Španělská chřipka zabíjela víc než obě světové války. Odkud virus doopravdy přišel?
Utajené příběhy Ameriky 3 – Počátek španělské chřipky
Před více než sto lety se světem prohnal nezastavitelný smrtící virus, který měl na svědomí víc životů než kterákoli jiná pandemie či válka.
Na jaře roku 1918 se zdálo, že první světová válka se v Evropě chýlí ke konci a lidé plni naděje netrpělivě očekávali lepší zítřky. To však ještě netušili, že se do amerických měst jako jedovatý plyn pod dveřmi potichu vkrádá španělská chřipka, která má mít daleko horší následky než celá válka. Záhadně napadala jen mladé a zdravé jedince a lidé umírali do 24 hodin od prvních příznaků.
Smrtící rychlost
Ačkoli se virus začal objevovat už roku 1917, kdy se v Číně objevily první případy nemoci, světová epidemie vypukla až v březnu následujícího roku v americkém vojenském výcvikovém táboře Camp Funston v Kansasu. Jak ukazuje dokumentární série Utajené příběhy Ameriky, kterou vysílá Prima ZOOM každou sobotu večer, první hlášený případ nákazy byl zaznamenán u armádního kuchaře Alberta Gitchella, který si stěžoval na pálení v krku, horečku a bolest hlavy. Jen pár hodin nato oznámila podobné příznaky více než stovka vojáků v kempu a odtud se virus rychle rozšířil na frontu.
Španělská chřipka, Camp Funston 1918, kolorizováno Zdroj: Profimedia.cz
Jako španělská chřipka je nákaza označována kvůli tomu, že právě tato v době války neutrální země o chorobě bohatě informovala, zatímco ostatní státy situaci cenzurovaly. Nikoli kvůli tomu, že by byla původcem či byla nejvíce zasažena.
Španělská chřipka dosáhla pandemického vrcholu na podzim roku 1918, kdy zasáhla větší část světa. O několik měsíců později ve třech dalších po sobě jdoucích vlnách nakazila téměř třetinu světové populace a usmrtila odhadem 50–100 milionů lidí. Pokud je horní hranice přesná, lze říct, že si pandemie mezi lety 1918 až 1920 vyžádala více životů než obě světové války dohromady.
Zdroj: CDC