Lemuři z Madagaskaru jsou na pokraji vyhynutí. Podívejte se, jak ohrožený druh přežívá
Prima svět – lemur
Pro fanoušky animovaných filmů je lemur roztomilou komickou postavičkou. Jeho skutečný život ale tak veselý není.
Lemur kroužkovaný se přirozeně vyskytuje hlavně na jihu Madagaskaru, kde ho poznáte podle charakteristického pruhovaného ocasu. Ten má dost praktickou funkci. Lemuři jsou totiž hodně společenští a jejich tlupy čítají až 20 členů. Když se přesouvají vysokým porostem, udržují ocas vztyčený, aby byli svým druhům na dohled.
Lemuří výchova
Ocas lemurovi zároveň slouží jako zastrašovací prostředek. Lemur si totiž packami potírá ocas výměšky ze svých pachových žláz. Když se lemuři nepohodnou, mávají na sebe navoněnými ocasy a snaží se tak jeden druhého zahnat pachem. Když se protivník nenechá zastrašit, dojde na boj. K příjemnějšímu kontaktu, tedy k páření, dochází v polovině dubna. Páření pak přinese výsledky v září. Mláďata se narodí jako dvojčata a jejich výchovu zcela převezme matka. Lemuři se poté dožívají 15 let.
Lemur Zdroj: iStock
Boj o přežití
Jak ukazuje i pořad Prima SVĚT vysílaný na Prima ZOOM každé pondělí ve 20:35, život lemura bohužel není snadný. Vinou kácení lesů a zřizování dobytčích pastvin mu totiž ubývá životní prostředí. Ve volné přírodě žije lemurů kroužkovaných kolem 2 000, proto se řadí k ohroženým druhům. Z toho důvodu je pro lemura výhodnější život v kontrolovaném prostředí, kde se může dožít až 30 let. V Evropě je chovaný ve 400 zařízeních, v českých zoologických zahradách se lemur vyskytuje od šedesátých let 20. století. Lemur tak má dobrou šanci vyhubení uniknout.