9. prosince 2021 14:30

Očkování vodou místo vakcíny dopadlo jinak, než antivaxeři čekali. Jak skončil podvodník s falešnou paží?

Odpůrce očkování najdeme po celém světě, v každém městě a v každé sociální nebo profesní skupině. Aby získali falešnou ochranu před nemocí covid-19, jsou ochotni použít často podivné triky.

Bizarní způsob, jak se vyhnout vakcíně a přitom získat zelený covid pas, vymyslel 57letý italský zubař. Do očkovacího místa v městečku Biella několik kilometrů od Turína totiž dorazil s navlečenou falešnou kůží ze silikonu. Když absolvoval pohovor s lékařem a na místě podepsal informovaný souhlas s očkováním, přesunul se ke zdravotní sestře, která mu měla do paže aplikovat vakcínu.

Podle britského listu The Guardian si muž vyhrnul rukáv trička a bez mrknutí oka nastavil injekci silikonovou protézu. Sestra si nejprve ničeho nevšimla, koneckonců silikon se velmi podobá skutečné kůži, ale když se paže dotkla, došlo jí, že není něco v pořádku. Požádala pacienta, aby si sundal tričko a v tu chvíli byla lest prozrazena. Přistižený antivaxer se ještě snažil přesvědčit personál očkovacího centra, aby nad celou událostí přivřel oči, ale marně.

Podle odborníků se nejedná o ojedinělý případ snahy obejít očkování. Na internetu se dokonce objevila nabídka na silikonový anatomicky tvarovaný kryt horní části těla a krku, aby se vakcína nedostala do těla.

Neber úplatky, nebo se zblázníš

Řeckou zkušenost zase můžeme označit za klasické podplácení. Podle řeckých médií odpůrci očkování na desítkách očkovacích míst upláceli lékaře, aby jim místo vakcíny vpíchnul do ruky vodu. A cena za to, že se tím vyhnou dvěma testům týdně a zařadí se mezi očkované? Rovných 400 dolarů.

Podle řecké televizní sítě Mega TV se ale mnozí antivaxeři nakonec své očkovací dávky přece jen „dočkali“. Mnozí z podplácených lékařů totiž sice úplatek přijali, ale z obavy z možných komplikací raději místo vody vpíchli skutečnou vakcínu.

Útok falešnou registrací

Nepříjemné důsledky může mít hromadná falešná registrace antivaxerů. Jak to probíhá? V jednom z nejodlehlejších vakcinačních míst Nového Zélandu v oblasti obydlené převážně Maory se k podání vakcíny v několika dnech v říjnu 2021 registrovalo 90 lidí, kteří ale v určených termínech nedorazili. Vzhledem ke složité manipulaci s již načatými baleními vakcíny BioNTech/Pfizer se musela většina připravených dávek vyhodit, takže... podivný plán antivaxerů vyšel.

Máte covid? Sem s ním

Častou metodou, jak se očkování vyhnout, je prodělat covid-19 a tím získat na 180 dnů „zelený“ pas. Internet je proto zaplaven inzeráty lidí poptávajících nebo nabízejících nakažení covidem. „Když mi někdo v mé blízkosti řekne, že byl v kontaktu s nakaženým, tak si říkám fajn, třeba to taky konečně chytnu,“ řekla ve vysílání CNN Prima NEWS jedna odpůrkyně očkování.

Odborníci ale varují, že nejde rozhodně o bezpečný způsob. Podle kandidáta na ministra zdravotnictví Vlastimila Válka nikdo nedokáže odhadnout, jak vážný bude mít covid průběh. Úmyslné šíření nákazy je navíc trestným činem, za který může člověk jít do vězení.

ZDROJ: The Guardian

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom