20. května 2022 16:45

Jak poznáte opičí neštovice? Nemoc už je v Evropě, může přijít i do Česka

Opičí neštovice jsou poměrně vzácné a v Evropě se v minulých letech objevily pouze v jednotkách případů a jen u lidí, kteří si nemoc přivezli z Afriky. To se ale teď mění – nové případy hlásí Velká Británie, Španělsko, Itálie a Švédsko, v Británii a také v Portugalsku se virus opičích neštovic dokonce začal šířit komunitně.

V Británii bylo od roku 2018 hlášeno sedm případů opičích neštovic „dovezených“ ze zemí západní a střední Afriky. V roce 2022 se na britských ostrovech objevil první případ 7. května, a i ten byl nejspíš importován. Už 14. května se objevily další dva případy nákazy u osob ve společné domácnosti, ovšem bez cestovatelské anamnézy a bez kontaktu s prvním případem. Stejně tak tomu bylo i u čtyř následující případů z 16. května 2022, kdy se ale jednalo o muže, kteří se sami označili za muže mající sex s muži (homosexuální i bisexuální muži, MSM).

Portugalsko oznámilo 18. května 2022 pět potvrzených případů opičích neštovic, u dalších více než 20 panuje podezření. Ve všech případech šlo o mladé muže z Lisabonu a údolí řeky Teja. Osm podezření na opičí neštovice ohlásilo také Španělsko, podezřelé případy zkoumá i Kanada a USA.

„Riziko přenosu viru opičích neštovic je mezi lidmi považováno za střední. V aktuálně komentované situaci se však přenos mezi MSM sexuálními partnery v důsledku intimního kontaktu s infekčními kožními lézemi během sexu jeví jako pravděpodobný způsob přenosu,“ napsal na svých internetových stránkách Státní zdravotní ústav (SZÚ).

Cases of monkeypox are cropping up across North America and Europe. Symptoms include a rash, fever, headache, muscle...

Posted by WIRED on Thursday, May 19, 2022

Přenos může nastat i kapénkami

K přenosu viru na člověka dochází při kontaktu s infikovaným zvířetem, člověkem nebo kontaminovaným materiálem. Virus se do těla dostává dýchacími cestami nebo sliznicemi a také při poranění kůže, přičemž stačí i drobné oděrky. Předpokládá se, že k přenosu z člověka na člověka dochází především prostřednictvím respiračních kapének, je nutný dlouhodobý kontakt. Jiné způsoby přenosu z člověka na člověka zahrnují přímý kontakt s tělními tekutinami nebo infekčními lézemi a nepřímý kontakt s materiálem lézí, například prostřednictvím kontaminovaného oblečení nebo prádla.

V Česku zatím nákaza není. „Nelze samozřejmě vyloučit, že k nákaze dojde v rámci nějakého cestování našich lidí. Myslím si, že pravděpodobnost není příliš vysoká,“ reagovala na dotaz CNN Prima NEWS primářka Kliniky infekčních nemocí Fakultní nemocnice Bulovka v Praze Hana Roháčová.

Většina lidí se uzdraví

Státní zdravotní ústav už vyzval lékaře, aby u pacientů s příznaky zvažovali i opičí neštovice. Ty podle SZÚ začínají horečkou, zimnicí, bolestmi hlavy, svalů, zad a vyčerpáním a dochází i ke zduření lymfatických uzlin. Během jednoho až tří dnů (někdy i déle) po nástupu horečky se u pacienta objeví typická vyrážka (neštovice), která často začíná na obličeji a poté se šíří na další části těla. Vyrážka prochází různými fázemi vývoje a může se podobat planým neštovicím nebo syfilis.

Onemocnění obvykle trvá 2-4 týdny, kdy se většina lidí uzdraví. Studie z Afriky prokázaly smrtnost asi 3,6 %, u nevakcinovaných osob proti pravým neštovicím může dosahovat až 10 %. Smrtnost je vyšší u dětí a mladých dospělých. Jedinci s oslabenou imunitou jsou podle SZÚ zvláště ohroženi závažným až fatálním průběhem onemocnění.

Léčba je jen podpůrná, proti opičím neštovicím totiž neexistuje žádný specifický lék. Naštěstí ale před nimi takřka spolehlivě chrání vakcína běžně používaná proti pravým neštovicím. Právě během mezinárodní kampaně na likvidaci této smrtelné nemoci bylo v roce 1970 v Demokratické Republice Kongo (DRC) hlášeno vůbec první onemocnění člověka opičími neštovicemi. Samotný virus rodu Orthopoxvirus z čeledi Poxviridae byl poprvé objeven v roce 1958 u opic.

ZDROJ: Státní zdravotní ústav

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom