12. května 2021 14:30

Očkování proti covidu na Drákulově hradě se týká i Čechů. Co si tam můžete dopřát kromě injekce?

Očkování už se i v České republice rozjelo naplno a pro mnohé se jedná o rutinní, nudný zážitek. Co ho pojmout originálně a vyrazit pro injekci na hrad samotného vládce netopýrů Drákuly?

Do běžného očkovacího centra může dnes pro vakcínu proti nemoci COVID-19 vyrazit už téměř každý. Nabízí se tedy otázka, zda si zážitek z vakcinace nezpříjemnit poznávacím výletem, na který bezpochyby nezapomenete – výletem na hrad samotného vládce netopýrů hraběte Drákuly.

Nápaditá propagace očkování

Rumunská vláda se k tomuto kurióznímu počinu rozhodla, aby podnítila zájem místních občanů o vakcínu. Země totiž sice na rozdíl od svých mnohých sousedů vakcíny zvládá distribuovat poměrně slušnou rychlostí, zájem místních občanů ale není nijak velký. Od října roku 2020 do března 2021 se zvýšil počet lidí svolných k vakcinaci o pouhé jedno procento. Proto se místní politici rozhodli zkusit úplně nový přístup a nabízejí očkování jako součást zážitku pro celou rodinu.

Magnet na turisty

Hrad Bran, který inspiroval slavného Drákulu Brama Stokera, se nachází na hranici Transylvánie a Valašska. Opravdovému Vladu Draculovi sice nepatřil, majitelé hradu ale udělali vše pro to, aby návštěvníky, natěšené na upírské propriety, nezklamali. Na stěně tak samozřejmě najdete mimo jiné Vladovu známou podobiznu.

V jedné z místností se dokonce povalují polstrované, ustlané rakve, ty tady však nejsou připravené pro zájemce o očkování. Pro ty je přichystána mučírna, kde si lze po očkování zdarma prohlédnout spoustu špičatých a potenciálně velmi bolestivých nástrojů. Při pohledu na různorodé mučicí praktiky si můžete být jistí, že už si na malou injekci s vakcínou ani nevzpomenete.

Vakcína i pro české občany

Akce bezplatného očkování s mučírnou zdarma probíhá až do konce května a může jí využít úplně každý, včetně zahraničních turistů. Jediným potenciálním problémem je doprava a vpuštění do země. Česká republika je totiž pro Rumuny stále jednou z vysoce rizikových zemí a platí tak pro nás povinná 14denní karanténa, kterou si ale můžete negativními PCR testy zkrátit na 10 dní. Pokud byste navíc svůj pobyt v zemi dokázali zkrátit na pouhé 3 dny, stačil by vám dokonce jen negativní antigenní test. Což je v případě návštěvy hradu a mučírny vlastně celkem realizovatelný cestovní plán.

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom