2. října 2023 10:00

Černý jestřáb sestřelen: Jak proběhla nejtragičtější akce Američanů od války ve Vietnamu

Vzdušní válečníci II 2 - černý jestřáb

Vrtulník Sikorsky UH-60 Black Hawk se proslavil především díky operaci v Mogadišu v říjnu 1993, při níž šli dva černí jestřábi k zemi a Spojené státy ztratily 18 mužů. Příběh nepovedené mise dost věrně zpracoval režisér Ridley Scott ve filmu Černý jestřáb sestřelen.

Víceúčelové Black Hawky se začaly sériově vyrábět v roce 1979 a bojové nasazení před Somálskem zažily v Grenadě, Panamě nebo Iráku, později hlavně v Afghánistánu. Lehce pancéřované vrtulníky se přitom často dostaly do palby pozemních jednotek vyzbrojených lehkými zbraněmi a ručními granátomety.

Citlivými místy se ukázal být především hlavní a ocasní rotor a jejich ovládání – bez hydrauliky nemůže pilot rotory ovládat. Napříč celým trupem vedou dva hydraulické okruhy, třetí je záložní. Hydraulická kapalina protéká čerpadly, písty a turbínami, které jí dávají tlak 21 MPa. Pokud jeden okruh vysadí, zastoupí ho další, jde ale jen o dočasné řešení. Detaily konstrukce i bojových nasazení UH-60 Black Hawk detailně ukázala dokumentární série Vzdušní válečníci na Prima ZOOM.

Granátomety v akci

Ještě větším problémem je palba z granátometů, jakým je například velmi rozšířená původně sovětská pancéřovka RPG-7 – právě jimi byly 3. října 1993 sestřeleny oba Black Hawky v Mogadišu.

Město v té době ovládaly vzájemně znepřátelené ozbrojené milice soupeřící o kontrolu nad humanitární pomocí dodávanou OSN a nad tržištěm Bakara, kde se ve velkém prodávaly zbraně a munice. Toho dne vyrazilo do akce osm podpůrných vrtulníků Boeing AH-6 Little Bird a osm Black Hawků, které měly v centru somálské metropole vysadit oddíl určený k zajetí blízkých spolupracovníků somálského vůdce Mohammeda Farraha Aidida.

Černý jestřáb sestřelen

Jako první dostal v 16:20 zásah do ocasního rotoru Black Hawk „Super 61“. Stroj se zřítil a oba piloti na místě zahynuli, dva členové posádky byli těžce raněni. Zraněné včetně dvou příslušníků jednotek Delta, kteří byli na palubě a místo havárie intenzivně bránili, vyzvedl jeden z Little Birdů.

Další Black Hawk s volacím znakem „Super 64“ šel k zemi po zásahu z RPG-7 o dvacet minut později. Přežil jen pilot Michel Durant, který byl zraněn. Na ochranu místa havárie se nechali vysadit dva příslušníci Delty Gary Gordon a Randy Shughart. Oba zadržovali útočící dav Somálců, dokud jim nedošla munice a nebyli zabiti.

Těla zabitých členů posádky Super 64 a jejich obránců Gordona a Shugharta vláčel dav ulicemi Mogadiša, pilot Durant byl zajat a odvlečen k Aididovi a po 11 dnech byl propuštěn. Celkem Američané nasadili do akce v Mogadišu 180 mužů, 18 z nich bylo zabito a 73 zraněno. Šlo o největší americké ztráty od války ve Vietnamu.

ZDROJ: Smithsonian Magazine: The Legacy of Black Hawk Down / Encyclopedia Britannica

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom