7. července 2023 14:05

Záhadná existence mořských hadů je zřejmě vysvětlena. O žádné obludy z hlubin nešlo

Řada bájných tvorů vznikla v hlavách mořeplavců poté, co objevili pro ně neznámé kosterní pozůstatky anebo viděli neznámé zvíře. Nyní se svého vysvětlení dočkal i mytický mořský had. A pro řadu z vás bude zřejmě velmi překvapivé.

Legendy o obrovských mořských příšerách sahají do samých počátků mořeplavectví a většina z nich má samozřejmě vědecké vysvětlení. Zatímco báchorky o dracích vznikly téměř jistě díky nálezům dinosauřích kostí a lebek, bájného Krakena zřejmě inspiroval kalmar obrovský. Svůdné mořské panny pak s největší pravděpodobností vycházejí z unavených očí námořníků, kteří halucinovali při pohledu na vypasené kapustňáky.

Čtěte také: Gigantický mořský had způsobil pořádnou paniku. Podívejte se na rybu, která zvěstuje katastrofu

Některé legendy ale zatím zůstávají bez uspokojivého vysvětlení, jako například příšera ze skotského jezera Loch Ness anebo mořští hadi. I když právě v případě posledního zmíněného tvora vědci přichází se vskutku nečekaným, ale racionálním vysvětlením.

Kde se vzal mořský had

Zmínky o mořských hadech se v literatuře objevují už od 13. století, nejpodrobnější popis mytického monstra však najdeme v textu dánského luteránského misionáře Hanse Egedeho, který 6. července 1734 spolu s dalšími muži na palubě uviděl v moři jakousi obludu: „Nepřipomínala nic, co jsme do té doby spatřili. Zvedla hlavu tak vysoko, že se zdála výše než hnízdo vrány na stěžni. Její hlava byla malá, krk dlouhý a tělo krátké a zvrásněné. Toto neznámé stvoření mělo i obří ploutve, díky nimž se ve vodě pohybovalo. Později námořníci spatřili i jeho ocas. Příšera byla delší než celá naše loď.“

Pokud se podíváme na dobové ilustrace mořských hadů, opravdu nepřipomínají žádného tvora, kterého známe. Podle vědců ale popisy hovoří celkem jasně: Námořníci si s mořským hadem prostě a jednoduše spletli ztopořený velrybí penis.

Nejobdařenější samci planety

Pokud se na Egedeho popis podíváme do detailu a porovnáme ho s popisem velrybího údu, zjistíme, že vše do puntíku sedí. Malá hlava, zvrásněné tělo, ploutve… a dokonce i velikost. Samci plejtváka obrovského jsou totiž majiteli největšího pohlavního údu na celé planetě. Průměrný jedinec má falus o délce 2,5 až 3 metrů a průměru 30–36 centimetrů. Vzhledem k tomu, že jich vědci zas tak moc nezměřili, jde ovšem o odhad velmi hrubý.

Největší vzorek, nebo spíš jeho část, mají v islandském falologickém muzeu v Reykjavíku. Místní sušený exemplář je jen špičkou údu, který měřil okolo pěti metrů a vážil až 450 kilogramů. Překvapení mořeplavců při pohledu na novou příšeru čouhající z vody by dávalo smysl i z toho důvodu, že velryby své penisy neukazují nad vodou kdovíjak často. Takový úkaz by byl tedy pro mořeplavce skutečně šokují. Obzvlášť v momentě, kdy po dnech na moři trpěli únavou a viditelnosti nepřálo počasí, které mohlo smysly dále mást.

Zdroj: Live Science / ZME Science / IFL Science

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom

Posedlost sluncem

Dokumentární / Cestopisný / Historický / Kulturní a společenský