byl její gender. Podle vědců na toto zatím neexistuje žádná odpověď, jen spekulace. “Existuje samozřejmě velké množství možných vysvětlení, ale ta pracují s moderními termíny, které mohou jen těžko odrážet tehdejší pohled,” uvedli vědci. Je tedy možné, že šlo – dnešními slovy – o muže uvězněného v ženském těle, o nějakou podivnou souhru historických okolností, které ženu dostaly do mužské role, anebo se dokonce mohlo jednat jen o obyčejnou ženu, která byla pohřbená s mužskými poctami. Anebo další desítky scénářů, které vás napadnou. Vědci před těmito unáhlenými závěry varují, mělo by se podle nich počkat, než se podaří najít nějaké další důkazy o existenci dalších podobných případů – a do té doby pátrat po historických paralelách v dějinách vikingů i jiných kultur. Text: MK