9. prosince 2021 06:45

Gigantičtí šneci ohrožovali Ameriku 10 let. Skrývali se v zemi, žrali omítku a šířili nemoc

Florida zamořená obřím šnekem neváhala investovat miliony dolarů, aby se škůdce zbavila. Kromě ohrožení zemědělství šlo totiž i o zdraví občanů.

Florida ohlásila, že se nově zbavila oblovky žravé, což je obří šnek s ulitou až 20 cm dlouhou a váhou sahající až k 300 gramům. Tento typ šneka je nesmírně plodný a žravý, což vede k zamoření ekosystému a škodám v zemědělství, které dosahují milionů dolarů. Podle Trevora Smithe, ředitele floridské divize rostlinného průmyslu ministerstva zemědělství a spotřebitelských služeb, jde o jediné místo na světě, kde se oblovku podařilo vymýtit.

Listy i omítka

Pro oblovky je typické, že potřebují obří množství vápníku kvůli svým ulitám, což je vede k extrémnímu spásání potravy. A pokud se jim jí nedostává, nemají problém pustit se do vápníkových omítek domů, čímž po sobě zanechávají viditelné stopy. Zemědělci zase jejich útoky poznají díky vyžraným a pokáleným listům.

Aby toho nebylo málo, přenášejí oblovky i nepříjemného parazita. Hlístice druhu Angiostrongylus cantonensis siceparazitují v plicních tepnách krys a potkanů, ale mezihostitelem jsou právě plži. Pokud člověk pozře špatně umytý list salátu potřísněný výkalem obsahujícím hlístici, může onemocnět eozinofilní meningitidou. To dokládá i odborný článek publikovaný ve vědeckém periodiku Parasitology, který uvádí případy meningitidy způsobené A. cantonensis z Floridy, Kalifornie, Austrálie či Egypta.

Smrt 168 000 šneků

Proto je likvidace oblovky na Floridě takovým úspěchem. Nejde totiž jen o zeleninu, ale i o lidské zdraví. Na Floridě navíc moc dobře vědí, jak snadné je usnout na vavřínech. Poprvé invazi oblovky stát zastavil v roce 1975, ale v roce 2011 se vzedmula nová vlna. „Nedávné státní vyšetřování naznačovalo, že v roce 2010 se oblovky do země dostaly spolu s náboženským kultem z Nigérie, kde desítky hlemýžďů měly sloužit při léčebných rituálech,“ uvádí Live Science. Zároveň ale není vyloučen dovoz lodí či letadly spolu se zemědělskými produkty. V boji se šneky, kteří se dokážou skrýt až 20 cm do půdy, tehdy floridské administrativě pomáhali i speciálně vycvičení labradorští retřívři. Masivní čištění stálo dosud život 168 000 šneků.

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom

Posedlost sluncem

Dokumentární / Cestopisný / Historický / Kulturní a společenský