Majetek Alžběty II.: Královská rodina toho vlastní méně, než byste čekali

Zemřela královna Alžběta II.

Buckinghamský palác je oslnivý, královně ale nepatřil. Vypomáhala si příjmy z Lancasterského vévodství.

Alžběta II. žila i ve 21. století život skutečné pohádkové královny. Obývala jeden z největších královských paláců světa, oblékala se do nejmódnějších šatů a kdykoliv mohla cestovat na druhou stranu zeměkoule. Jenže i když britská královna svým stylem života zapadala mezi nejbohatší lidi planety, se svým skutečným majetkem, který Forbes odhaduje na 530 milionů dolarů, by se mezi světové miliardáře neprodrala. Využívala totiž ohromné množství benefitů, které technicky nepatří královně, nýbrž koruně. Jak to tedy ve skutečnosti s majetkem britské královny Alžběty a potažmo celého rodu Windsorů vlastně je?

Na Buckinghamský palác zapomeňte

Hodnotu oficiálního sídla královské rodiny od roku 1837 mnozí experti označují jako nevyčíslitelnou. Střízlivé odhady se pohybují od 1,4 miliardy dolarů do několikanásobku této částky. Problém je, že palác o 775 místnostech nemůže britská královna nebo král nikdy prodat a formálně nikomu konkrétnímu ani nepatří – je součástí souboru královských nemovitostí sdružených od roku 1760 do takzvaného Korunního majetku (The Crown Estate).

Zámek Balmoral a Sandringham House

Na rozdíl od Buckinghamského paláce byl zámek Balmoral ve skotském Aberdeenshire (s odhadovanou hodnotou nejméně 140 milionů dolarů) opravdu majetkem královny. Sandringham House v Norfolku je oceňován na 65 milionů dolarů. Hodnotu obou nemovitostí zvyšují pozemky v jejich okolí včetně lesů a zvěře.

Vedle těchto dvou hlavních sídel patřily královně i zemědělská půda a koňské farmy v různých částech země a také nemovitosti v Londýně.

I když královna majetek držený v Crown Estate nevlastnila, měla z něj příjmy – pobírala 15procentní ekvivalent výnosu, který Crown Estate získala za předchozí dva roky. Z těchto prostředků královna platila výdaje na oficiální recepce a různé reprezentační akce, které souvisí s výkonem úřadu.

Lancasterské a Cornwallské vévodství

Díky Lancasterskému vévodství si mohla královna jakožto vévodkyně z Lancasteru dopřát i své soukromé příjmy. Ani toto panství hospodařící na 18 433 hektarech nebylo její a je spravováno podobně jako The Crown Estate. Alžběta II. ale dostávala veškeré výnosy, které například v roce 2015 dosáhly 20 milionů dolarů.

V majetku královské rodiny je ještě druhé panství, a to Cornwallské vévodství. Příjmy z něj pokrývají soukromé výdaje následníka trůnu a nyní už nového krále Charlese a jeho rodiny. Spíše než o panství jde dnes o fond, který disponuje 54 500 hektary půdy ve 23 zemích světa. V roce 2015 příjmy z Cornwallského vévodství dosáhly 25 milionů dolarů.

Známky, šperky, obrazy

Jako jedna z nejvlivnějších žen světa disponovala Alžběta II. také množstvím nelikvidních aktiv. Patří mezi ně královská filatelistická sbírka, která zahrnuje všechny poštovní známky, které kdy Británie vydala s výjimkou jediné – a to slavné Britské Guyany. Ta se naposledy vydražila v roce 2014 za 9,5 milionu dolarů. I bez této raritní známky ale odborníci královskou sbírku oceňují osmimístnou cifrou. V majetku královny byla také jedna z největších sbírek umění na světě.

A pochopitelně, co by to bylo za královnu bez šperků a klenotů? Britské korunovační klenoty Alžbětě II. nepatřily, ta však měla svou vlastní sbírku. Její nejcennější součástí jsou známé korunky, s nimiž byla vyobrazena i na známkách a oficiálních portrétech. Jen korunka od Cartiera, kterou kolem roku 1900 vlastnila belgická královna, má hodnotu 900 000 dolarů.

Zdroj: Royal.uk

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom