19. září 2022 06:00

Nejsledovanější události historie: Přilákal víc diváků Muhammad Ali, nebo princezna Diana?

Diváky k televizním obrazovkám odjakživa lákají šťastné okamžiky světových celebrit a velké tragické události. Málokdo ale zasáhl srdce diváků tolik jako britská královská rodina, která se v žebříčcích sledovanosti objevuje od vynálezu a rozšíření televize s železnou pravidelností.

Svatba prince Williama a Kate Middletonové – až 2 miliardy diváků

Jedna věc vám bude po tomto článku jasná, obyvatelé planety Země milují britské královské svatby. Především pokud jde o hlavní linii, která aspiruje na britský trůn. Nejméně diváků se nicméně přisuzuje (a pro někoho možná překvapivě) svatbě prince Williama s Kate Middletonovou, která díky svazku s následníkem trůnu získala titul vévodkyně z Cambridge.

Přenos svatby byl vysílán ve 188 zemích po celém světě skrze YouTube, zároveň však miliony lidí sledovaly obřad na televizních obrazovkách. Odhady mluví až o celkových 2 miliardách diváků, což by ostatně odpovídalo vzhledem k ostatním svazkům britském královské rodiny. Nicméně některé zdroje uvádějí pouhých 350 milionů diváků a celková čísla dodnes zůstávají předmětem spekulací. Je ovšem pravda, že 350 milionů se zdá až příliš málo v porovnání nejen se svatbou prince Charlese, ale i svatbou prince Harryho, který není aktuálně ani druhým čekatelem na trůn.

Přistání na Měsíci – 600 milionů diváků

Psal se 20. červenec roku 1969, když astronaut Neil Armstrong poprvé vstoupil na povrch Měsíce a učinil historickou první šlápotu do šedého povrchu přirozené družice Země. Tehdejší populace planety činila 3,6 miliardy lidí, z nichž okolo 600 milionů naladilo svůj televizní přijímač, aby si mohlo úspěch mise Apollo 11 užít na vlastní oči. Samotné přistání, k němuž došlo o tři a půl hodiny dříve, přitom nebylo vůbec jednoduché, protože modulu zbývalo palivo na pouhých 30 vteřin letu. Nikdo tehdy netušil, kolik konspiračních teorií Armstrong a jeho kolegové vyvolají.

Záchrana chilských horníků – 1 miliarda diváků

Nejen šťastné chvíle dokážou diváky přikovat k obrazovkám. Důkazem toho je katastrofa z 5. srpna 2010, kdy bylo 33 horníků zavaleno v chilském dole Copiapó v hloubce zhruba 700 metrů. Celý svět s napětím sledoval, zda se mužům podařilo přežít, 22. srpna pak lidé získali naději, když se zjistilo, že jsou horníci sice uvězněni, ale v relativním pořádku. Celkem byli v dole dva měsíce, až v říjnu chilská vláda rozjela 23hodinovou záchrannou misi, kterou 14. října 2010 sledovala miliarda televizních diváků.

Pohřeb Muhammada Aliho – 1 miliarda diváků

Co se týče individuálních sportovců, nikdo nebyl takovým tahákem na diváky jako legendární boxerský šampion Muhammad Ali. Už jeho zápas proti Georgi Foremanovi z 30. října 1974 přikoval k obrazovkám miliardu diváků. A rozhodně to nebylo poprvé či naposledy, kdy byl o slavného bijce enormní zájem. Miliarda diváků sledovala i jeho třetí klání s Joe Frazierem, které proběhlo v Manille 1. října 1975. Tehdy mohlo publikum sledovat napínavých 14 kol, po nichž se Frazier vzdal kvůli extrémním otokům obličeje. Ali posléze přiznal, že ke kapitulaci neměl daleko a cítil se jako na pokraji smrti.

O rok později Ali zaujal nejpodivnějším střetem v kariéře, když se popral v ringu s japonským wrestlerem Antoniem Inokim, který se specializoval na zápasy se sportovci z jiných bojových disciplín. Ali dlouhou dobu věřil, že je vše pouze nahrané. Jenže několik dní před zápasem zjistil, že musí prohrát. Něco takového odmítl, a tak došlo na skutečný zápas. V patnácti vskutku kuriózních kolech se japonský bijec převážně válel na zemi a snažil se Aliho kopnout, nakonec obskurní boj skončil remízou.

Aliho kariéra ale pokračovala a největší sledovanosti (2 miliardy diváků) dosáhl už poněkud smutný zápas stárnoucího šampiona těžké váhy s Larrym Holmesem, který proběhl 2. října 1980. Ali už měl v té době problémy s mentálním i fyzickým zdravím, před zápasem dokonce musel projít prohlídkou lékařů a hlásil brnění rukou, problémy s řečí i motorickými funkcemi. V ringu s Holmesem vydržel deset kol, než jeho manažer souboj ukončil. Netrvalo dlouho a Ali po velkém klání zjistil, že trpí Parkinsonovou chorobou. Když 3. června 2016 zemřel, o týden později jeho odchod na věčnost sledovala miliarda diváků.

Svatba prince Charlese a Diany Spencerové – 1 miliarda diváků

Svatba století. Přesně tak se říkalo spojení Prince Charlese a Lady Diany Spencerové, které proběhlo 29. července 1981 a které sledovala miliarda diváků. Ostatně není divu, Charles (dnes Karel III.) byl v té době prvním následníkem trůnu a Diana měla spolu s ním zplodit dalšího budoucího krále či královnu. Láska bohužel dlouho nevydržela a v roce 1992 pár oznámil rozchod. K oficiálnímu rozvodu došlo 28. srpna 1996, svobody si však Diana dlouho neužila, když 31. srpna 1997 podlehla zraněním po autonehodě v pařížském tunelu. Charles se v roce 2005 znovu oženil se svou dlouholetou milenkou, dnes královnou-manželkou Camillou.

Svatba prince Harryho s Meghan Markleovou – 1,9 miliardy diváků

Princ Harry se ženil 19. května 2018 a jak je u něj zvykem, porušil spoustu obvyklých tradic. Například se s Meghan Markleovou ženil o víkendu, čímž způsobil nejen to, že na tento den nebyl vyhlášen svátek, ale také zajistil, aby jeho bratr William nemohl sledovat svůj oblíbený FA Cup. Svatbu druhého syna princezny Diany sledovalo 1,9 miliardy diváků, což znamená, že k televizní obrazovce usedl každý čtvrtý člověk na planetě.

Pohřeb Michaela Jacksona – 2 miliardy diváků

Michael Jackson patřil navzdory řadě kontroverzí mezi popkulturní ikony, čehož byl důkazem i masivní zájem o jeho poslední rozloučení, kterého se účastnila celá řada hvězd hudebního nebe. 7. července 2009 proběhlo 12 dní po úmrtí krále popu rozloučení, jež si naladily 2 miliardy diváků.

Teroristické útoky z 11. září 2001 – 2 miliardy diváků

Stejné množství lidí přikovaly k obrazovkám o 8 let dříve i bezprecedentní útoky teroristů z Al-Káidy na svobodný svět, kteří 11. září zaútočili nejen na Pentagon, ale hlavně na budovy Světového obchodního centra, které srovnali se zemí. Přenosy teroristických náletů na věže Světového obchodního centra začaly v 8:45 a během hodiny a patnácti minut dopadla další letadla v New Yorku, Washingtonu a Pensylvánii. Dvě miliardy lidí u obrazovek trnuly hrůzou, když sledovaly nejvražednější útok teroristů v historii, který začal novou kapitolu boje proti terorismu.

Pohřeb princezny Diany – přes 2 miliardy diváků

Princezna Diana je jednou z mála osob, jejichž televizní přenosy trhaly rekordy. Bohužel pro ni byl však ten zcela nejúspěšnější zároveň i nejsmutnější. Pohřeb princezny lidských srdcí proběhl za doprovodu slz více než dvou miliard přihlížejících 6. září 1997. Britská vláda se tehdy natolik bála o reakci davů, že Dianini synové William a Harry v podstatě sloužili jako lidské štíty prince Charlese. Věřilo se totiž, že pokud se budou oba princové rozloučení účastnit, Charles bude před lidmi v bezpečí.

Zahájení olympijských her v Atlantě (1996) – 3,6 miliardy diváků

Nejsledovanějším televizním přenosem v dějinách naštěstí není žádná lidská tragédie, ale naopak největší oslava sportu, která zároveň vyzývá k obecnému míru. Ačkoli například finále fotbalového mistrovství světa v roce 2002 sledovaly 2 miliardy diváků a v roce 2008 olympijské hry v Pekingu přilákaly k obrazovkám 3 miliardy lidí, není to nic proti 3,6 miliardám sledujících z olympijských her v Atlantě, které odstartovaly 19. července 1996. Ostatně není divu, organizátoři si sledovanost de facto pojistili fenoménem a trhačem televizních rekordů Muhammadem Alim, který navzdory svému těžkému postižení přišel zapálit olympijský oheň. Dramatický okamžik s nádechem smutku pro bývalého vrcholového sportovce zůstává dodnes v počtu diváků nepřekonán.

Zdroj: History

Petr Semecký

redaktor FTV Prima, Prima ZOOM

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom