Neandrtálci se od nás tolik nelišili. Sdílíme jednu zcela zásadní vlastnost
Tajemství neandertálců - výzkum
Označení někoho jako neandrtálce nezní moc lichotivě. Předchůdci Homo sapiens přitom byli vyspělejší, než se dlouhé roky věřilo.
Když před 40 000 lety začali být neandrtálci nahrazováni našim druhem, mysleli vědci, že je Homo sapiens převálcoval svou inteligencí. Jenže se ukazuje, že neandrtálci byli na mnohem vyšší úrovni, než jsme dosud předpokládali.
Technické znalosti
Experimentální archeologové zjistili, že neandrtálci zvládali složitější technické postupy, než si umíme představit. Jedním z důkazů je způsob štípání pazourků. Umět pazourkovou pecku odštípnout tak, aby uštípnutý kus byl ostrý po celém obvodu, nebylo jednoduché. Šlo toho docílit tak, že se pazourková pecka oťukávala do vypouklého tvaru a pak jedním přesným úderem došlo k získání dokonale ostrého nástroje. Jenže k tomu bylo potřeba znát dokonale metodu práce a komunikovat, tedy předávat zkušenosti. Zároveň neandrtálci zvládli i výrobu dehtu z pryskyřice, což je technologicky složitý proces. Jejich postup zachytil i dokumentární film Tajemství neandrtálců vysílaný Prima ZOOM v pátek 29.10. ve 13.35.
Neandrtálci znali výrobu dehtu z březové kůry Zdroj: iStock
DNA promluvila
DNA neandrtálců se ve fosilním záznamu hledá těžko, ale jde to. Při jedné z analýz pak bylo zjištěno, že neandtálčí DNA obsahovala řečový gen FOX P2, díky němuž je řeč danému jedinci umožněna. To znamená, že díky komunikaci mohli neandrtálci mnohem lépe spolupracovat, bránit se, plánovat a předávat zkušenosti. Osočení „chováš se jako neandrtálec“ by tak brzy nemuselo znít zcela nelichotivě.