Svatba Charlese a Diany v číslech: Kolik peněz se utratilo a jak dlouhá byla legendární vlečka?
Když si princ Charles 29. července 1981 bral Dianu Spencer, sledoval je doslova celý svět. Co všechno byste o věhlasné svatbě měli vědět?
Královská svatba se v roce 1981 trefila v Británii do nepříliš optimistické doby. Tamní ekonomika zažívala velmi těžké časy. Nezaměstnanost byla okolo 10 procent (dva a půl milionu Britů tedy bylo bez práce) a téměř dvanáctiprocentní inflace jen podtrhovala špatnou náladu ve společnosti. Nepokoje zuřily v Londýně, Liverpoolu, Leedsu i Birminghamu. Tehdy dvaatřicetiletý Charles s dvacetiletou Dianou byli jedním z 351 973 párů, které se toho roku rozhodly vstoupit ve Spojeném království do manželství, a fakt, že si v takto nelehké době dovolili uspořádat jednu z nejdražších svateb v historii země, vyvážila snad jen Diana samotná, jíž Britové vnímali jako „dívku z lidu“; byla totiž první obyčejnou britskou občankou, která se od roku 1660 měla do královské rodiny přivdat.
Částky, ze kterých lezou oči z důlků
A jak moc drahá že ta svatba byla? Jedním slovem... obrovsky. Odhadem se za ni zaplatilo okolo 60 milionů liber, což jsou v přepočtu na koruny a také dnešní ekonomické poměry zhruba tři miliardy. Jednou z nejnákladnějších položek byla bezpečnostní opatření, která v přepočtu spolkla zhruba 37 milionů korun. Podle BBC například tři kilometry dlouhou londýnskou cestu svatebčanů v kočárech strážilo na 5 tisíc policistů. Další extrémně drahou položkou byly Dianiny slavné šaty v hodnotě okolo deseti milionů dnešních korun.
Stály to za to?
A nebyly to jen tak ledajaké šaty. Až do svatebního dne zůstaly jedním z nejpřísněji střežených tajemství. Jejich návrháři, mladí manželé Emanuelovi, proto nakreslili pro jistotu hned troje, a jedny záložní ušili, kdyby náhodou informace o podobě skutečné Dianiny svatební róby předčasně pronikly na veřejnost. To se ale nestalo a mladá princezna tak mohla ve svůj svatební den obléknout přesně takové šaty, jaké si přála: hedvábné, nadýchané a vyšívané nabíranou krajkou a zdobené flitry a 10 000 perlami. Kromě toho ukrývaly také malé tajemství, o němž nevěstě návrháři řekli až ve svatební den. Všili do nich totiž, Dianě pro štěstí, podkovu z 18karátového zlata vykládanou diamanty.
Legendární 7,62 metrů dlouhou vlečku, mimochodem nejdelší v historii královských svateb, doplňoval ještě delší tylový závoj, na který návrhářský pár spotřeboval okolo 140 metrů materiálu.
Problém tahle monstrozita nepředstavovala jen pro pětici družiček, které musely dohlížet na to, aby vlečka i závoj stále vypadaly hezky, ale zároveň aby se nikde nezasekly; stačilo totiž silněji zatáhnout a závoj i s drahocennou korunkou z rodinného dědictví Spencerových by Dianě spadl z hlavy. Nejhorší nicméně bylo, že se Diana v nadýchaných šatech s obří vlečkou sotva vsoukala do kočáru, a když z něj pak před obřadem vystoupila, objemná róba už zůstala pomačkaná.
Celý outfit doplňovaly střevíčky, které také jistě stojí za zmínku. Zdobilo je 500 našitých flitrů, 100 perliček a pod podpatkem měly drobným, zdobným písmem napsáno C a D spojené malým srdíčkem. Vysoký podpatek ale neměly; návrháři je naměřili tak, aby Diana jen o pár centimetrů vzrostlejšího Charlese nepřevyšovala.
Diana,Princess of Wales’s wedding shoes.
— Tojori_Jewel (@TojoriJ) September 27, 2018
Clive Shilton’s handmade pair is adorably romantic; Ornate heart 💓.
Despite the fact that no one will see the soles, Diana requested them painted.
According to Shilton, the design process for the shoes took six months. pic.twitter.com/7iZRfezO2R
Nejsledovanější v dějinách
Zkrátka a dobře, ďábel je v detailech. Všichni, kdo svatbu připravovali, věděli, že se na Dianu s Charlesem toho dne budou upírat oči celé planety. A skutečně, v televizi je nakonec sledovalo dohromady 750 milionů lidí z celkem 74 zemí světa.
Královská rodina na ten den vyhlásila volno. Strávit jej u obrazovek a dívat se na svatbu se rozhodlo 28,4 milionů Britů a dalších 600 000 lidí se shromáždilo přímo v Londýně v naději, že mladý pár alespoň zahlédnou. Obřadu samotného se zúčastnilo na 3 500 hostů, což byl také důvod, proč se nekonal v souladu s tradicí ve Westminster Abbey, ale ve větších prostorách Katedrály sv. Pavla. Na svatební hostinu novomanželský pár pozval pouhých 120 lidí.
Prince Charles & Diana 1981 Wedding Cake . Prince William & Kates Wedding Cake on right, excited for Saturday’s wedding cake !! #FunCakes pic.twitter.com/zNUYyw2Dhu
— FunCakes@CakeRental (@FunCakesRental) May 16, 2018
Kousky svatebního dortu se dodnes draží
Těchto 120 šťastlivců si ovšem vychutnalo vskutku královskou hostinu. Kromě menu s vybranými delikatesami a hlavním chodem speciálně připraveným na Dianinu počest, si hosté mohli vybrat ze 27 neuvěřitelně nádherných svatebních dortů. Ten oficiální je ale všechny zastínil. Byl totiž víc než jeden a půl metru vysoký, pětipatrový, a vážil 90 kilogramů. Jednotlivá pětiúhelníková patra od sebe dělily korintské sloupy a dekor tvořily květy, iniciály novomanželů a také královský rodinný erb. Kousky dortu se tehdy dokonce prodávaly a jakkoli podivné vám to může přijít, obchoduje se s nimi dodnes. Například v roce 2018 se jeden takový, tehdy 37 let starý kousek vydražil v Beverly Hills v přepočtu za 30 tisíc korun.